Fotogrāfiju izgudrošana, tāpat arī fotoaparātu, ir ļāvusi cilvēcei iemūžināt vēsturiskus brīžus. Ir fotogrāfijas, uz kurām varētu skatīties ar interesi, bet ir tādas, kuras gribētos labprāt aizmirst. Tad, lūk, lasītāj, 10 nozīmīgas fotogrāfijas iz vēstures. Patīkamu skatīšanos, lasīšanu.
Fotogrāfijas, kuras izmainīja pasauli!24
Pēdējā publiskā giljotinēšana 1939. gadā
Publiskās sodīšanas ar nāvi nav kaut kas ļoti aizvēsturisks. Daudzas valsts vēl nepilnu gadsimtu atpakaļ veica šo galvas nociršanu. Bildē varam redzēt asmeni virs noziedznieka Eigena Veidmana galvas. Veidmans bija laupītājs un slepkava vienā personā līdz brīdim, kad tika noķerts un notiesāts uz nāvi. 1939. gada 17. jūnijā gana daudz cilvēku izvēlējās būt liecinieki šīs slepkavas nonāvēšanā.
Šī fotogrāfija kļuva par diezgan apstrīdamu, jo parasti nāvessodus izpildīja aiz slēgtām durvīm. Laiki mainījās. No laikiem, kad nāvessods bija kā māceklis kā nevajag rīkoties līdz laikiem, kad publisko giljotinēšanu uzskatīja par necivilizētu un barbarisku padarīšanu. Pēc tam, līdz 1977. gadam, giljotinēšana tika rīkota aiz slēgtām durvīm, līdz beidzot šis nāves veids tika atcelts.
Nagasaki. 1945. gads. 20 minūtes pēc notikušā
1945. gada 9. augustā amerikāņi nometa atombumbu "Fat Man" uz pilsētu Japānā - Nagasaki. No trieciena tika nogalināti 40,000 cilvēki. Pēc tam vēl vairāki tūkstoši gāja bojā no apdegumiem un radiācijas. Tāpat vēl vairāki tūkstoši tika atrasti zem drupām. Pilsēta pārtapa gruvešu kaudzē.
Jau uzmetot aci vien var redzēt, ka šī tiešām ir iespaidīga fotogrāfija. Kas pārsteidz, šī fotogrāfija uzņemta 20 minūtes pēc bumbas nomešanas. Iznīcība bija neaptverama. Labajā pusē var redzēt trīs cilvēkus, kuri godbijīgi vēro notiekošo. Mums ir praktiski neiespējami iztēloties, ko viņi tobrīd juta un ko pēc tam pārcieta.
Saulriets uz Marsa. 2005. gads
Nav grūti saprast, ka šī fotogrāfija nav uzņemta uz Zemes. Saulriets uz Marsa daļēji izskatās līdzīgi saulrietam uz Zemes. Šis pierāda, ka dažas Zemes pazīmes var sakrist ar citpasaulēm.
Šī fotogrāfija uzņemta ar zondi "Spirit" virs Guseva krātera. Zonde netika palaista, lai fiksētu saulrietu, bet gan lai pētītu planētas atmosfēru. Sarkanzilā nokrāsa norāda uz putekļiem, kuri izkaisīti pretī saules gaismai. Tāpat Saule uz Marsa saulrieta laikā izskatās mazāka par to Sauli, kādu mēs to zinām uz Zemes saulrieta laikā... jo Marss atrodas tālāk no Saules.
Piektā Solvejas konference 1927. gadā
Solvejas konferencēs, kuras notika Briselē, pulcējās pasaules nopelniem bagātākie un atzīstamākie fiziķi un diskutēja par jaunākajiem sasniegumiem. Šī konference tika balstīta uz elektronu un protonu izpēti. Galvenā persona bija Alberts Einšteins. Viņu arī var saskatīt augstāk redzamajā fotogrāfijā. Viens no iemesliem, kādēļ pasaule viņu zina, ir tāds, ka viņš ir vienādojuma E=mc2 autors. Formula aprēķina masas - enerģijas proporcionalitāti fizikā. Šo mēdz saukt arī par Einšteina formulu. Konferencē kopumā piedalījās 29 dalībnieki, no kuriem 17 jebkad ir saņēmuši Nobela prēmiju.
Tjananmenas laukuma protesti 1989. gadā
Tjananmenas laukums atrodas Pekinā, Ķīnā. Šo dēvē par vienu no ironiskākajām fotogrāfijām 20. gs. Liela daļa drošvien ir redzējusi Tanku vīra bildi, kurā attēloti četri tanki un nezināms protestētājs, kurš nostājās priekšā tankiem. Taču šī fotogrāfija raisa citu iespaidu. Arī šajā bildē ir redzams tas pats anonīmais vīrs (tālumā pa kreisi), tikai no mugurpuses, nesot iepirkumu maisiņus. Šoreiz viņš nebija vīrs ar savu lielo vēlmi panākt savu taisnību. Šoreiz parasts vīrs, kurš dodās savās dienas gaitās.
Labajā pusē var redzēt tuvojošos tankus, kuri galu galā apstājās. Kamēr visi metas bēgt un mesties pēc drošības, kāds vīrs, kurš neatšķiras no citiem vizuāli, izvēlas palikt. Tas tikai parāda, ka, gan tu, gan es, gan jebkurš cits var darīt lielas lietas, ja vien vēlās. Tikai jāatceras, ka ne vienmēr otra puse būs noskaņota labvēlīgi tev.
