Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
463

Vēstures gaitā stāsti par mītiskām zemēm, zudušām pilsētām un apslēptām bagātībām ir fascinējuši klausītāju ausis no gandrīz katras sabiedrības uz planētas. Daži no šiem stāstiem ir cēlušies no ietekmīgās litertūras darbiem, tādiem kā Vecais Testaments, kurā aprakstīta seno pilsētu Sodomas un Gomoras bojāeja, vai Platona dialogiem Tīmajs un Kritijs, kur pirmoreiz pieminēta attīstītā civilizācija Atlantīdā, kuru esot aprijis okēans apmēram 9600 gadus iepriekš.

Tā kā šādu stāstiņu skaits gadsimtiem ejot pieauga, pieauga arī pētnieku skaits, kuri vēlējas atrast stāstos minētās pilsētas, civilizācijas un bagātības. Iztēlojušies paradīzi, bagātību kalnus un ar dimantiem noklātus bulvārus, daudzi devās ceļā nemaz neņemot vērā briesmas, kas varētu viņus šajos meklējumos apdraudēt. Diemžēl daudzi no šiem meklējumiem šiem pētniekiem beidzās letāli.

Djego de Ordass Djego de... Autors: Kornēlijs Zipidrics Īsti cilvēki, kuri gāja bojā, meklējot mītiskas vietas
Attēls no: listverse.com
1.

Djego de Ordass. Djego de Ordass bija spāņu pētnieks un karavīrs, kurš dzimis ap 1480.gadu. Viņš piedalījās Ernana Kortesa vadītajā Meksikas iekarošanā un deva ieguldījumu vairākās svarīgās militārajās kaujās, to skaitā Centlas kaujā 1519.gadā, kurā tika izcīnīta uzvara pār actekiem. Viņš kļuva īpaši pazīstams ar savu stingrību un kļuva par pirmo eiropieti, kopā ar diviem biedriem, kurš uzkāpis 5426 metru augstajā Popokatepetla vulkāna virsotnē (Meksikas otrajā augstākajā vulkānā). 1520-tajos gados vairāki pētnieki par kādas vācu baņķieru ģimenes ziedoto naudu devās ekspedīcijās pa Venecuēlas centrālo daļu, lai tur meklētu mistisko zelta pilsētu. (Spāņi vēlāk šo pilsētu nosauca par El Dorado.) Par to padzirdējis, Ordass saņēma atļauju uzsākt pats savu ekspedīciju pa bīstamo Orinoko upi 1531.gadā, cerot atrast bagātību zemi. Viņš aizceļoja līdz pat Metas upes lejtecei, bet diemžēl bija spiests atgriezties, kad Atures upes krāces izrādījās nepārvaramas. Atceļā uz mājām 1532.gadā, viņš nonāca konfliktā ar Trinidādas gubernatoru, tika ieslodzīts, un drīz pēc tam nomira, domājams, ka no saindēšanās.

Filips fon Hutens Filips fon... Autors: Kornēlijs Zipidrics Īsti cilvēki, kuri gāja bojā, meklējot mītiskas vietas
Attēls no: listverse.com
2.

Filips fon Hutens. Filips fon Hutens, dzimis 1505.gadā, bija vācu piedzīvojumu meklētājs un nozīmīga figūra 16.gadsimta vidū, Ameriku kolonizācijas periodā. Kad 1530-tajos aizsākās nostāsti par Eldorado, fon Hutens pievienojās vairāk nekā 600 citu pētnieku Georga fon Speijera vadībā, lai atrastu kaut kur dziļi džungļos noslēptās bagātības. Viņu ilgais, grūtais ceļojums laikā no 1535.gada līdz 1538.gadam, eventuāli viņus aizveda līdz Džapuras upes krastiem, taču bagātības viņi neatrada. Fon Speijers 1540.gadā nomira, un pēc tam fon Hutens tika iecelts par Venecuēlas ģenerālkapteini. Savus meklējumus viņš turpināja 1541.gada augustā, kad ar dažiem zirgu jātniekiem kopā atstāja Koro pilsētu un šķērsoja Rio Bermeho upi. Drīz viņš nonāca sadursmē ar Omagua pamatiedzīvotājiem, un kaujā tika ievainots. Viņš un tie daži, kas izdzīvoja, vāji no bada, slimībām un ievainojumiem kaujā, atgriezās Koro, kur viņus sagūstīja un visiem galvas nocirta spānu konkistadors Huans de Karvahāls.

Pērsijs Herisons... Autors: Kornēlijs Zipidrics Īsti cilvēki, kuri gāja bojā, meklējot mītiskas vietas
Attēls no: listverse.com
3.

