Savstarpēji nesaistīti fakti, kuru zināšana tev kādreiz varbūt var noderēt. Piemēram, lai...nu...hmmm...tātad vēl 30 zīmes, lai dabūtu +5 cepumus. Āā, nu re! :)
Interesanti fakti29
Lielakais dzīvojošais organisms.
Zilonis? Zilais valis? Tiranozaurs rex? Nē, lielakais dzīvojošais organisms ir sēne. Turklāt tā nav nekāda retā sēne. Armillaria ostoyae ir ļoti bieži sastopama, visticamāk tā ir atrodama arī tavā dārzā. Cerēsim, ka tā neizaugs tik liela kā 890 hektārus aizņemošā un 2000 - 8000 gadus vecā sēne, kas atrodama Oregonā. Lielākā daļa šīs šenes ir paslēpta zem zemes, kur tā vij savas taustekļveidīgās micēlijas (kaut kas līdzīgs saknēm). Sākumā pētnieki domāja, ka tās ir vairākas mazas sēnītes, bet izrādījās, ka tas ir viens liels organisms.
Kāpēc hameleoni maina krāsu?
Maldīgs ir priekšstats, ka hameleoni maina krāsu, lai pielāgotos videi, kur tie atrodas. Hameleons maina krāsu atkarībā no sava emocionālā stāvokļa - kad dusmīgs, nobijies, kad pārojas vai cīnās ar citu hameleonu. Viņi krāsu maina visai bieži un tik pat bieži tā mēdz sakrist ar apkārtejās vides krāsu. Hameleoniem tik pat kā nav dabisko ienaidnieku, tādēļ īpaši slēpties tiem nav jēgas.
Cik ir vielu agregātstāvokļi?
Cieta viela, šķidrums, gāzveida. Daži zin nosaukt vēl plazmu. Pavisam lieli gudrīši piesauc Einsteina kondensātu un vel visādus brīnumus. Patiesībā to ir vairāk par piecpadsimt (tūliņ visi gudrie prāti varēs ierēkt par mani, jo nezinu pareizos terminu) - cieta viela, amorfa cietviela (nezinu kā iztulkot amorphous solid), šķidrums, gāze, plazma, superšķidrums (super-fluid), supercietviela (supersolid), es teiktu izvirtusī matērija (degenerate matter), neitronijs (neutronium - sastāv tikai no neitroniem), stingri simetriskā matērija (strongly symmetric matter), vaji simetriskā matērija (weakly symmetric matter), kvarku-gluonu plazmas fermioniskais kondensāts (quark-gluon plasma fermionic condensate - tas ir bildē attēlots), Bozes-Einšteina kondensāts un dīvainā matērija (‘strange matter’). Gribi atstāt iespaidu uz fizikas pasniedzēju? Pajautā viņam par kvarku-gluonu plazmas fermionisko kondensātu
Sātana skaitlis.
2000 gadus par velna skaitli uzskatīja 666. No tā bijās un vairījas, pat Eiroparlamenta 666 krēslā neviens nesēž. 2005. gadā tika veikts jaunākais bībeles tulkojums, no 1700 gadus veca materiāla, kas atrasts Ēģipte. Tulkojumus un pētījumus veica Birminghemas Universitātes (UK) profesori. Ataklajās, ka Atklāsmes grāmatā ir rakstīts nevis 666, bet gan 616. Ko nu?
Kādas maņas tev piemīt?
Gandrīz visi prot nosaukt piecas - redze, dzirde, taustes, smarža un garša. Taču to pavisam ir deviņas. Piecas pazīstamākās ir ieviesis Aristotelis pāris tūkstošus gadu atpakaļ. Šobrīd ir zināmas vēl četras maņas - termorecepcija (siltuma un aukstuma sajušana), līdzsvara sajūta (kontrolē iekšejā auss), nocicepcija (sāpju uztveršana), propriocepcija (tā ir savu ķermena daļu apzināšanās laikā un telpa, piemēram, kad tu aizver acis un ar pirkstu centies pieskarties degunam, tad zini, kur atrodas pirksts attiecība pret degunu un citām ķermeņa daļām). Daži pētnieki maņu sajūtām pieskaita arī slāpes un izsalkumu.
Zeme bija plakana?
Uzskatas, ka senāk visi cilvēki domāja, ka zeme ir plakana, ir maldīgs. Pētījumi parāda, ka gandrīz visas senās kultūras savos matemātiskajos un astronomiskajos aprēķinos ņēma vēra to, ka zeme ir apaļa.
Sausākā vieta uz zemes.
Tas nav ne Sahāras, ne kāds cits tuksnesis, bet gan Antarktīda. Daži Antarktīdas reģioni lietu nav saņēmusi 2 miljonus gadu. Tāp at tā ir vējainākā vieta uz zemes, dažkārt vējš sasniedz 89 m/s lielu ātrumu.