Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
393

Kolkasragā satiekas ne tikai Baltijas jūras un Rīgas jūras līča viļņi un veido burvīgu krustdeju, bet tā ir vieta, kur no viena skatu punkta var vērot gan saullēktu, gan saulrietu jūrā. Toties jūrasbraucējiem šī ir bīstama vieta un šeit laiku gaitā izveidujusies lielākā kuģu kapsēta Baltijas jūrā.

Lai jūrniekiem atvieglotu pagrieziena noteikšanu starp Irbes šaurumu un Rīgas jūras līci, veiksmīgi apbraucot Kolkasraga sēkli, krastā dzelzs restu pavardos tika dedzināti signālugunskuri. Tajā pašā laikā šajā apkaimē darbojās daudz laupītāju bandas, kas ar viltus ugunīm kuģus uzdzina sēklim, kur tos aplaupīja, bet jūrniekus nogalināja.

1532gadā Kurzemes bīskaps... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
1.

1532.gadā Kurzemes bīskaps Rīgas rātei dod atļauju Kolkasragā celt bāku. Tie bija divi koka tornīši ar atklātu platformu, kur tika kurti ugunskuri. Torņi atradās 50m attālumā viens no otra un uguns atspīdumam bija jānorāda uz sēkli. Jūrniekiem bija jābūt ļoti vērīgiem un pagrieziens bija jāizdzara brīdī, kad abi uguņi šķietami saplūda vienā.

Bāka darbojās no 1.augusta līdz 31.decembrim un par tās darbību atbildēja Dundagas pils saimnieks. Par to katru gadu Rīgas tirgotāji viņam maksāja 2500 dālderus. 1633.gadā barons Hermanis fon Maidels bāku monopolizē un no katra kuģa, kurš dodas cauri Irbes šaurumam, pieprasa 20 dālderus. Šī nauda bija paredzēta jaunu torņu celšanai.

1635.gadā savā pārziņā bākas pārņem zviedru valdība un tika uzcelti arī jauni torņi, kuri nokalpo līdz 1657.gadam, kad tie tika sagrauti. Nākamie torņi jau tika celti no laukakmeņiem un ķieģeļiem. Šie torņi bija 18 un 22,5m augsti. 1660.gadā zviedri atsakās no tiesībām uz bākām un to aprūpe atkal pāriet Dundagas pils saimnieku ziņā.

 

18gs torņi tika kapitāli... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
2.

18.gs torņi tika kapitāli izremontēti un kļuva arī nedaudz augstāki- tuvākais jūrai bija 19m, bet tālākais 24m augsts. Tos vēl sauca par Ziemeļu Domesnes un Dienvidu Domesnes torņiem, lai arī parādās apdzīvotās vietas jaunais nosaukums- Kolka. Bākā strādā divi cilvēki uz maiņām, lai vienmēr degtu uguns. Malkas vietā sāk izmantot arī akmeņogles.

 

Kad Kurzemi ieņem Napoleona... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
3.

Kad Kurzemi ieņem Napoleona karaspēks, abi torņi atkal tika sagrauti. 1813.gadā Talsu akmeņkalis Krolis vada torņu atjaunošanu. Torņi attālinās viens no otra- attālums ir 110m, un iegūst arī kvadrāta formu. 1818.gadā ugunskuri tika aizstāti ar eļļas lampām- gaisma bija nepārtraukta un ‘’cieta’’, kā saka jūrnieki.
Krimas kara laikā 1854.gadā šeit tika izsēdināts britu desants, kas izpostīja bāku augšējos stāvus. Bet skāde nebija liela un to ātri novērsa. Lielākus draudus radīja jūras pietuvošanās. Lai aizsargātu torņus, 1858.gadā tika veikti krasta nostiprināšanas darbi pie Ziemeļu bākas torņa. Meklēja arī citus variantus- bija mēģinājumi uzstādīt peldošo bāku un izmantot kuģi, kas naktī raidīja zibšņu uguni.

 

Kļuva skaidrs ka... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
4.

Kļuva skaidrs, ka nepieciešama jauna, stacionāra bāka. 1872.gadā tika nolemts veidot mākslīgu salu sēkļa galā. Darbu sākumā sala atradās 5km attālumā no krasta (tagad jau krietni vairāk). Salu pamatā veidoja no laukakmeņiem. Apmēram pusmiljons tonnu laukakmeņu un baļķu ragavās tika vesti no Vidales pāri Bažu purvam un laivās no Sāmsalas. Salai ir regulāra astoņstūra forma un attālums starp pretējām malām ir 42m. No viļņiem to sargāja dubulta baļķu siena. Sākumā uz tās tika uzcelta pagaidu koka bāka un koka mājas apkalpojošam personālam. Bākā tika uzstādītas 14 eļļas lampas ar metāla reflektoriem un miglas taure. Lai būtu dzeramais ūdens tika iegādāts ūdens destilācijas apparāts. 1875.gada jūnijā sāka tā savu darbu. Bet krasta bākās ugunis tika izdzēstas. Tās savu bija atkalpojušas.

Kad sala bija jau nosēdusies, laivās uz salu pa daļām tika vesta jaunā, metāla bāka. 1884.gada 1.jūlijā jaunā bāka uzsāka savu darbu. Tās augstums bija 64 pēdas virs jūras līmeņa (salai 18 pēdas), gaisma redzama 9,3 jūras jūdžu attālumā. Miglas taure tika aizstāta ar tvaika sirēnu.

