Es pats šo lasot uzzināju daudz ko jaunu, ceru, ka arī jūs darīsiet tāpat.
Intresanti apgalvojumi / jautājumi10
137
0
KURŠ SPĒJ LABĀK KLAUSĪTIES - SIEVIETES VAI VĪRIEŠI? Amerikāņu neirologi kādā pētījumā atklājuši, ka vīrieši, lai saprastu valodu, izmanto tikai vienu smadzeņu puslodi. Turpretī sievietēm aktīvas ir abas puslodes. Kad tika lasīti priekšā romāna fragmenti, vīriešiem smadzeņu darbība koncentrējās kreisajā deniņu daivā, kas ir valodas apstrādes smadzenēs klasisks reģions. Sievietēm aktivizējās arī labās puslodes rajoni, kas parasti saistīti ar mūzikas uztveri un telpisko iztēli. Zinātnieki uzskata, ka vīrieši koncentrē uzmanību galvenokārt uz saņemtās informācijas būtību, turpetī sievietes klausoties vairāk attīsta fantāziju. Eksperimenti pierādījuši, ka valodas apstrāde smadzenēs vīriešiem un sievietēm notiek atškirīgi.
VAI VĪRIEŠI ORIENTĒJAS ĀTRĀK NEKĀ SIEVIETES? Jā, tā vismaz notika Ulmas universitātes veiktajā eksperimentā. Tajā piedalījās divpadsmit vīrieši un divpadsmit sievietes. Vīrieši no virtuālā labirinta izkļuva vidēji divās minūtēs un 21 sekundē, turpretī sievietes - trīs minūtēs un sešpadsmit sekundēs.
Reklāma
KAPĒC VĪRIEŠIEM IR KRŪŠU GALIŅI, KAUT GAN VIŅIEM TIE NAV VAJADZĪGI? Kaut arī cilvēka dzimumu nosaka spermatozoīda savienošanās ar olšūnu, visiem embrijiem ir vieni un tie paši ģenētiskie kodi krūtīm, piena dziedzeriem un krūšu galiem, un tie norāda vienādas ārējās ģenitālijas. Tātad visiem embrijiem pamatuzbūve ir vienāda. Vīriešu un sieviešu ģenetālijas sāk attīstīties tikai trešajā grūtniecības mēnesī. Hormona testosterona ietekmē zēniem tiek traucēta krūšu attīstība. Iespējami gadījumi, kad zēniem pubertātes laikā sievišķie hormoni brīžiem ņem pārsvaru, un tāpēc palielinās krūšu galu un krūšu lielums. Pēc tam šis fenomens atkal izzūd, un krūšu gali un krūtis kļūst plakani.
KAPĒC BALSS LŪZUMS IR TIKAI VĪRIEŠIEM? Ja balsenā nebūtu elastīgu škiedru, mēs nespētu pat papīkstēt. Jo garākas ir balssaites, jo zemākā balsī cilvēks runā, dzied un smejas. Pirms pubertātes balssaites zēniem un meitenēm ir vienāda garuma. Pēc tam dažu mēnešu laikā zēniem tās pagarinās teši par vienu centimetru un kļūst divreiz garākas, tapēc zēnu balsis top par oktāvu zemākas. Šīs izmainās organismam ir nepierastas, un tāpēc runājot rodas grūtības - skaņas ir raupjas un balss aizsmakusi, dažreiz līdzīga ķērkšanai. Pēc neilga laika ir jāatsakās no dziedāšanas zēnu korī. Jāpiebilst, ka balssaites pubertātes vecumā pagarinās arī meitenēm, taču tikai nedaudz, tāpēc balss izmaiņas ir niecīgas.
KURA SUBSTANCE CILVĒKA ORGANISMĀ IR VISCIETĀKĀ. Lai cilvēks varētu spēcīgi iekost, nepieciešama īpaši cieta zobu emalja. Tā sastāv galvenokārt no hidroksiapatīta. Taču arī mūsu organisma viscietākā substance nav piemērota piemēram, metāla košanai. Ja mēģināsiet ar zobiem atvērt pudeles metāla korķi, gabaliņš emaljas var nolūst, un tā būs liela neveiksme, jo šis materiāls neatjaunojas.
Reklāma
KĀPĒC IZSALKUŠAM CILVĒKAM RŪC VĒDERS? Nekontrolējams troksnis vēderā rodas peristaltikas - kunģa un zarnu sieniņu kustības - rezultātā. Parasti kontrakcijas pēc ēšanas regulē ēdiena virzīšanos pa gremošanas traktu. Ja kunģī nav barības un tas ir pilns ar gaisu, peristaktiku var sajust kā rūkšanu, kuru nav iespējams apturēt pat ar gribaspēku.
CILVĒKA SIRDS ATRODAS KREISEJĀ PUSĒ. Tā nav taisnība. Sirds neatrodas ne kreisajā, ne labajā pusē, bet gan krūškurvja vidū, tieši aiz krūšu kaula starp labo un kreiso plaušu. Var rasties jautājums, kur tad atrodas sirds tiem retajiem, kam sirds it kā atrodoties ''labajā'' pusē?
VAI SKABARGA VAR AIZCEĻOT PA ASINSVADIEM? Tā ir taisība. Tomēr jums nav jābaidās, ka pirkstā ierautā sīkā koka skabardziņa, pēc dažiem gadiem nokļūs līdz sirdij - un tad jūs nomirsiet. Cilvēka ķermenī iekļuvušie svešķermeņi pārsvarā tiek iekapsulēti - ap tiem izveidojas cieti audi, un šis sacietējums tajā pašā vietā var gadu desmitiem ilgi. Dažreiz svešķermenis patiešām sāk ''ceļot'', taču nevis metriem, bet gan centimetriem. Virsādā iekļuvuši svešķermenī, piemēram, skabargas, parasti virzās uz ārpusi, nevis iekšpusi. Var gadīties, ka metāla lode pēc ilgāka laika līdz ar strutām iznāk no brūces. Bīstami ir tādi gadījumi, kad svešķermenis, piemēram granātas škemba, ir iekļuvusi dziļi ķermenī. Tad tā patiešām var sākt ceļot un kaut kad apdraudēt dzīvībai svarīgus orgānus un asinvadus.
Reklāma
DAŽI CILVĒKI IR IEVĒROJAMI SMAGĀKI SAVAS KAULU UZBŪVES DĒĻ. Tā nav taisnība -drīzāk gan skaists aizbildinājums attiecībā uz lieko svaru, jo tas izklausās daudz veselīgāk nekā tik bieži pieminētie ''hormonālie traucējumi''. Tā kā kaulus nevar padarīt vājākus, tad ''smagie kauli'' ir lielisks attaisnojums, lai turpinātu baudīt visas gardās lietas, ko dzīve mums sniedz. Viens attaisnojums tomēr ir. Dažiem cilvēkiem patiešām ir stabilāka un smagāka kaulu uzbūve nekā citiem, bet ar to nevar pamatot desmit vai vairāk kilogramu liekā svara. Pieauguša cilvēka skelets sver apmēram desmit kilogramu. Pieņemsim, ka īpaši druknam cilvēkam skelets sver pa 30% - tātad apmēram par 3kg vairāk. Šos kilogramus tad nu arī var piedot, bet pārēie ir parastais liekais svars.