?!=&#$ - nē, tas nav lamuvārds kuru es nocenzēju, bet gan simboli, kuri mums palīdz izteikt, pabeigt un pierakstīt savu domu. Bet vai kāds ir kaut reizi aizdomājies par to kā tie ir radušies? Ja nē, tad centīšos īsi un skaidri jums paskaidrot no kurienes tie nākuši.
Ko tu nezināji par ?!=$38
? Sen senos laikos vispār nebija tāda simbola kā jautājuma zīme jeb „?”. Lai parādītu, ka teikums ir rakstīts kā jautājuma teikums, tam beigās pievienoja latīnisko „quaesto”, jeb latviešu valodā „jautājums”. Tomēr papīrs tajā laikā bija dārgs, un lai ekonomētu vietu uz tā, ar laiku „quaesto” saīsināja līdz „qo”. Tur radās vēl viena problēma – „qo” varēja sajaukt ar kāda vārda galotni, tā vietā lai norādītu, ka tas ir jautājuma teikums. Tāpēc „q” tika novietots uz „o”. Un atkal tika ieekonomēta vieta uz papīra. Pēdējais evolūcijas solis bija noapaļot „q” un „o” pārvērst par punktu.
! Izsaukuma zīmei jeb „!” ir līdzīga vēsture kā jautājuma zīmei. Šo zīmi mēs lietojam teikuma beigās, lai izteiktu pārsteigumu vai stipras emocijas. Sākotnēji šis izsaukums tika apzīmēts ar latīnisko vārdu „io”. Līdzīgi kā jautājuma zīmei, „i” pārvietojās uz „o” un tas savukārt pārtapa par punktu.
= Roberts Rekords (Robert Recorde) bija 16. gadsima matemātiķis. Lai parādītu, ka aprēķini ir identiski un vienādi viņš novilka divas paralēlas, vienāda garuma līnijas. Pēc viņa domām nekas nespēj būt vienādāks par divām vienāda garuma paralēlām līnijām. Pareizi? Tā nu vairākus gadsimtus vēlāk mēs vēljoprojām lietojam šo simbolu, bet ar vienu atšķirību – mūsu pieņemtais simbols ir 5 reiizes īsaks par Roberta izveidoto.
& „Ampersand” jeb „&” ir ļoti stilizēta versija vārdam „and” jeb latīniski „Et”. To izgudroja vergs (vēlāk atbrīvots) Markus Tullius Tiro (Marcus Tullius Tiro). Pats autors savam simbolam neideva nosaukumu – tas uzradās vēlāk, kad simbolu pieņēma kā pēdējo alfabēta burtu. Karalienes Viktorijas laikā, skolās berniem patika dziedot mācīties alfabētu. Tāpēc šo bez nosaukuma simbolu tie izdziedāja kā „and, per se”, kas nozīmē „and, which means it self”, jeb aptuveni „un, kas nozīme pats sevi”. Tā nu ar laiku šis vārds iegājās bērnu leksikonā un pārtapa par visiem zināmo „apmersand”.
# „Hash” zīme jeb „octothorp” tiek bieži lietota kā numura zīme. Tā ir cēlusies no senās Old Norse valodas, kurā šī zīme uz kartes apzīmēja astoņus (octo) laukus, kuriem pa vidu ir ferma (Thrope).
$ Mēs to pazīstam kā ASV nacionālās valūtas apzīmējumu jeb dolāra zīmi. Tālais 1794. gads bija ļoti nozīmīgs Amērikas Savienotajām Valstīm. Līdz tam gadam amerikāņiem vēl nebija savas valūtas. Tajā laikā pati finansiāli turīgākā bija Spānija ar tās nacionālo valūtu – peso. Peso rakstiskā abreviatūra bija Ps. Tā nu slinkie amerikaņi ņema šos divus burtus un lika tiem sapāroties. Beigu beigās kas viņiem sanāca bija „S”, kas jāraksta virsū „P”. Bet ar to viņiem nepietika – būdami slinki līdz nelabumam viņi pārstāja zīmēt „P” burta apaļo pusi. Tā nu viss kas beigās sanāca ir tas ko mēs redzam un lietojam šodien.
* „Asterisk” jeb zvaigznīte. Šis simbols ir saglabājies neskarts vēl no viduslaikiem. Tulkojot no grieķu valodas vārds „asteri” nozīmē zvaigzne. Tiek uzskatīts, ka tas tika lietots, lai aizvietotu trūkstošos burtus vai domu. Mūsdienās šis simbols tiek lietots līdzīgā veidā – cenzējot vērdus tekstā, piemēram, „ej tu d*rst”. Tāpat to lieto arī dažādās datorprogrammās, piemēram, lai pierakstītu reizināšanas formulu (2*2=4).
Paldies par uzmanību!