Latvijas dzīvnieki 115
Līdaka
Dzīves vieta: upes un to grīvas, ezeri
Garums: 150 cm
Nārsts: upēs, ezeros
Auglība: 1 tūkst. līdz 1 milj. ikru
Ķermenis slaids, krāsojums zaļgans ar dzelteniem plankumiem, vēders dze;tens, mugura un spuras tumšas. Mute liela, ar labi attīstītiem dažāda izmēra zobiem. Plēsīga.
Asaris
Dzīves vieta: upes un ezeri
Garums: 1 cm - 42 cm
Nārsts: upēs, ezeros, 1x gadā, aprīlī - jūnijā
Auglība: 1-900 tūkst. ikru
Barība: bentoss, sīkas zivis - auslejas, vīķes un raudas
Viena no Latvijas visbiežāk sastopamajām saldūdens zivīm. Ķermenis sāniski saplacināts, mute vērsta uz priekšu, tajā ir sīki zobi. Ķermeņa krāsa atkarīga no vides, parasti zivs ir dzeltenzaļa, ar zaļganbrūnu muguru un 5-9 tumšām šķērssvītrām. Pirmās muguras spuras galā melns plankums. Vēdera spuras, anāla spura un astes spura sarkana vai oranža. Plēsīga.
Zutis
Dzīves vietā: upes un to grīvas
Garums: 150 cm
Nārsts: Atlantijas okeānā, Sargasu jūrā
Auglība: pat 9 milj. ikru
Barība: nelielas zivis, tārpi, gliemji, vardes
Dabiskie ienaidnieki: nav ziņu
Atšķiras ar slaido, čūskveidīgo ķermeni, kas izskatās kails. tomēr ķermenis klāts ar sīkām ādā iegrimušām zvīņām. Zuši nārsto vienreiz mūžā (7-10 gadu vecumā). Pirms nārsta tie pārtrauc baroties un pa straumi dodas uz jūru, nopeldot 4-7 tūkstošus kilometru. Nārsto Atlantijas okeānā lielā dziļumā starp Bermudu un Bahamu salām. No ikriem izšķīlušies kāpuri pasīvi pārvietojas ar Golfa straumi un 2-3 gadu laikā sasniedz Eiropas piekrasti. Tur notiek metamorfoze un kāpuri pārvēršas par zušu mazuļiem, kas aktīvi pārvietojas piekrastes ūdeņos. Caurceļotāji. Daļa mazuļu no jūras ieceļo upēs un ezeros, bet daļa paliek jūrā. Savvaļā sastopami reti, aizsargājama suga. Audzē mākslīgos apstākļos.
Sams
Dzīves vieta: Daugavas baseina upes
Garums: 200-300 cm
Nārsts: upēs
Auglība: 100-370 tūkst. ikru
Barība: zivis, vardes
Dabiskie ienaidnieki: pieaugušiem īpatņiem nav
Ķermenis tumši zaļš vai melns, kails, bez zvīņām. Plata mute ar 6 taustekļiem. Plēsīgs, parasti uzturas slēptuvēs, aktīvāks tumsā. Lielākā saldūdens zivs Latvijā.
Menca
Dzīves vieta: Baltijas jūra
Garums: 100 cm
Nārsts: Baltijas jūra
Auglība: 0,2-2,4 milj. ikru
Barība: šķeltkājvēži, brētliņas, reņģes
Dabiskie ienaidnieki: kaijveidīgie putni, roņi
Ķermenis vārpstveidīgs, galva liela. Ir trīs muguras spuras un divas anālās spuras. Zivs mugura un galvas virspuse zaļgana, ar daudziem tumšiem plankumiem, sāni gaišāki, vēders balts.