Tev šķiet, ka televīzijas tornis Rīgā ir augsts? Tāds punduris vien ir, salīdzinot ar šīm iecerētajām būvēm.
Grandiozākās būves, kuras tomēr neuzcēla43
Piemineklis Ņūtonam, 1748. gads
18. gadsimta arhitekts Etjēns Biljē piedāvāja uzbūvēt milzīgu pieminekli slavenajam zinātniekam Īzakam Ņūtonam. Projekts paredzēja to, ka tiktu uzbūvēta milzīga sfēra 150 metru augstumā, uz kuras dažādos līmeņos augtu cipreses. Lai gan konstrukciju tā arī neuzbūvēja, tā augsti tika vērtēta profesionāļu vidū.
"Zemeslode", 1906. gads
1906. gadā kādā no New York Herald izdevumiem parādījās piedāvājums ziedot naudu milzīga torņa ar nosaukumu "Zemeslode" celtniecībai. Bija paredzēts, ka tornis slietos 200 metru augstumā, taču viss projekts izrādījās viena liela finanšu piramīda, kuras mērķis bija izkrāpt naudu.
Tatlina tornis, 1917. gads
Pēc revolūcijas 1917. gadā arhitekts Vladimirs Tatlins piedāvāja Sanktpēterburgā uzbūvēt 400 metrus augstu torni. No stikla, betona un tērauda darināta celtne būtu bijusi augstāka par Eifeļa torni. Tās galotnē bija paredzēts izvietot milzīgu ekrānu, uz kuru no zemes tiktu projicētas dažādas ziņas.
Staigājošā pilsēta, 1964. gads
Kāda arhitektu grupa bija iedomājusies, ka nākotnē cilvēki pārņems visai atraktīvu dzīves veidu. Iedvesmojoties no NASA raķešu platformām, kas viegli bija pārvietojamas, un no zinātniskās fantastikas komiksiem, viņi bija uzprojektējuši pilnībā funkcionējošu ēku, kas spētu ar milzīgu kāju palīdzību pārvietoties pa sauszemi un ūdeni. Projekts gan neguva atsaucību.
Šimicu piramīda
Šo milzīgo būvi piedāvāja uzcelt netālu no Tokijas, Japānā. Tā būtu bijusi 14 reizes augstāka nekā Gizas piramīda un nodrošinātu dzīvesvietu vienam miljonam cilvēku. Bija paredzēts, ka piramīdas augstums būtu vismaz 2 kilometri virs jūras līmeņa. Diemžēl projektu nerealizēja, jo vēl nepastāv tik superviegli un izturīgi materiāli, kas spētu noturēt šīs milzu būves svaru.
Ultima Tower
Arhitekts Jūžins Tsuijs paredzēja, ka viņa būves pamatnes diametrs sasniegs 1828 metrus, bet iekštelpu kopējā platība būs 140 miljoni kvadrātmetru. Tajā varētu dzīvot viens miljons cilvēku, bet tās celtniecība izmaksātu 150 miljardus dolāru. Atmosfēras spiedieņa izmaiņas augšā un pie pamatnes varētu izmantot, lai ģenerētu elektrību, padarot ēku neatkarīgu no ārpasaules.
X-Seed 4000
Atšķirībā no iepriekšējām ēkām, šīs būves projekts tika pilnībā pabeigts. Idejas autors bija Pīters Nevils, kura piedāvātās būves augstums sasniegtu 4 kilometrus, bet pamatnes platums 6 kilometrus. Turklāt ēkas pamati atrastos jūrā. 800 stāvos varētu izvietot dzīvesvietas maksimums vienam miljonam cilvēku. Šīs būves celtniecībai būtu nepieciešami 3000000 tonnas tērauda.
Dubai City
Šīs ēkas dizians tika publiskots 2008. gadā un tās augstums sasniegtu 2400 metrus. Projekts tika radīts, lai demonstrētu, uz ko ir spējīgas mūsdienu teholoģijas. Ja ēku uzbūvēs, tā būs trīs reizes augstāka par Burj Khalifa, kuras augstums ir salīzinoši tikai 828 metri.
Dambis Vidusjūrā
1920. gadā Hermanim Šogelam radās ideja nedaudz pārveidot kādu mūsu Zemes daļu - Vidusjūru. Izmantojot dažādus materiālus (daudz materiālu) viņš plānoja, ka pie Gibraltāra varētu uzbūvēt milzīgu dambi, caur kuru okeāna ūdens ieplūdīs Vidusjūrā un pie reizes saražos kolosālu daudzumu elektroenerģijas. Turklāt Vidusjūrā ūdens līmenis būtiski samazinātos, palielinot sauszemes audzumu gan Eiropas, gan Āfrikas daļā. ideja tā arī palika Hermana galvā un uz rasējuma papīriem.
Ringworld
Nobeigumā ideja, kuru neviens no mums dzīvē neieraudzīs pat tad, ja tam tiks atvēlētā visa pasaules nauda. Ideja ir tāda - iegūt pietiekami daudz iežu un citu materiālu (piemēram, sadragājot citas planētas vai no asteroīdu joslas) un izveidot gredzenu ap Sauli, uz kura iekšējās virsmas dzīvotu cilvēki. Šāda gredzena platums būtu tikpat liels kā Zemeslodei. Ringworld diametrs sniegtos līdz Zemes orbītas diametram ap sauli. Šāda pasaule būtu trīs miljonus reizes lielāka nekā Zeme un tā grieztos, lai uzturētu mākslīgu gravitāciju. Atmosfēru tajā noturētu ar kupola palīdzību.