Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
292

Pēc varas sagrābšanas boļševiki nonāca neapskaužamā situācijā – cīņa par varu un Pilsoņu karš valsti bija pamatīgi izpostījis. Un Kremlī dzima ideja, vērsties pēc palīdzības pie nīstajiem kapitālistiem.

1918gada augustā Ļeņins... Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: www.bibliomania.ws
1.

1918.gada augustā Ļeņins uzraksta slaveno ‘’Vēstuli amerikānu strādniekiem’’, kurā aicina palīdzēt veidot jaunās valsts ekonomisko bāzi, jo ‘’ekonomiskā krīze ir tik dziļa, ka saviem spēkiem atjaunot sagrauto saimniecību bez iekārtām un tehniskās palīdzības no ārzemēm Krievija nespēs’’. Un palīdzēt gribētāji atradās – holandiešu inženieris Rutters amerikāņi Kalverts un Heivuds ierosina Krievijas svarīgākajos ekonomikas rajonos izveidot ārzemju strādnieku un speciālistu darba kolonijas. Šeit, izmantojot ārzemju tehniku un tehnoloģijas, īsā laika varētu atjaunot rūpniecību. Projekts tika atbalstīts un valdība apņēmas atbalstīt kolonistus.

 

1921gada beigās Kuzbasā tiek... Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: homsk.com
2.

1921.gada beigās Kuzbasā tiek izveidota pirmā ‘’Autonomā industrālā kolonija Kuzbass’’ - padomju valsts uzņēmums, kuram tiek nodotas Kemerovas raktuves un nepabeigtā Koksa ķīmiskā rūpnīca (pēc trīs gadiem vēl tiek pievienota Gurjevas metalurģiskā rūpnīca un citas raktuves Kuzņeckas baseinā). Kolonijai bija sava autonomā pašpārvalde, bet visa iegūtā produkcija piederēja Krievijai. Vēl tiek noteikts, ka katram kolonistam jānostrādā Krievijā vismaz 2 gadi.

 

Līdztekus kolonijas izveidei... Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: topwar.ru
3.

Līdztekus kolonijas izveidei notiek arī aktīva kolonistu vervēšana Ņujorkā un Berlīnē izveidotajās pārstāvniecībās. Piesakās dažādu tautību entuziasti, kolonijā plecu pie pleca kopā strādāja ap 30 tautību pārstāvji.

Padomju valdība sākumā piešķir 600 tūkstošus rubļus zeltā, kuras lielākā daļa tiek tērēta iekārtu iegādei un piegādei. Piegāde gan ir ilga, dārga un reizēm pat neiespējama navigācijas pārtraukumu dēļ. Sākumā uz katru kolonistu tiek paredzēta 100$ liela ‘’kabatas nauda’’ pārtikas iegādei, bet pēc gada tiem jāspēj pašiem sevi apgādāt ar pārtiku.

 

Par savas sadzīves... Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: topwar.ru
4.

Par savas sadzīves labiekārtošanu rūpējās paši atbraucēji. Kolonistiem nodotā zeme kultūraugu audzēšanai iesākumā bija jāapstrādā ar rokām, jo lauku apstrādes mašīnu piegāde pamatīgi aizkavējās, bet tas nebija šķērslis, lai iegūtu divreiz lielākas ražas kā vietējiem.

 

 Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
5.
 Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: topwar.ru
6.
 Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: topwar.ru
7.
Pateicoties kolonistiem tiek... Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
Attēls no: topwar.ru
8.

Pateicoties kolonistiem tiek atklāta Sibīrijā pirmā Ķīmiskā rūpnīca un derīgo izrakteņu ieguve atkal nes peļņu. Bet ne jau visi vietējie bija labvēlīgi noskaņoti pret svešiniekiem, saskatot viņos spēcīgus konkurentus. Īpaši tas attiecas uz Kuzbasa rūpniecības vadību, kuri pat ziņo valdībai, ka ‘’ viņiem nav nekādu perspektīvu’’. Kolonistiem tiek atteikts tehnikas remonts un ogļu analīžu rezultāti, kavējas ziemas apģērba un celtniecības materiālu piegāde. Un tomēr, viņi jaunajā vietā iedzīvojās un dzīvoja pat labāk nekā vietējie.

 

Kolonija pastāv līdz... Autors: GargantijA Kā amerikāņi palīdzēja krieviem celt komunismu
9.

Kolonija pastāv līdz 1926.gada decembrim, kad Krievijas padomju valdība atsakās pagarināt līgumu. Lielākā daļa kolonistu aizbrauc tūlīt, citi pamazām seko. Paliek vien ap 20 cilvēkiem, kuri pieņem Krievijas pavalstniecību un turpina savu darbu pārsvarā šahtās. Kāds pamats ir šādai viņu izvēlei var tikai minēt.

 

0
292
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [7]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
saniela avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa TrumpeMedaļa Sviestmaize
  saniela 07.08.19 19:53
27
0

Tas pierada, ka krievs ir nespejīgs izdomāt un izdarīt. Vien nolaupīt un nozagt, ko citi ir ieguvuši.

Ja Latvijā nebūtu tik daudz krievu, tad ekonomiskā izaugsme LV būtu daudz augstākā līmenī!

Han Solo avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa RainisMedaļa Rainis
  Han Solo 07.08.19 18:01
23
0

Tas tikai pierāda sen zināmo patiesību, kas notiek tad, kad ieliek āzi par dārznieku. Stulbeņi.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 11.08.19 20:38
7
0

Krievijā, pēdējos gadsimtos, nekas unikāls nav radīts, visas idejas nozagtas, vai nopirktas..  Es nesaku ka krievijā, nav cilvēki kas spētu ko jaunu izdomāt- problēma ir jau no Pētera I laikiem, visu pirkt ārzemēs..  Protams ir atsevīški izņēmumi, bet tie ir maz.. uz pirkstiem var saskaitīt..  ( augu selekcijas pētīšana, laikam būtu viens no tiem, bet arī to staļina laikos izčakarēja).. 

Neitrālists avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoks
  Neitrālists 27.08.19 08:32  
2
0
atbildot uz Krīze komentāru "Tādēļ ka Igaunijā ir 7% slāvu, Latvijā ap 40%. ... "

Igaunijā tā pat kā latvijā ir apmēram 25% krievu,ja statastika nemelo
Krīze avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  Krīze 23.08.19 00:07  
1
0
atbildot uz Neitrālists komentāru " Muļķības! Nevajag vainot krievus latvie... "

Tādēļ ka Igaunijā ir 7% slāvu, Latvijā ap 40%. Tāpēc arī stagnējam. Pati varenā Krievija ar visu savu mendeļējeva tabulu zemē ko tirgo visai pasaulei tik un tā dzīvo kā bomži.
Neitrālists avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoks
  Neitrālists 22.08.19 11:32
2
2

Muļķības! Nevajag vainot krievus latviešu nelaimēs. Latvijā valda korupcija, zagšana utt. un nevajag vainot pie tā cittautiešus, tā ir gļēva rīcība internetā vainot veselu tautu pie valsts nelaimēm.Igaunijā arī dzīvo daudz krievi, bet viņiem ar ekonomiku iet labāk nekā mums... diezin kādēļ? 

The Legend avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa AspazijaMedaļa Ped(r)otrollis
  The Legend 08.08.19 10:02
0
1

koa?