Kukaiņi, gliemeži un zirnekļi ir bioloģiski atšķirīgi, taču tos visus bieži vien dēvē par “rāpojošiem kukaiņiem” – zemākiem radījumiem, no kuriem jāvairās un jābaidās. Toties senajos laikos tie izraisīja lielu interesi. Ēģiptieši par godināmu būtni izvēlējās vaboli. Skarabeja formā viņi to attēloja savā mākslā, juvelierizstrādājumos, kā arī iekļāva upurēšanā apbedīšanas rituālos. Citās kultūrās sevišķi nozīmīgs ir zirneklis – daļēji tā aušanas spēju dēļ – un bite, kura indīgā dzeloņa un dzīvinošā medus dēļ izraisa divējādas asociācijas.
Kukaiņi simbolos4
31
1
Ēģiptiešu skarabejs - Skarabejs, kura forma aizgūta no necilās mēslu vaboles, Senajā Ēģiptē bija visizplatītākais labas veiksmes amulets. Šo vaboli uzskatīja par svētu, jo tās neatlaidība, veļot mēslu lodītes garu ceļu, lai tajā sadētu olas, atgādināja Saules gaitu pie debesīm. No mēslu piciņām izšķiļas jaunas vaboles. Tās it kā simbolizēja dzīvības rašanos no zemes. Skabareju amuletus kā atdzimšanas simbolu bieži apraka kopā ar mirušajiem.
Muša - Daudzām kultūrām muša šķiet ļauns un samaitāts radījums, dažkārt tā nozīmē arī vājumu un nenozīmīgumu. Taču vairākās Āfrikas vietās ir mušu dievs, bet Amerikas navahu cilts indiāņiem Lielā Muša ir varoņa tēls. Lai atbaidītu īstās mušas, senie ēģiptieši valkāja mušu amuletus.
Reklāma
Spāre - Spārei ir garš, lokans ķermenis. Šī skaistā kukaiņa simboliskā nozīme ir līdzīga tauriņa nozīmei. Tas simbolizē nemirstību un atdzimšanu. Spāre ir Japānas, ko dēvē par Spāres salu, nacionālā emblēma. Taču spāres nozīme ir arī paļāvības trūkums un nepastāvība. Iespējams, tas ir tādēļ, ka spāre kādu brīdi it kā kārajās gaisā un tad šaujas prom. Ķīnā tā ir vasaras un vājuma simbols. Amerikas iedzimtajiem spāre ir mainīguma un ilūziju, kā arī ātruma, viesuļa un darbīguma simbols.
Mārīte - Savu latvisko un arī anglisko nosaukumu – ladybird jeb Jaunavas Marijas putniņš – ieguvusi savu labo darbu dēļ, jo atbrīvo augus no kaitēkļiem. Mārīte ir veiksmes simbols, un sarkanā krāsa vairo tās popularitāti.
Ko nozīmē bites - Bites izraisa gan bailes, gan apbrīnu. daudzviet to uzlūko par nemirstības un atdzimšanas simbolu, kā arī par čakluma un sociālās struktūras simbolu. Bite ir vairāku grieķu, romiešu un indiešu dievu, arī Kupidona un Kāmas simbols. Kāmu dažkārt attēlo bišu pavadībā, kas simbolizē saldās mīlas sāpes. Kristīgajā alegorijā bišu māte nozīmē Jaunavu Mariju. To, ka bišu māte ražo medu, pielīdzina tam, kā Marija dzemdēja Jēzu, bet bišu strops tādējādi simbolizē Baznīcu. Medus ir dievu barība un simbolizē nemirstību, atdzimšanu un auglību. Tas asociējas ar Mēnesi un visu sievišķo. Senajiem grieķiem tas nozīmēja gudrību, bet kristiešiem simbolizē Kristus mīlestību un žēlsirdību. Paradīzi dēvēja par “piena un medus zemi”. Pāvesta Urbāna VIII ģērbonī redzamas debesu valstības atslēgas un Barberini bites, viņa ģimenes simbols. Šīs bites grezno 17. gs. strūklaku Fontana delle Api Romā. To par godu pāvestam cēlis arhitekts Bernini. Brazīlijā dzīvojošo kajapo cilts indiāņu sabiedrības modeļa pamatā ir bite, kas, pēc indiāņu uzskatiem, vada savu dzīvi pilnīgā harmonijā.
Reklāma
Taurenis - Taurenis rodas no kāpura, un šīs pārvērtības dēļ tas simbolizē atdzimšanu un augšāmcelšanos. Izšķilšanās no kūniņas simbolizē to, kā dvēsele pamet ķermeni. Senajiem grieķiem taurenis nozīmēja dvēseli, bet ķīniešiem un japāņiem – nemirstību un prieku. Ķīniešu mākslā taureņi kopā ar plūmes koka ziediem simbolizē ilgu mūžu, bet divi taureņi nozīmē laimīgu laulību.
Naktstauriņš - Gluži tāpat kā naktstauriņu nepārvarami pievelk gaisma, tā dvēsele tiecas pretī dievišķajai patiesībai. Tāpēc naktstauriņš simbolizē dvēseles patiesības meklējumus. Vārīgās uzbūves un īsā mūža dēļ naktstauriņš simbolizē arī trauslumu un īslaicīgumu, jo bieži vien gaismas meklējumos mirst.
Skudra - Tāpat kā biti, skudru bieži uzskata par simbolu saimnieciskumam, strādīgumam, čaklumam un mākai dzīvot sabiedrībā. Ķīniešiem skudra nozīmē patriotismu, tikumus un kārtību. Indiešu simbolikā skudras vairāk līdzinās naktstauriņam, jo tie abi simbolizē dzīves īslaicīgumu.
Reklāma
Lapsene - Simbolizē kārtību kādā sabiedrībā. Tomēr senie ēģiptieši un persiešu zoroastristi, tāpat arī grieķi un romieši, lapseni saistīja ar ļaunumu. Poļu teika vesta, ka Dievs radījis bites. Tad arī velns mēģinājis radīt bites, taču tās pārvērtušās par lapsenēm