Jēdzienu "Jaunie laiki" sāka lietot 15.gs. Itālijā, uzsverot, ka sācies jauns laikmets - prāta atmodas laikmets. Jauno laiku raksturoja jaunas iezīmes cilvēku domāšanā un darbībā. Cilvēki tiecās labāk iepazīt paši sevi, apkārtējo dabu un pasauli. Šī bija pirmā lielā revolūcija cilvēku uztverē. Mainījās viņu priekšstats par pasaules lielumu, attieksme pret reliģiju, valdnieku vara sabiedrībā.
Jaunos laikus raksturo humānisms un renesance.
Humānisms ir uz aktīvo tradīciju balstīta uzskatu sistēma 14.-16.gs. Eiropā kas orientēta uz cilvēkiem un to vērtībām, pretēji viduslaikiem.
Jaunie laiki - Renesance | Renesanse2
114
0
Attēls no: www.google.com
Renesance ir mākslas arhitektūras un literatūras stils Eiropā 14.-16.gs. vidū. Renesancei raksturīga atgriešanās pie antīkās mākslas tradīcijām. Renesance bija Senajā Grieķijā un Senajā Romā. Tās sākums ir meklējams Itālijā. Renesanci atbalstīja tirgotāji. Jauno laiku periodā tirgotājus interesēja praktiskas lietas nevis reliģija. Notika tirgošanās ar austrumu valstīm (Āziju). Pāvests arī atbalstīja jauno kultūru. Renesanci atbalstīja bagātas ģimenes kā Medičī, kuras sauc par mecenātiem, kas nozīmē bagāts mākslas atbalstītājs.
Autora bilde
Protams, ka renesances mākslā parādījās jaunas iezīmes.
1. Viss bija reālistiskāks.
2.Izteikti centās attēlot dažādas cilvēku sejas izteiksmes, attīstījās cilvēka anatomija.
3. Viss tika attēlots telpisks un perspektīvs.
4. Cilvēki vairs nebaidījās no krāsām. Tika jaukti un radīti daudz dažādi toņi.
5. Gleznas bija detelizētas. Visi sīkumi sīki un smalki attēloti.
6. Tika attēlotas gaismas un ēnas, lai viss izskatītos vēl reālāk.
7. Ļoti pieprasīti bija portreti ( seja + ķermenis līdz viduklim.
8. Parastus cilvēkus mēdza attēlot kā ikonas. Arī portretos gleznoja parastus cilvēkus.
9. Tika zīmētas dažādas kompozīcijas. Viss tika attēlots lielāks.
10. Izgudroja eļļas krāsu.
Reklāma
Autora bilde
Šeit gribēju pieminēt slavenākos renesances māksliniekus - Leonardo da Vinčī (1452-1519), Donatello (1386-1466), Rafaels (1483-1520), Mikelandželo (1475-1564) un Botičellī (1445-1510). Interesants fakts ir tāds, ka multfilmu sēriju "Bruņurupuči Nindzjas" veidotāji ir saviem varoņiem devuši tieši Renesances mākslinieku vārdus - Leonardo, Donatello, Rafaēls, Mikelandželo.
Autora bilde
Leonardo da Vinčī bija tipisks renesances cilvēks. Viņš bija zinātnieks un mākslinieks. Leonardo ir izgudrojis kara mašīnas, lidojošu mašīnu, izpletni un pat robotu, un tie pat nav visi viņa izgudrojumi. Jāmin, ka viņam ļoti tuva bija arī anatomija. Vēstures faktos ir minēts, ka viņš uzšķērda līķus un pētīja. Viņa ziņkārība un degsme, ļoti palīdzēja un bija kā pamats medicīnas attīstīšanai. Mākslas jomā Leonardo da Vinčī izveidoja "sufumato", tehniku kurā tiek iepludinātas ēnas un ir mīkstas kontūras. Viņa populārākais mākslas darbs ir glezna: Mona Lisa. Tiek uzskatīts, ka da Vinčī bija paranoiķis.