Īss ieskats latviešu vēsture.
Latviešu strelnieki krievu tautas bendes!!17
Līdz 1917.gadam Latvija bija Cariskās Krievijas sastāvā. 1917.gadā Krievijā notika boļševistiskā revolūcija, pēc kuras pie varas nāca padomju valdība. Latvija vēl arvien bija tās sastāvā. Padomju Savienības teritorijā notika niknas kaujas starp Sarkano Armiju un baltgvardiem, kuru mērķis bija atjaunot Krievijas Impēriju tās iepriekšējā sastāvā. Daudzi latvieši, kas tajā laikā dienēja, pārgāja Sarkanās Armijas pusē un tika izveidota Latviešu strēlnieku padomju divīzija, par komandieri ieceļot Jukumu Vācieti. Padomju valdība 1918.gada 2.maijā izsludināja masveida iesaukšanu Sarkanajā Armijā, kopā mobilizējot 30 000 latviešu un atjaunojot veco pulku nosaukumus, kā arī izveidojot pilnīgi jaunas vienības no tiem Iekškrievijā mobilizētajiem, kuri iepriekš nebija dienējuši. No bēgļu gaitās aizbraukušajiem latviešu strēlniekiem sarkangvardu vienības tika izveidotas Maskavā, Petrogradā, Harkovā, Odesā, Rostovā, Staraja Rusā, Samarā, Ufā, Arhangeļskā, Vologdā u.c., kuras vēlāk iekļāva sarkano latviešu strēlnieku pulkos, vai arī izveidoja jaunus formējumus. Saratovā no latviešiem izveidoja īpašo uzdevumu 10.Saratovas latviešu strēlnieku pulku, atsevišķās pilsētās – Penzā, Vitebskā u.c. izveidoja latviešu kavalērijas vienības.
Tai pat laikā baltgvardu rindās kopumā dienēja ap 9500 latviešu. Vairumā gadījumu viņi bija piespiedu kārtā mobilizētie latviešu kolonisti un evakuētie strādnieki. Tikai 3 – 4% bija brīvprātīgie (lielākoties virsnieki). Latvieši baltgvardu rindās stājušies nelabprāt, jo to komandieri neatzina mazākumtautu pašnoteikšanās tiesības. Turklāt baltgvardi pret latviešiem izturējās slikti, bieži vien vajadzējis slēpt savu tautību, jo baltgvardu armijā valdījusi pārliecība, ka visi latvieši ir Ļeņina atbalstītāji.
Latviešu sarkanajiem strēlniekiem bija liela loma neatkarīgās Latvijas Valsts izveidē. Daudzi karoja Ļeņina pusē, jo viņš tiem personiski bija apsolījis atdot Latvijai neatkarību, ja tie būs viņa pusē. Ļeņins latviešu strēlniekiem uzticējās daudz vairāk, nekā krieviem, tāpēc Ļeņina personiskie miesassargi bija tieši latviešu strēlnieki.
Kad 1920.gada augustā tika parakstīts miera līgums starp Latviju un Krieviju, Latvijā atgriezās pie 13 000 latviešu militārpersonu. Tie, kuri palika Krievijā tādu vai citādu iemeslu dēļ, tika gandrīz pilnībā iznīcināti Staļinisko represiju rezultātā. Jukums Vācietis tika nogalināts 1938.gadā.
Krievijā ir neviennozīmīga attieksme pret latviešu sarkanajiem strēlniekiem. Krievi ir pilnīgi pārliecināti, ka Padomju vara nebūtu uzvarējusi, ja tai aiz muguras nebūtu stāvējuši Latviešu Sarkanie Strēlnieki. Vēl tagad krievi saka: „Latviešu strēlnieki – krievu tautas bendes.”