'odien - 14. jūnijā tiek atzīmēta Starptautiskā donoru diena, kas saistāma ar austriešu zinātnieka Kārla Landštainera, asinsgrupu atklājēja, dzimšanas dienas datumu. Vārds “donors” ir cēlies no latīņu valodas vārda donare – dāvināt. Tāpēc dāvinu Jums dažus faktus par asinīm :)
Faktiņi par asinīm0
37
0
Asinis kustas pa ķermeni ar dažādu ātrumu – artērijās 1,8 km/h, vēnās ap 0,5 km/h
Pamatojoties uz asins grupu analīzi var noteikt, vai vīrietis ir bērna tēvs, parasti šādu analīžu rezultātā 51% vīriešu tiek atzīti par nepatiesi ieceltiem tēva kārtā :) Lai gan ir tāda lieta kā Bombejas fenomens, kad vecākiem ar 0(I) grupām dzimst bērns ar A(II)-B(III), jo kaut kādi tur gēni vāji izpaužas un īstenība vienam no vecākiem ir II vai III asins grupa. Bet tādi gadījumi ir baigi retie.
Reklāma
Vienas asins grupas ietvaros asinis ir praktiski vienādas visu tautību un rasu pārstāvjiem, tāpēc nevar runāt par “ebreju asinīm” vai tamlīdzīgi.
Lai nodrošinātu pietiekamu asiņu daudzumu medicīniskajiem mērķiem, valstī jābūt vismaz 40 regulāru donoru uz 1000 iedzīvotājiem.
Vairumam bezmugurkaulinieku asinīs nav eritrocītiem līdzīgu šūnu, bet skābekli traansportējošais pigments (hemoglobīns) ir vienkārši izšķīdināts plazmā.
Reklāma
Putniem eritrocīti ir elipsveidīgi un ar kodolu. No zīdītājiem vienīgais dzīvnieks ar eritrocītu elipsa formā ir kamielis.
Dzīvniekiem arī ir dažādas asins grupas, atšķirīgas no cilvēka skaita un sastāva ziņā.
Antarktikas ūdeņos mīt leduszivis, kuru asinīs nav eritrocītu un hemoglobīna, tāpēc to asinis ir caurspīdīgas. Skābekli viņas saņem tikai tik daudz, cik tieši izšķīst asinīs, tas ļauj viņām izdzīvot tik zemās temperatūrās. (Cilvēkam aptuveni 95% skābekļa asīnīs transport hemoglobīns un tikai 5% ir brīvi izšķīdušais skābeklis). Par citām asins krāsām atļaušos ieteikt palasīt šo rakstiņu: http://www.spoki.lv/vesture/Vai-visiem-asinis-ir-sarkanas/341560 Sorry, ka neuzjautāju autora atļauju, bet reklāma nevienam taču nekaitēs :)
Reklāma
Veselam cilvēkam asinīs ir ap 1,5 trilioni trombocītu, bet ite ir tik mazi, ka visu šo daudzumu varētu ietilpināt divās deserta karotēs.
Asiņu krāsa var mainīties atkarībā no klimata, ziemeļu apgabalos vēnu asinis ir tumši ķiršu krāsā, bet tropos tās ir spilgti sarkanas (nu nav diez ko liela izmaiņa, ko padarīsi). Tas notiek tāpēc, ka siltā klimatā organismam vajag mazāk enerģijas metabolism uzturēšani, tāpēc asinīs paliek vairāk neizlietotā skābekļa.