Daudzas lietas ir radušās nejaušas sakritības pēc. Kāds kaut ko pielabo, jeb tieši otrādi, mēģina sabojāt, bet gala rezultatā iznāk jauns produkts, kas iet pie sirds cilvēkiemun paliek ar viņiem vairākus gadsimtus.
Fakti par brendiju!2
Brendija vēsturei ir vairāk kā 800 gadi. Pirmo reizi brendijs ir pieminēts XII gadsimtā. Visizplatītākā versija par vārda "Brendijs" izcelsmi ir, ka tas cēlies no holandiešu vārda "branwin"- dedzināts vīns.
Iespējams, brendijs radies pateicoties uzņēmīgam holandiešu kuģiniekam, kurš transportējis vīnu no Francijas uz Holandi. Ekonomisku apsvērumu dēļ, lai krava aizņemtu mazāk vietas, viņš nolēmis atdalīt no vīna ūdeni, padarot to koncentrētāku. Viņa draugi, nogaršojuši jauno darinājumu, nolēma, ka jaukt to ar ūdeni būtu grēks, un nokristīja to par brandwijn – dedzināts vīns.
Brendiju pēc stiprumu un ražošanas tehnoloģijām iedala trīs grupās. 1. iegūst destilējot raudzētu vīnogu sulu, un tā sastavā ir 80-90% spirta. 2. iegūst divas reizes destilējot presētu vīnogu biezumus pēc vīnogu noraudzēšanas. Viņa sastāvā ir 60-70% spirts un tadu brendiju dēvē par grapu. 3. Pēdējo veidu ražo no raudzētas sulas un notur dedzinātās vai tvaicētās ozolkoka mucās. Šis ir mums vispierastākais veids, jo šādu brendiju mēs parasti pērkam veikalos. Tas satur 57-72% spirta.
Armanjaks ir viens no vecākajiem franču brendijiem, ko iegūst no Armanjakas reģionā audzētas vīnogu šķirnes Ugni Blanc. Produkts bija pazīstams jau 15 gs. Tieši tāpat kā konjakam, Armanjaka ražošanu stingri kontrolē Francijas valdība. Lai brendiju varētu nosaukt par Armanjaku ir jāievēro sekojoša reglamentācija.
Grappa-vīnogu brendijs, saukts arī par vienkāršo ļaužu brendiju. To zemnieki sāka ražot Itālijas ziemeļu kalnainajos rajonos. Šis dzēriens vairākkārt pieminēts Hemingveja novelēs.
Belij Aist nav brendijs, bet gan spirtots dzēriens. Daudzi domā, ka tas ir brendijs, bet viņu ražo no rektificēta jeb destilēta spirta, un tas neatbilst brendija standartiem ES.
Paģiras ir visnepatīkamākais, kas notiek pēc pārmērīgas alkahola lietošanas. Tad nu kāda zinātnieku grupiņa izpētījusi, ka no brendija ir vislielākās paģiras, jeb tautā sauktas pohas.
Vācijā brendiju sāka destilēt mūki ap 14 gs. To sauca par Weinbrand un gatavošanā izmantoja ievestās vīnogas no citām valstī.
Meksikā ir pārsteidzoši daudz un dažādu vīnu sķirnes, bet tikai pāris ir zināmas plašākai sabiedrībai, jo pārsvarā vīns tiek gatavots tikai priekš brendija ražošanas.
Visiem brendijiem ir arī izturības apzīmējumi. A.C.- Izturēts 2 gadus koka mucās. V.S. ("very special" vai 3-Star) - izturets vismaz trīs gadus koka mucās. V.S.O.P. ("very superior old pale" vai 5-Star) - izturēts vismaz piecus gadus koka mucās. X.O. ("extra old") - izturēts vismaz sešus gadus koka mucās. "Vintage" - uzglabāts mucā līdz brīdim, kad brendijs tiek pildīts pudelēs, norādot vīnogu ražas gadu. "Hors d'age"- izturēts 10 un vairāk gadus.