Pēc Zolitūdes traģēdijas būvfirma «Re&Re» ir saņēmusi valsts un pašvaldību pasūtījumus par 11 miljoniem.
Kā lietas ar katastrofu vaininiekiem risina citur?
Polija, 2006. gada janvāris- iebruka izstāžu zāles jumts. Un iebruka tad, kad notika gadskārtējā pasta baložu izstāde,kas pulcēja ap 700 cilvēku. Pēc 90 minūtēm, līdzīgi, kā Rīgā, notika otrs iebrukums. Glābšanas darbi turpinājās 18 stundas 17 grādu salā. Glābēji no drupām izvilka 65 mirušos un vairāk kā 170. ievainotos. Sijas un pārsegums sekunžu laikā sabruka pār apmeklētājiem.
Katastrofa Katovicē, 200668
"Mēs izdzirdējām krakšķi, it kā lūztu milzīgi sērkociņi. Cilvēki uzreiz saprata,kas notiek, un sakās panika. Es skrēju, un pēc tam man uzgāzās virsū pārējie, turpināju virzīties uz priekšu rāpus", stāstīja viens no cietušajiem. Pār halli lidinājās ap 2000 pasta baložu,kuri bija apmācīti atgriezties tur, no kurienes izlidojuši...Jumts bija ap 10m augsts un darināts no gofrēta tērauda. Sabruka vairāki tūkstoši kvadrātmetru. Upuru būtu vēl vairāk,ja pret vakaru apmeklētāji nebūtu sākuši izklīst.
Notikumā vainīgi bija gan halles īpašnieki,kuri nebija parūpējušies, lai no halles jumta tiktu notīrīts biezais sniega slānis, kurš vietām sasniedza pat 1,5m biezumu, gan arhitekti un konstruktori, kuri nebija rēķinajušies ar Polijas ziemu,un to, ka uzvedīsies sniegs uz viņu projektētās ēkas jumta, nostiprinājuma dizains neatbilda faktiskajām slodzēm, un jebkura problēma ar balstiem vienā vietā izraisīja ķēdes reakciju tālāk. Plus vēl,tapat kā Rīgā, dažādas atkāpes, nekvalitatīvi materiāli un vēl viskaut kas tāds celtniecības gaitā. Teiksim, tika samazināts kronšteinu un citu nostiprinošo elementu skaits.
To visu mēs esam redzējuši Rīgā, un pēc Zolitūdes traģēdijas tas mums nav jaunums?
Tur bija šis tas, ko mēs te neesam redzējuši!
Poļi negaidīja ne nākamo gadu, un pat ne pavasari, lai atļautu vainīgajiem nomazgāties baltākiem par eņģeļiem, bet ātri vien sašņorēja izstāžu zāles valdes locekļus Tiesnese nepieļāva nekādas drošības naudas, lai apsūdzētie nevarētu slēpt pierādījumus un iebiedēt lieciniekus, sevišķi ņemot vērā to, ka viņi bija pamanījušies jau iznīcināt vairākus dokumentus un krietni patīrīt datorus. Tomēr visu noslēpt viņi nebija paspējuši, šo to dzēstu datoros izdevās atjaunot, un izdevās arī pierādīt, ka valdes locekļi bija zinājuši, ka situācija ir bīstama,ka ēkai jau ir nenovērsti bojājumi no iepriekšējās ziemas, un par to, kā likumā paredzēts, nav ziņots būvinspektoram ( Latvijā nav tāda likuma!). Rezultātā zēni iesēdās kartīgi un pamatīgi- uz 8 gadiem.
Džeki, kuri uztaisīja bardacīgo projektu,un arī arhitekts, kurš viņu apstiprināja, dabūja 12.
Tika pieņemts likums,ka lielo sabiedrisko ēku stāvoklis ir jāpārbauda divreiz gadā- pirms un pēc ziemas.
Tikai par šī noteikuma neievērošanu vien, pat, ja tam nav bijis ļaunu seku, Polijā šodien var nokļūt aiz restēm.
Izskatās, ka mēs nekādus secinajumus no notikušā neesam izdarījuši.