Pastāv virkne jautājumu, kurus daudzi nemaz neiedomājas pajautāt, jo tie šķiet tik nesvarīgi ikdienas dzīvē. Taču ziņkārīgam prātam jebkurš jautājums būs interesants.
P.s. Ja zināji atbildi uz visiem šiem jautājumiem tad... apsveicu.
Pastāv virkne jautājumu, kurus daudzi nemaz neiedomājas pajautāt, jo tie šķiet tik nesvarīgi ikdienas dzīvē. Taču ziņkārīgam prātam jebkurš jautājums būs interesants.
P.s. Ja zināji atbildi uz visiem šiem jautājumiem tad... apsveicu.
Kādēļ griežot sīpolu acīs sariešas asaras?
Sīpolu ģints augiem ir tendence no augsnes uzsūkt sēru, ko tie iesaista savā vielmaiņā. Kad sīpols tiek sagriezts, tad tā šūnās atbrīvojas dažādi enzīmi, kuru ietekmē veidojas sulfoksīdi. No tiem savukārt veidojas nestabilais C3H6OS, kas pēc būtības ir sērskābes, sēra dioksīda un sērūdeņraža kombinācija. Kad šī gāzveida viela izdalās no sīpola un nokļūst uz acs virsmas, tiek kairināti radzenē esošie nervu gali un rodas dedzinoša sajūta. Kā atbildes reakcija rodas asaru izdalīšanās, kuru uzdevums ir kaitīgo vielu noskalot. Karstuma ietekmē (cepot sīpolu) enzīmi, kas ierosina C3H6OS tiek inaktivāti.
Kādēļ sitiens pa sēkliniekiem rada sāpes vēderā un sliktu dūšu?
Tie, kas kaut reizi dzīvē ir tā kārtīgi dabūjuši pa saviem riekstiem, zina, ka šī sajūta ir ļoti nepatīkama. Taču bieži vien sāpes pēc sitiena parādās arī vēderā vai pat rodas vemšana. Augļa attīstības laikā sēklinieki veidojas vēdera dobumā zem kuņģa. Ar laiku tie noslīd lejā un iekrīt sēklinieku maisiņos, taču asinsvadi un nervi vēl aiz vien ir saistīti ar vēdera dobumu. Tādēļ sāpes, kas rodas pēc sitiena pa sēkliniekiem, izstaro uz vēderu. Slikta dūša rodas simpatiskās nervu sistēmas izlādes dēļ. Vīriešiem, kuriem šī nervu sistēmas daļa ir ļoti jūtīga, var rasties pat vemšana pēc sitiena pa viņa dārgumiem.
Kādēļ filmu reklāmas rullīšus sauc par treileriem?
Pirmie filmu treileri tika rādīti pēc filmas. Gluži kā treileris atrodas mašīnas aizmugurē, tāpat arī filmu treileris atradās filmu beigās. Pirmais filmas treileris tika izrādīts 1913. gadā mūziklam "The Pleasure Seekers". Šo ideju drīz vien pārņēma citi un treileri kļuva par ierastu parādību. Tomēr filmu studijām nevajadzēja daudz laika, lai saprastu, ka efektīvāk būtu rādīt treilerus pirms kino seansa un 1930. gados tika veiktas izmaiņas.
Kādēļ tev kurkst vēders, kad esi izsalcis?
Medicīniskais nosaukums tam ir borborigmi un tie rodas ritmisku muskuļu kontrakciju rezultātā zarnu traktā. Gremošanas trakts būtībā ir viena gara caurule, kas sākas mutē un beidzas dibengalā, bet pa vidu tai norit dažādi interesanti procesi. Viens no šiem procesiem ir peristaltika jeb muskuļu kontrakcijas zarnās, kuru rezultātā barība tiek grūzta tālāk. Šo viļņveidīgo kontrakciju frekvence ir aptuveni 3 kontrakcijas/minūtē kuņģī un 12 kontrakcijas/minūtē tievajās zarnās. Skaņa, kas rodas šo kontrakciju laikā rodas barības un/vai gaisa grūšanas uz priekšu rezultātā. Kad kuņģis ir tukšs attiecīgi radusies skaņa ir daudz skaļā nekā tad, kad tas ir pilns - gluži kā tukša muca skan skaļāk, ja tajā skalojas šķidrums.
