local-stats-pixel

Kur pazūd meteorīti?7

28 0

Sveiki šis ir mans pirmais raksts un man ir bišķiņ bail :D

Vienu dienu mani uztrauca viens jautājums uz kuru es nevarēju atbildēt- Kad meteorīts saduras ar Zemi,tas izveido lielu bedri,krāteri,bet kur pēc tam paliek pats meteroīts?

Un tad es atradu atbildi kādā ārzemju interneta žurnālā!

Meteorīta krāteris vienmēr izskatās tukšs.Tomēr nav ne mazāko šaubu,ka akmenim,kas izveidojis tik lielu krāteri,jābūt milzīgam,tāpēc ir pamats brīnīties,kur palicis pats meteorīts?

Lielā mērā skaidrojums ir saistīts ar meteorīta un sadursmē ar Zemi izdalītās enerģijas lielumu. Ja meteorīts nav sevišķi liels,turklāt sastāv no vairākiem cietiem materiāliem kā dzelzs vai dažādi minerāli,tas bieži saglabājas arī pēc kritiena.Gadu gaitā ir savākts tūkstošiem šādu no debesīm nākušu akmeņu, un daudzi no tiem apskatāmi muzejos.

Retos gadījumos uz Zemes nokrīt prāvāki meteorīti,kuru masa sasniedz vairākas tonnas.Protams,šāda sadursme ir ārkārtīgi spēcīga, un parasti tā beidzas ar to,ka meteorīts sprāgst vairākos gabalos vai pat pilnīgi iztvaiko. Ļoti lieli meteorīti gan ir liels retums un, pa laimi, paiet daudzi tūkstoši gadu starp reizēm,kad tādi nokrīt uz zemes. Viens no šādiem retiem gadījumiem notika pirms apmēram 50 000 gadiem Arizonā. Tur nogāzās meteorīts aptuveni 50 metru diametrā,kura masa bija apmēram 300 000 tonnu un ātrums-vairāk nekā 40 000 km/h. Meteorīta triecienā izdalījās enerģija,kas pielīdzināma 2,5 miljoniem tonnu jeb 150 atombumbām,kādu nometa uz Hirosimas. Izveidojies krāteris,kura diametrs pārsniedza 1 kilometru.

1928.gadā astronoms F.R. Multons aprēķināja,ka

trieciena enerģija bijusi tik liela,ka meteorīts pilnībā iztvaikojies. Mūsdienās uzskata,ka Multona aprēķini bijuši tuvu patiesībai. Jaunākās datorstimulācijas rāda,ka nonākot līdz Zemes virsmai,meteorīts bija gandrīz izkusis un pēc tam kā smalka metāla daļiņa migla nobira pār apkārtni.

Pirms pāris miljardiem gadu Zemē ietriecās asteroīdi,kuru diametrs bija mērāms kilometros. Šīs sadursmes bija tik spēcīgas,ka asteroīdi pilnībā sabira pulverī. Tajos esošie metāli sajaucās ar iežu slāņiem,uz kuriem tie nokrita. Mūsdienās vietās,kur savulaik ietriekušies meteorīti,notiek ienesīga derīgo izrakteņu ieguve.

28 0 7 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 7

0/2000

derīgie izraksteņi:)

0 0 atbildēt

Šitas mans pirmais raksts tāpēc man ir bail :D

0 0 atbildēt

Malacis, tāturpini, tikai sataisi nedaudz mazāku šriftu, lai būtu pārskatāmāk

0 0 atbildēt

forsi malacis ta turpini intresanti bij

0 0 atbildēt

👍

0 0 atbildēt