Pērsijs Herisons Fosets. Kad kuģis "Vauban" kādā aukstā 1925.gada janvāra dienā atstāj Hobokenu Ņūdžersijā, Lielbritānijas armijas artilērijas spēku virsnieks Pērsijs Herisons Fosets drūmi raugās uz skaļi klaigājošajiem žurnālistiem piestātnē. Britu ceļotājs necieš žurnālistus. Tomēr viņš zina, ka pateicoties pasaules preses interesei, ir saņēmis dāsnus ziedojumus, tostarp arī miljardiera Rokfellera dēla naudu savām ekspedīcijām uz Dienvidameriku. 1904. - 1924. gadā Fosets vadīja septiņas ekspedīcijas uz šo kontinentu, kartografēja un pētīja Brazīlijas un Bolīvijas teritoriju. Tagad Fosets atkal var doties uz Brazīlijas lietusmežiem, lai meklētu mistisku pilsētu, ko viņš dēvē par zudušo Z pilsētu (Lost City of Z). Indiāņu nostāsti vēsta, ka reiz pastāvējusi pilsēta ar platiem bulvāriem un dārgakmeņiem pilniem dārgumu kambariem, kur valdnieki varējuši atļauties ik rītu savu miesu ieziest ar īpašu zelta vielu. Taču galvenais: mistiķis Fosets gadiem ir pētījis senus dokumentus, leģendas un dažādu mistiķu un ezoteriķu stāstus un ir pārliecināts, ka šajā pilsētā atrodamas durvis uz citu dimensiju. (Rakstnieks Arturs Konans Doils, Foseta draugs, no viņa esot aizguvis ideju romānam "Zudusī pasaule". Izmantojot divdesmit gados uzkrāto pieredzi, Fosets kļuvis par ekspertu izdzīvošanā Amazones džungļos. Apģērbs ir viegls, bagāža minimāla, un katrs rūpējas par sevi. Pieredzējušais ceļotājs nicina vājos. Kad vienā no iepriekšējām ekspedīcijām kāds tās dalībnieks sabruka, Fosets skarbi nošņācās: "Jūs nevarat atļauties būt noguruši." 1925.gadā mistiskās pilsētas Z meklējumos dodas tikai viņš pats, Foseta vecākais dēls Džeks un dēla draugs Reilijs Rimels. Pēc pusotra mēneša trīs vīri sasniedz pēdējo "civilizēto" vietu, kur ir telegrāfs, - Bakariri Post. Tur viņi pārlaiž lietus periodu un dodas tālāk džungļos. Ar draudzīgu iezemiešu palīdzību Fosets sūta ziņas atpakaļ uz ciemu. No turienes telegrammas izsūta pa visu pasauli, kas ar aizturētu elpu seko ekspedīcijas piedzīvojumiem. Maija beigās Foseta sieva Nina saņem pēdējo ziņu: "Tev nav jābaidās no izgāšanās!" Pēc tam seko klusums. Vēlāk gandrīz simt vīru zaudē dzīvību meklējot Fosetu. Tika izteiktas visdažādākās versijas par viņa likteni - ceļotāju esot apēduši plēsīgi zvēri, nogalinājuši indiāņi, varbūt viņu piemeklējis atmiņas zudums. Foseta zīmotni un kompasu atrada pie kādas indiāņu cilts, taču viņa liktenis ir dziļā noslēpumā tīts.

Fransisko Vaskezsnbspde... Autors: Kornēlijs Zipidrics Īsti cilvēki, kuri gāja bojā, meklējot mītiskas vietas
Attēls no: listverse.com
4.

Fransisko Vaskezs de Koronado. Dzimis 1510. gadā, Fransisko Vaskezs de Koronado bija spāņu pētnieks un konkistadors, kurš savos vēlajos divdesmit kļuva par gubernatoru Spānijas provincē Jaunajā Galīcijā, kas atrodas Meksikas ziemeļrietumos. Tas bija laikā, kad viņš sāka dzirdēt nostāstus par Septiņām Cibolas zelta pilsētām, kas itkā atradās ziemeļos pie Klusā okeāna un, kur ielas esot noklātas ar zeltu. 1540. gadā viņš organizēja ļoti dārgu ekspedīciju, kas sastāvēja no simtiem spāņu un vietējo iedzīvotāju grupām, kuras devās caur Ziemeļamerikas neskarto reljefu. Tās bija sadalītas gan sauszemes, gan jūras vienībās. Starp 1540. un 1542. gadu Koronado aizceļoja no Meksikas līdz pat mūsdienu Arizonai, Ņūmeksikai, Teksasai kā arī Kanzasai. 1540. gadā viņš ieradās vietā, kas, pēc viņa domām, bija pirmā Cibolas pilsēta. Tomēr, tā izrādījās noškirtā Zuni Pueblo pilsēta, saukta par Haviku, kuras iedzīvotāji pretojās Koronado mēģinājuman tos sagūstīt. Viņš turpināja meklēt visu 1541. gada pavasari, atrodot vienīgi vietējos ciematus, nevis zelta pilsētas. Kad viņš visbeidzot atgriezās Meksikā, viņš tika apsūdzēts nekompetencē un bija spiests bankrotēt. Visbeidzot, viņš nomira 1554. gadā no kādas infekcijas slimības, rētains un salauzts dēļ savas slikti izplānotās un nesekmīgās ekspedīcijas. Tomēr, par spīti tam visam, Koronado un viņa biedri ir iegājuši vēsturē ar to, ka viņi bija pirmie eiropieši, kas atklāja Lielo kanjonu un Kolorādo upi.