 

Laikam ejot Kolkas bāka... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
5.

Laikam ejot Kolkas bāka piedzīvoja daudz pārmaiņu: tika uzstādīti modernāki un spēcīgāki gaismas avoti, koka papildēkas tika nomainītas ar ķieģeļu ēkām, koka mūra vietā sala ieguva 5,57m augstu mūri. Šeit 1935.gadā tika uzstādīta pirmā radiobāka Latvijā.

 

Uz salas parasti vienlaicīgi... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
6.

Uz salas parasti vienlaicīgi atradās 5 cilvēki, kuri veselu nedēļu tur dzīvoja un pildīja savus pienākumus. Bet gadījās arī, ka laika apstākļu dēļ uz salas nācās dzīvot pat mēnesi. 1927.gada 18.janvārī laikraksts ‘’Jaunākās ziņas’’ rakstīja:

‘’ Kolkasraga bāka jau vairāk kā mēnesi nošķirta no ārpasaules. Bāka atrodas uz nelielas salas jūrā 5 km attālumā no krasta. Tagad vētras un ledus dēļ bākas darbiniekiem nav iespējams aizsniegt Kolkasraga krastmalu un tie patlaban atrodas apdraudētā stāvoklī. Vienīgā satiksme starp bāku, krastmalu un Rīgu notiek pa telefonu. Bākā patlaban atrodas nošķirti no pasaules 4 cilvēki: 3 sargi un 1 mehāniķis, kuri ziņo, ka viņiem pietrūcis ūdens un pārtikas. Tāpēc Jūrniecības departaments vakar nosūtīja ar tvaikoni “Hidrogrāfs” no Rīgas uz Kolkasraga bāku lielākus pārtikas līdzekļu krājumus un dzeramo ūdeni.” Viļņu un peldošā ledus dēļ laivām un mazākiem kuģiem sasniegt salu nebija iespējams. Lai tiktu malā, bija jāgaida biezas ledus segas parādīšanās. Tā iestājās tikai janvāra beigās. Tomēr arī tad diviem komandas locekļiem gājiens uz malu beidzās ar ielūšanu ap kilometru no krasta. Cilvēkus izglāba ātra vietējo zvejnieku palīdzība.’’

 

20gs 80 gadi bākai atnesa... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
7.

20.gs 80 gadi bākai atnesa lielas pārmaiņas. Bija pienācis laiks labot salas pamatni. Viļņi to bija pamatīgi izskalojuši. Apkārt salai tika nogremdēti 1700 milzīgi dzelzsbetona bluķi, starp kuriem izvietoja akmeņus un cementu maisus. Tas palīdzēja jūrai apkārt salai uzskalot smiltis, kas kā zemūdens siena sargāja salu, un pildīja viļņlaužu lomu. Bet pašas bākas darbības nodrošināšanai tika uzstādītas stroncija izotopu baterijas jeb ‘’maza atomelektrostacija’’ un tās apkalpošanai vairs nebija vajadzīga patstāvīga cilvēku atrašanās uz salas. Pēc neatkarības atgūšanas videi nelabvēlīgās baterijas tika atdotas Krievijai un to vietā uzstādīja saules baterijas.

 

2011gadā naktī uz 4jūliju no... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
8.

2011.gadā naktī uz 4.jūliju no garāmbraucoša zvejnieka tika saņemta ziņa par ugunsgrēku Kolkas bākā. Kā tas izcēlies nav skaidrs, jo uz salas ikdienā cilvēki neatrodas. Uz salu dodas NBS Gaisa spēku helikopters un kuģis ‘’Astra’’ ar Jūras Spēku Krasta apsardzes speciālistiem. Bāka necieta, uguns nopostīja tikai daļu saimniecības ēku, kas pēc negadījuma tika atjaunotas.

 

No vecajām bākām Kolkas raga... Autors: GargantijA Kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru
9.

No vecajām bākām Kolkas raga krastā vēl saglabājušās pavisam nelielas drupu atmiņas. Bet vairāk kā pirms simt gadiem celtā bāka mirkšķina joprojām, novēlot jūrniekiem septiņas pēdas zem ķīļa.

Par Miķeļbāku

Par Ovīšu bāku 

 

Pievienotie video

0
393
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [8]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 30.01.17 15:35
8
0

atbildot uz exkluzīvais komentāru " Prieks par Tavu katru publicēto rakstu.... " Bet man prieks ja kādam patīk

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 30.01.17 15:26
7
0

Prieks par Tavu katru publicēto rakstu.

Crop avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa RIPMedaļa Sudraba ninja
  Crop 30.01.17 12:10
6
0

Nice

Treasure avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Maģistrants
  Treasure 31.01.17 00:21
5
0

FUN-TASTIC   

BET - zin, kur satiekas šīs abas JŪRAS???

  

rasiks avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Izejas olaMedaļa Darts Veiders
  rasiks 03.02.17 20:16
3
0

Šo rakstu lasu vairākkārt. Žēl, ka plusu nevar ielikt vēlreiz.

mazais muks avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Vienu jau varMedaļa Recidīvists
  mazais muks 06.02.17 09:17
3
0

  

gelandewagen avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Admins iesaka
  gelandewagen 07.02.17 17:38
3
0

vot šitas ir labs raksts.

autors ir labi pacenties, par to +++++

Fliks avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa TrumpeMedaļa Recidīvists
  Fliks 13.02.17 21:06
3
0

Šitas bija labs. ++  un gaidu vēl.