temperatūru
FAKTI PAR ZEMU TEMPERATŪRU
Ļoti zemā temperatūrā dažādas vielas neizprotamā veidā maina savas īpašības. Ja temperatūra ir tuvu nullei pēc absolūtās (kelvina) skalas, materiālu īpašības būtiski mainās. Starp citu, pavāri reizēm izmanto šķidro slāpekli saldējuma pagatavošanā, jo strauja sasaldēšana piešķir našķim neparasti maigu konsistenci.
Superelektromagnēti
Magnētiskās rezonanses skeneros elektromagnētus dzesē ar kriogēniem šķidrumiem, kas ļauj magnēta tinumiem sasniegt supravadīšanas stāvokli, kurā pretestība līdzinās nullei.
Smalcināšana pārstrādei
Kriogēnā (zemākā par -150°c) temperatūrā daudzi materiāli kļūst ļoti trausli, un šo īpašību izmanto smalcināšanas atvieglošanai otrreizēji izmantojumu atkritumu pārstrādē.
Detaļu salāgošana
Kriogēna temperatūra atvieglo mehānismu montāžu. Atdzesētas līdz ļoti zemai temperatūrai, detaļas sarūk un ir viegli salāgojamas ar citām detaļām. Detaļām sasilstot, to izmēri palielinās, un veidojas ciešs slēgums.
Teleskopu dzesēšana
Ne mazums teleskopu, ko izmanto izplatījuma pētīšanā, paredzēti infrasarkanā starojuma uzturēšanai. Ar šķidru hēliju atdzesēti instrumenti spēj reģistrēt visniecīgākās izmaiņas starojumā.
Medikamentu ražošana
Plaši izplatītiem medikamentiem holesterīna līmeņa pazemināšanai, kas pazīstami ar nosaukumu statīni, aktīvās sastāvdaļas ražo temperatūrā, kas zemāka par -100°c, izmantojot kriogēntehnoloģiju.
Krionika
Cilvēku sasaldēšanu, erot, ka nākotnē kādu dienu tos varētu atkal atdzīvināt, sauc par krioniku.
Fakti par zemu temperatūru2
34
2