Degošais mūks. 1963. gads
Šī šokējošā bilde attēlo mūku, kurš sevi iekļāvis ugunīs uz blīvi apdzīvotā Saigona ceļa krustojuma. Šis mūks mira no protestēšanas Dienvidvjetnamas valdībai pret mūku vajāšanu. Vietējais režīms nav pateicīgs vietējiem budistiem, aizliedzot tradīcijas, uzskatus un rituālus. Attēlā var saskatīt trīs mūkus, kuri atbraukuši un izkāpuši pie vietējās vēstniecības. Viens no viņiem ieņēmis meditatīvo pozu, kamēr cits aplējis to ar benzīnu. Pēc tam mūks tika aizdedzināts. Garāmgājēji bija pārsteigti, daži pat veltīja lūgšanas. Šī fotogrāfija ļoti ātri izplatījās pa pasauli. Džons Kenedijs (bijušais ASV prezidents) izteicās, ka līdz tam brīdim neviena fotogrāfija nav raisījusi tik plašas emocijas pasaulei kā šī.
Versaļas miera līguma noslēgšana 1919. gadā
Versaļas miera līgums bija viens no aspektiem, kāpēc beidzās Pirmais pasaules karš. Taču galu galā līgums nedeva plānotos rezultātus, jo 20 gadus vēlāk sākās Otrais pasaules karš. Līgums paredzēja, ka Vācijai jāuzņemas atbildība par Pirmo pasaules karu un jāveic māksājumi. Šie maksājumi salauza Vācijas ekonomiku. Atriebības kāre bija pārāk liela. Par daudz, lai saglabātu mieru un ciestu klusu. Bildē var redzēt miera līguma noslēgšanas brīža lieciniekus.
Tenzings Norgajs Everesta virsotnē 1953. gadā
Mēs, cilvēki, vienmēr tiecamies pēc kā jauna. Kad sasniegts kaut kas, vēlamies mācīties vēl, lai sasniegtu kaut ko vēl iespaidīgāku. Šī neatlaidība, vēlme iemācīties vairāk, rezultējusies ar neticamiem sasniegumiem. Stāsts par pirmo cilvēku, kurš pieveica pasaules augstāko kalnu - sasniedza virsotni, nav savādāks. Tas bija neatlaidības un gribasspēka rezultāts.
Fotogrāfijā redzamais ir Tenzings Norgajs, alpīnists no Nepālas, kurš 1953. gada 29. maijā kopā ar savu draugu Edmundu Hilariju kļuva par pirmajiem individuālajiem kāpējiem, kuri sasnieguši šo virsotni. Kalna galā viņi pavadīja ceturtdaļstundu. Šajā laikā Hilarijs uzņēma foto ar Tenzingu. Kad pierādījums bija iegūts, abi uzsāka ceļu atpakaļ pie civilizācijas.
Habla teleskopa dziļais bezdibenis. 2003. gads.
2003. gadā Habla kosmiskais teleskops ar savu lēcu uzņēma kosmosa attēlus, kuri tobrīd bija vistālākie kosmosa attēli. Zinātnieki paredzēja mazu iespēju, ka kaut kas ievērības cienīgs atklāsies. Izpētot slaidus atklājās, ka viņi bija kļūdījušies. Izpētot attēlus, viņi saprata, ka nav tikai kļūdījušies, bet ir atklājuši lielu daudzumu ar kosmiskajām parādībām. No bildēm iegūtās zināšanas zinātniekus nodarbināja daudzus nākamos gadus. Jaunatklātās galaktikas ir tik tālu, ka sākumā likās, ka tādas nemaz nepastāv. Pateicoties šai un vēl citās fotogrāfijām, cilvēce saprot, cik mazi mēs esam salīdzinājumā ar kosmosu.
Pēdas nospiedums uz Mēness 1969. gadā
1969. gada 20. jūlijā cilvēce atstāja nospiedumu uz Mēness. Nīls Ārmstrongs pārrakstīja vēsturi. Viņš bija pirmais cilvēks, kurš spēris kāju uz Mēness virsmas. Šis vēsturiskais brīdis tika translēts pa radio cilvēcei uz Zemes. Tāpat populāri ir Ārmstronga vārdi "Šis ir viens mazs solis priekš cilvēka, bet viens liels lēciens cilvēcei". Ārmstrongs ar biedru Bazu Oldrinu nākamās stundas pavadīja vācot paraugus. Tikmēr trešais biedrs Maikls Kolinss palika uz komandtiltiņa. Apollo 11 uz Zemes atgriezās 1969. gada 24. jūlijā. Tā kā uz Mēness nav vējš, tad pēdas nospiedumam vajadzētu būt redzamam vēl ļoti ilgu laiku.
Paldies, ka izlasīji un ievērtē rakstu. Citi interesanti raksti atrodami manā profilā!
Otrā daļa - http://spoki.tvnet.lv/vesture/Fotografijas-kuras-izmainija-pasauli/694036
Trešā daļa - http://spoki.tvnet.lv/vesture/Fotografijas-kuras-izmainija-pasauli/700765