Ādolfs Rūts Ādolfs Rūts bija... Autors: Kornēlijs Zipidrics Īsti cilvēki, kuri gāja bojā, meklējot mītiskas vietas
Attēls no: listverse.com
5.

Ādolfs Rūts. Ādolfs Rūts bija austrumkrasta veterinārārsts un pētnieks-amatieris, kurš bija apsēsts ar domu atrast tā saukto Pazudušā Holandieša zelta raktuvi, kurā itkā esot kāda imigranta 19.gadsimtā aprakti dārgumi. Ar sava dēla Edvīna palīdzību viņš ieguva dažas kartes, kurās bija norādīta aptuvenā vieta Borego tuksnesī, San Djego apgabalā, kur šīs raktuves meklējamas. 1914.gadā tēvs un dēls devās uz Kaliforniju tuksnesī meklēt bagātības, taču atgriezās tukšā. Viņi atgriezās piecus gadus vēlāk, bet atrada tikai traģēdiju, kad Rūts vecākais nokrita no stāvas gravas un lauza kājas augšstilbu, kas noveda pie viņa klibošanas visu atlikušo mūžu. Tomēr 1895.gada raksts laikrakstā Sanfrancisko hronikas ar nosaukumu "Viena no Arizonas pazudušajām Eldorado" un laimīgs, neievērotas kartes atklājums aizveda Rūtu jaunā virzienā: uz Superstition kalniem Arizonā, nedaudz uz austrumiem no Fīniksas. Viņš devās viens 1931.gadā ar jauno karti, bet pēc tam pazuda bez pēdām. Nākamajā ziemā viņa ķermenis tika atrasts ar diviem ložu caurumiem galvaskausā, un vietējās varas iestādes spekulēja, ka viņš tika nogalināts kartes dēļ, kuru slepkava/s bija paņēmuši līdzi. Rūts , iespējams, ir zināmākais vīrs, kurš gājis bojā meklējot Pazudušo Holandieša raktuvi, taču ne vienīgais. Šāds pats liktenis piemeklējis vēl 500 citus pētniekus. Pēdējais, kurš mira to meklējot bija dārgumu mednieks no Denveras Džesijs Kapens, kurš pazuda Tonto Nacionālajā parkā 2009.gadā. Viņa līķis tika atrasts tikai trīs gadus vēlāk kādas aizas dibenā.

1
463
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [8]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 26.06.18 07:17
6
0

Lūk tie ir feili

Anonīms
Anonīms 26.06.18 01:14  
3
0
Kas tad tas par vārdu 'eventuāli'?
Ulrihs avatars
Medaļa ZebraMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Ulrihs 26.06.18 17:16
3
1

Kas par "Centlas kauju" ar actekiem? 

Minka Mika avatars
Medaļa Kalnu kristālsMedaļa DrakulaMedaļa Arheologs
  Minka Mika 27.06.18 08:41
2
0

No šiem zināju tikai Persiju Fosetu! Forši izlasīt un uzzināt ko jaunu!  

DeadMC81 avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa PingvīnsMedaļa Vilkaču klana biedrs
  DeadMC81 02.07.18 00:01
1
0

  

DamnRiga avatars
Medaļa Troll killerMedaļa AdminsMedaļa Oligarhs
  DamnRiga 04.05.19 23:51
1
0

atbildot uz Anonīms komentāru " Kas tad tas par vārdu 'eventuāli'? ... "

eventuāls īp. Tāds, kas iespējams zināmos apstākļos; varbūtējs.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 30.06.18 17:05
0
0

Interesanti    

anice avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  anice 05.05.19 10:00
0
0

"Vecais testaments" jau krietni pasen latviešu valodā ir "Vecā derība".

Bet raksts labs. Interesanti, aiz tām leģendām par zudušajām pilsētām un bagātībām tiešām ir reāli fakti?