Kā noslāpēt skaļo vēdera kurkstēšanu?
Eksistē pāris triki, lai šo skaņu noslāpētu, ja, piemēram, esi sabiedriskā vietā. Pirmais triks ir tāds - kad jūti, ka kurkstiens tūliņ parādīsies, paņem kādu priekšmetu (piemēram zīmuli) un iespied to tajā vietā vēderā, kur kurkstienam būtu jāparādās (ar trulo zīmuļa daļu, protams). Tādā veidā tu saspiedīsi to kuņģa daļu, kurai cauri "skrien" peristaltikas vilnis un skaņa, kas radīsies, būs daudz klusāka. Otrais triks ir vienkāršāks - ieelpot maksimāli dziļi, kad jūti, ka kuņģis tūliņ pados skaļo signālu. Elpu vajadzētu aizturēt, kamēr jūti, ka kurkstiens "paiet garām". Šis triks darbojas tāpat kā iepriekšējais, tikai šoreiz piepildītās plaušas spiež no augšas uz kuņģi, samazinot tā tilpumu un vietu, kur gaisam un pārpalikušajam kuņģa saturam peristaltikas ietekmē radīt kurkstošo skaņu.
Kādēļ uz daudziem rāvējslēdzējiem ir burti YKK?
YKK ir saīsinājums no Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, kas ir kompānija, ko 1934. gadā dibināja Tadao Yoshida no Japānas. Šī kompānija mūsdienās ir vadošā rāvējslēdzēju ražotāja pasaulē, saražojot aptuveni 90% no rāvējslēdzējiem pasaulē. Viņi ne tikai ražo rāvējslēdzējus, bet arī iekārtas, ar kurām tos ražot. YKK kompānijas ražotnes atrodas 71 pasaulē valstī, no kurām lielākā atrodas ASV, Džordžijas štatā. Dienas laikā tur tiek saražoti 7 miljoni rāvējslēdzēju.
Kādēļ piparmētra rada vēsuma sajūtu?
Piparmētras sastāvā ir mentols, kas piemāna smadzenes, liekot tām domāt, ka vietas, kurās tas pieskaras ir aukstas. Mentols savienojas ar aukstumu uztverošiem receptoriem un izmaina to darbību, padarot tos jūtīgākus. Tādējādi receptori sūta uz smadzenēm vairāk signālu pie normālas vides temperatūras nekā parasti. Smadzenes to interpretē tā, ka attiecīgā ķermeņa daļa ir pakļauta zemām temperatūrām. Ikreiz, kad tu košļā mentolu saturošu košļājamo gumiju un ieelpo caur muti gaisu, aukstuma receptori mutē ir kļuvuši tik jūtīgi, ka viegli reaģē uz šo gaisa plūsmu.
Kādēļ aukstā laikā parādās iesnas?
Parastā dienā cilvēka deguns izdala nedaudz mazāk par litru gļotu un šķidrumu, kuru mēs nemanot norijam. Aukstā laikā asinsrite degunā pastiprinās - tā ir normāla atbildes reakcijas, kuras uzdevums ir saglabāt deguna iekšējo vidi siltu. Taču tā kā pie deguna gļotādā esošajiem dziedzeriem pieplūst vairāk asiņu, tad tie arī sāk ražot daudz vairāk sava produkta. Rezultātā saražotās gļotas piepilda degunu un sāk plūst caur nāsīm. Ieejot siltā telpā asinsvadi degunā sašaurinās un process tiek apturēts.
Ja tev ir kāds jautājums, uz kuru tu nezini atbildi, bet slinkums meklēt google, tad atraksti man PM vai šeit pat komentāros. Ja būs vismaz 8 jautājumi, tad sekos nākamais raksts. Paldies.
1.
Ja sīpolam nenogriež augsējo daļu, kad mēģini to sagriezt, tad var iztikt arī bez asarām!
a tu kā domā?Protams ka granātābols aizguva savu nosaukumu no granātas,jo tas taču ir loģiski ka pirmās parādījās granātas.Bet atbildot uz jautājumu-iespējams ka granātas nosaukums tiešām cēlies no granātābola.joGranātas iekšiene līdzinās granātābola iekšienei-sarkanu sulīdzu pumpiņu vietā tur ir sīki,asi dzelzīši...