Fakti par bebru33
322
47
Eirāzijas bebra svars ir vidēji 18 kg. Lielākais reģistrētais īpatnis svēris 31,7 kg.
Eirāzijas bebriem variē kažoka krāsa. Kopumā 66% bebru kažoks ir bāli brūns līdz smilškrāsas, 20% – sarkanbrūns, 8% – brūns, 4% – melns. Kažoka krāsa variē ģeogrāfiski – gaišā kastaņu/rūsas krāsa ir raksturīgākā Baltkrievijā, Krievijā Sožas baseinā ir melnbrūni bebri, bet Voroņežas rezervātā – gan brūni, gan melnbrūni apmēram vienādā proporcijā.
Reklāma
Galvenie dabiskie ienaidnieki – vilks un lūsis, bet mazuļus apdraud lapsa un jenotsuns, un, iespējams, arī ūdrs un dažas citas sīko plēsēju sugas. Barības konkurenti – alnis, daļēji arī staltbriedis, stirna un zaķi, kas labprāt barojas ar bebru nogāzto lapkoku zariem un mizu.
Bebra pakaļkāju otrajiem pirkstiem ir specializēti nagi, ko izmanto kažoka ķemmēšanai un sakopšanai.
Plakanās astes sitiens pa ūdeni ir brīdinājuma signāls pārējiem – bebrs, pamanot briesmas, ienirstot vienkārši iesit ar asti pa ūdeni. Kad nekādas briesmas nedraud, bebrs ienirst ļoti klusi.
Reklāma
Abu dzimumu bebriem ir "bebru dziedzeri" – pāris anālo dziedzeru, kas izdala spēcīgi pēc muskusa smakojošu vielu – kastorīnu jeb "kastoreumu", ar kura palīdzību bebri iezīmē savu teritoriju. Modernajā medicīnā kastorīnu lieto maz, bet kaltēti bebra dziedzeri arvien ir vērtīgāki nekā visa kažokāda. Līdz 18. gs. bebra dziedzeri izmantoja dažādu kaišu ārstēšanā – galvassāpju, drudža un histērijas remdēšanai. Romieši ticēja, ka kastorīna degšanas dūmi izraisa abortu, Paracelzs uzskatīja, ka kastorīns palīdz epilepsijas ārstēšanā, savukārt Viduslaiku biškopji ar tā palīdzību palielināja medus produkciju.
Mūsdienās bebra dziedzeri izmanto parfimērijā. Tas izmantots, piemēram, tādu smaržu ražošanā kā "Emeraude", "Cuir de Russie", "Magie Noire", "Lancôme Caractère", "Hechter Madame", "Carven", "Givenchy III", "Shalimar" u.c. Nelielā koncentrācijā kastorīnu izmanto arī cigarešu rūpniecībā, uzlabojot cigarešu garšu un smaržu.
Bebrs ir arī vērtīgs kažokādu dzīvnieks. Bebri kažokādu ieguvei audzēti arī fermās.
Reklāma
Bebru vidējais dzīves ilgums savvaļā ir ap 10 gadiem, bet var sasniegt 17–24 gadu vecumu. Nebrīvē nodzīvo pat 35–50 gadus.
Dzimumgatavību sasniedz 1,5–2 gadu vecumā, un vecāki šajā laikā jaunos bebrus padzen no kolonijas. Jauno dzīvnieku izplatība parasti nepārsniedz 16 km (gaisa līnijā), tālākais reģistrētais jauno dzīvnieku izplatīšanās attālums no dzimtās vietas ir 110 km.