Jau no paša vārda kaitīgs var saprast, ka runa iet par kaut ko nelabu cilvēkam un viņa organismam. Cilvēka dzīvē mēdz būt tādi ieradumi, kas bojā viņa veselību un arī kopējo dzīvi. Atbrīvojoties no tiem, cilvēks kļūst daudz veselīgāks un dzīvespriecīgāks. Zinot, kāpēc un kādā gadījumā var attīstīties kāds kaitīgs ieradums, cilvēks var savlaicīgi izsargāties no tā.
Pārmērīgās alkohola lietošanas pamatā ir bioloģiski (kad cilvēks šo slimību pārmanto), sociāli (plaša alkohola pieejamība, reklāma), kā arī psiholoģiski faktori (par alkoholiķiem biežāk kļūst vientuļi, depresīvi noskaņoti un vāji cilvēki). Regulāri lietojot alkoholu, cilvēks pierod pie tā, veidojas tolerance, un efekta sasniegšanai nepieciešamas arvien lielākās alkohola devas. Ar laiku rodas nepārvarama tieksme pēc alkohola (atkarība). Alkohols pārmērīgās devās un ilgstoši lietojot, rada smagās pārmaiņas aknās (hepatītu, aknu cirozi), aizkuņģa dziedzera slimības, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, izmaiņas sirds asinsvadu sistēmās, impotenci. Lai varētu atbrīvoties no šīs kaites, nepieciešama ārsta palīdzība. Organisma attīrīšanai un spēcināšanai var lietot vitamīnus, ārstniecības augu tējas, speciālus prepāratus aknu veselībai, dažādus uztura bagātinātājus.
Tas bojā aknas , nieres , un citus dzīvībais svarīgus orgānus.
Dažādos pētījumos tika pierādīts, ka smēķēšanas rezultātā rodas plaušu vēzis, sirds slimības, plaušu emfizēma. Smēķētājiem ir īsāks paredzamais dzīves ilgums. Smēķēšana ietekmē plaušu spēju uzņemt skābekli un atbrīvoties no ogļskābās gāzes. Dūmi un cigaretēs esošās citas sliktās vielas bojā skropstiņepitēliju, kas izklāj augšējos elpceļus un pasargā no infekcijas. Noteikti ir vērts atmest smēķēšanu, jo jau divas nedēļas pēc tās atmešanās uzlabojas asinsrite, pakāpeniski pāriet klepus un uzlabojas plaušu funkcijas. Atmest smēķēšanu var palīdzēt speciāli tam paredzētie pretsmēķēšanās līdzekļi – plāksteri, tabletes, košļājamās gumijas, kas ir jākošļā, kad gribas uzsmēķēt. Organisma ātrākai atjaunošanai un spēku atgūšanai var lietot arī vitamīnus, ārstniecības augu tējas. Liela loma smēķēšanas atmešanā ir arī paša cilvēka gribasspēkam.
Pēc 20 minūtēm: Normalizējas asinsspiediens un pulss. Pēc astoņām stundām: Skābekļa līmenis asinīs atgriežas normālā līmenī. Pēc 24 stundām: Tvana gāze ir izvadīta no smēķētāja ķermeņa. Sāk attīrīties plaušas, izdalot gļotas un citus smēķēšanas atkritumus. Pēc 48 stundām: Ķermenī vairs nav nikotīna. Ievērojami ir uzlabojusies spēja sajust garšu un smaržu. Pēc 72 stundām: Elpošana ir kļuvusi vieglāka. Bronhi sāk atslābināties un paaugstinās enerģijas līmenis. Pēc 2 - 12 nedēļām: Visā ķermenī uzlabojas asinsrite, ievērojami atvieglojot staigāšanu un skriešanu. Pēc 3 - 9 mēnešiem: Klepus, sēkšana un elpošanas problēmas samazinās, jo plaušu funkcijas palielinās par 10%. Pēc viena gada: Sirdslēkmes risks samazinās par ceturtdaļu. Pēc 10 gadiem: Risks saslimt ar plaušu vēzi salīdzinājumā ar smēķētājiem samazinās uz pusi. Sirdslēkmes risks samazinās līdz tādam pašam līmenim kā tiem, kas nekad nav smēķējuši.