Labrīt, labdien vai labvakar spoki.lv lietotāji! Esmu beidzis rakstu daļu par Latvijas Otru pasaules karu un izlēmu šoreiz rakstu rakstīt par Latvijas PSRS sastāva. Rakstam būs vairākas daļas, kuras sekos katru dienu ar interesantu informāciju, kuru tev ir vērts izlasīt. Ceru, ka raksts Jums patiks un neaizmirsti iečekot mana profila, kur tu vari izlasīt rakstus, kuri tev patiks! Līdz nākošais reizei! Ahoj!
Latvija PSRS sastāva10
Pēc Sarkanās armijas ienākšanas Latvijā 1944. gada vasarā tika atjaunots PSRS okupācijas režīms.
Padomju režīms bija nedemokrātisks – nebija brīvu vēlēšanu, pastāvēja cenzūra, visas dzīves jomas kontrolēja komunistiskā partija. PSRS valsts varas iestādes realizēja represiju politiku – daudzus, jo daudzus Latvijas iedzīvotājus apcietināja, izsūtīja un vajāja politisku iemeslu dēļ. Īpaši masveidīgas un nežēlīgas represijas bija pirmajā pēckara desmitgadē, taču arī vēlākajos gados cilvēki joprojām pastāvīgi dzīvoja baiļu un nedrošības atmosfērā, tikai paši drosmīgākie atklāti pretojās režīmam.
Padomju okupācija pārtrauca Latvijas attīstību, kas līdz 1940. gadam bija cieši saistīta ar Eiropas norisēm. Dzelzs priekškars varmācīgi šķīra Latviju no Eiropas, pie kuras Baltija vēsturiski piederēja un ar kuru lielākā daļa baltiešu joprojām izjuta ciešu kopību.
Maskavas mērķis bija pilnībā sovetizēt Latviju un parējās Baltijas valstis, visas dzīves jomas pārveidojot pēc Padomu Savienības parauga. Tikai mainīta Latvijas saimniecības struktūra. Cēla jaunas rūpnīcas un no citām PSRS republikām ieplūdināja desmitiem tūkstošu strādnieku un inženiertehnisko darbinieku. Laukos zemnieku saimniecības piespiedu kārtā apvienoja kolhozos, cilvēkus no viensētām pārcēla uz ciematiem. Latvieši savā tēvu zemē jau tuvojās minoritātes staatusam, krasi sašaurinājās latviešu valodas lietošanas sfēras.
Valdošā komunistiskā ideoloģija visiem iespējamiem līdzekļiem centās uzspiest savu izpratni par sabiedriskajām un kultūras vērtībām. Lai atņemtu Latvijas tautai vēsturisko atmiņu un nacionālo pašapziņum tika noliegta, viltota uz izkropļota Latvijas Republikas vesture.
Tomēr vairākām paaudzēm Latvijā padomju laiks bija ne tikai izdzīvošanas, bet arī darba, radošās aktivitātes un piesātinātas dzīves laiks. Cilvēki strādāja, mācījās, radīja un baudīja kultūras vērtības, saglabāja savu nacionālu identitāti.