Pēc varas sagrābšanas boļševiki nonāca neapskaužamā situācijā – cīņa par varu un Pilsoņu karš valsti bija pamatīgi izpostījis. Un Kremlī dzima ideja, vērsties pēc palīdzības pie nīstajiem kapitālistiem.
Pēc varas sagrābšanas boļševiki nonāca neapskaužamā situācijā – cīņa par varu un Pilsoņu karš valsti bija pamatīgi izpostījis. Un Kremlī dzima ideja, vērsties pēc palīdzības pie nīstajiem kapitālistiem.
1918.gada augustā Ļeņins uzraksta slaveno ‘’Vēstuli amerikānu strādniekiem’’, kurā aicina palīdzēt veidot jaunās valsts ekonomisko bāzi, jo ‘’ekonomiskā krīze ir tik dziļa, ka saviem spēkiem atjaunot sagrauto saimniecību bez iekārtām un tehniskās palīdzības no ārzemēm Krievija nespēs’’. Un palīdzēt gribētāji atradās – holandiešu inženieris Rutters amerikāņi Kalverts un Heivuds ierosina Krievijas svarīgākajos ekonomikas rajonos izveidot ārzemju strādnieku un speciālistu darba kolonijas. Šeit, izmantojot ārzemju tehniku un tehnoloģijas, īsā laika varētu atjaunot rūpniecību. Projekts tika atbalstīts un valdība apņēmas atbalstīt kolonistus.
1921.gada beigās Kuzbasā tiek izveidota pirmā ‘’Autonomā industrālā kolonija Kuzbass’’ - padomju valsts uzņēmums, kuram tiek nodotas Kemerovas raktuves un nepabeigtā Koksa ķīmiskā rūpnīca (pēc trīs gadiem vēl tiek pievienota Gurjevas metalurģiskā rūpnīca un citas raktuves Kuzņeckas baseinā). Kolonijai bija sava autonomā pašpārvalde, bet visa iegūtā produkcija piederēja Krievijai. Vēl tiek noteikts, ka katram kolonistam jānostrādā Krievijā vismaz 2 gadi.
Līdztekus kolonijas izveidei notiek arī aktīva kolonistu vervēšana Ņujorkā un Berlīnē izveidotajās pārstāvniecībās. Piesakās dažādu tautību entuziasti, kolonijā plecu pie pleca kopā strādāja ap 30 tautību pārstāvji.
Padomju valdība sākumā piešķir 600 tūkstošus rubļus zeltā, kuras lielākā daļa tiek tērēta iekārtu iegādei un piegādei. Piegāde gan ir ilga, dārga un reizēm pat neiespējama navigācijas pārtraukumu dēļ. Sākumā uz katru kolonistu tiek paredzēta 100$ liela ‘’kabatas nauda’’ pārtikas iegādei, bet pēc gada tiem jāspēj pašiem sevi apgādāt ar pārtiku.
Par savas sadzīves labiekārtošanu rūpējās paši atbraucēji. Kolonistiem nodotā zeme kultūraugu audzēšanai iesākumā bija jāapstrādā ar rokām, jo lauku apstrādes mašīnu piegāde pamatīgi aizkavējās, bet tas nebija šķērslis, lai iegūtu divreiz lielākas ražas kā vietējiem.
Pateicoties kolonistiem tiek atklāta Sibīrijā pirmā Ķīmiskā rūpnīca un derīgo izrakteņu ieguve atkal nes peļņu. Bet ne jau visi vietējie bija labvēlīgi noskaņoti pret svešiniekiem, saskatot viņos spēcīgus konkurentus. Īpaši tas attiecas uz Kuzbasa rūpniecības vadību, kuri pat ziņo valdībai, ka ‘’ viņiem nav nekādu perspektīvu’’. Kolonistiem tiek atteikts tehnikas remonts un ogļu analīžu rezultāti, kavējas ziemas apģērba un celtniecības materiālu piegāde. Un tomēr, viņi jaunajā vietā iedzīvojās un dzīvoja pat labāk nekā vietējie.
Kolonija pastāv līdz 1926.gada decembrim, kad Krievijas padomju valdība atsakās pagarināt līgumu. Lielākā daļa kolonistu aizbrauc tūlīt, citi pamazām seko. Paliek vien ap 20 cilvēkiem, kuri pieņem Krievijas pavalstniecību un turpina savu darbu pārsvarā šahtās. Kāds pamats ir šādai viņu izvēlei var tikai minēt.
Tas pierada, ka krievs ir nespejīgs izdomāt un izdarīt. Vien nolaupīt un nozagt, ko citi ir ieguvuši.
Ja Latvijā nebūtu tik daudz krievu, tad ekonomiskā izaugsme LV būtu daudz augstākā līmenī!
Tas tikai pierāda sen zināmo patiesību, kas notiek tad, kad ieliek āzi par dārznieku. Stulbeņi.
Krievijā, pēdējos gadsimtos, nekas unikāls nav radīts, visas idejas nozagtas, vai nopirktas.. Es nesaku ka krievijā, nav cilvēki kas spētu ko jaunu izdomāt- problēma ir jau no Pētera I laikiem, visu pirkt ārzemēs.. Protams ir atsevīški izņēmumi, bet tie ir maz.. uz pirkstiem var saskaitīt.. ( augu selekcijas pētīšana, laikam būtu viens no tiem, bet arī to staļina laikos izčakarēja)..
Muļķības! Nevajag vainot krievus latviešu nelaimēs. Latvijā valda korupcija, zagšana utt. un nevajag vainot pie tā cittautiešus, tā ir gļēva rīcība internetā vainot veselu tautu pie valsts nelaimēm.Igaunijā arī dzīvo daudz krievi, bet viņiem ar ekonomiku iet labāk nekā mums... diezin kādēļ?