Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
564

Šķiet, ka lielākā cilvēku daļa, kaut reizi savā mūžā, ir melojuši vai sagrozījuši kādu faktu. Tas tiek darīts daudzu iemeslu dēļ – lai iegūtu slavu, lai to nezaudētu, lai izvairītos no atbildības, pat lai kādam būtu vairāk vai mazāk sāpīgi. Arī vecā, labā naudiņa netiek likta pēdējā vietā.

Pirmā daļa ŠEIT

Tā nu ir sanācis ka... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
1. Tā nu ir sanācis, ka Aleksandram Belam (Alexander Graham Bell) nācās kontaktēties, pārsvarā ar kurliem cilvēkiem. Viņa sieva un māte bija kurlas. Tāpēc nav īsti skaidrs, kāpēc Belam bija jāizgudro telefons. Kā tad tur īsti bija ar to telefonu? 1860. gadā itālis Antonio Meuči (Antonio Meucci) pirmo reizi nodemonstrēja kā strādā viņa izdomātais telefons. Viņš to nosauca par teletrofonu (teletrofono). Tieši viņu uzskata par īsto telefona izgudrotāju, bet būdams nabadzīgs itāļu imigrants ASV, viņš nespēja atrast 10 dolārus, lai 1874. gadā patentētu savu lolojumu. Divus gadus vēlāk amerikānis Aleksandrs Bels saņēma šo patentu un viņam tika visa slava un bagātība. Īstais telefona izgudrotājs nomira nevienam nezināms un nabadzībā.
1868 gadā amerikāņu... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
2. 1868. gadā amerikāņu arheologs Džordžs Hals (George Hull) pārveda no Čikāgas uz Kardifu (Cardiff) Ņujorkas štatā un apraka sava brāļa fermā ģipsī veidotu trīs metrus garu milzi. Gigants ar labo roku bija satvēris vēderu, it kā mirstot ciestu stipras sāpes. Mistifikācija tika veidota divus gadus, Džordžs Hals ar visasākajiem instrumentiem bija izveidojis vissīkākās detaļas: nagus uz skulptūras pirkstiem, nāsis, dzimumorgānus, ādas poras. Pēc gada, 1869. gada 15. oktobrī strādnieki uzgāja apbedījumu. Cilvēki noticēja, ka atraduši pārakmeņojušos milzi vai vismaz senu statuju un tūristu bari devās uz fermu. Slavenais impresario P.T. Barnums (P.T.Barnum) piedāvāja par atradumu 50 tūkstošus dolāru, taču viņam atteica. Tad viņš izveidoja pats savu gigantu un paziņoja, ka tomēr ir nopircis oriģinālu. Sākās tiesas process, kura gaitā katra puse centās visus pārliecināt, ka pretējās puses īpašums ir viltojums. Rezultātā Hals atzinās, ka milzis no Kardifas ir mistifikācija.
Šī viltotā fotogrāfija presē... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
3. Šī viltotā fotogrāfija presē parādījās ASV 2004. gadā pirms prezidenta vēlēšanām. Tad Džordža Buša (George Bush) pretinieks bija demokrātu partijas pārstāvis Džons Kerijs (John Kerry). Uz šīs fotogrāfijas ir redzama aktrise un pretkara aktīviste Džeina Fonda (Jane Fonda), kura uzstājas auditorijas priekšā un stāsta par amerikāņu kara noziegumiem un blakus viņai, gatavojoties savai runai, stāv Vjetnamas kara veterāns Džons Kerijs.
Francijas prezidents Nikolā... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
4. Francijas prezidents Nikolā Sarkozī (Nicola Sarkozy) skaļi protestēja pret fotogrāfiem, kuri traucēja viņa privāto dzīvi un atpūtu. Tikai viņš aizmirsa žurnālistiem pateikties par to, ka ievietojot žurnāla „Paris Match” galvenajā lapā prezidenta un viņa dēla foto, viņi nedaudz piekoriģēja nepatīkamo „tauku riepu” uz Sarkozī vidukļa. Žurnāls „L’Express” fiksi noskaidroja , ka prezidentam veikta liposakcija (tauku atsūkšana) un savā izdevumā ievietoja fotogrāfijas oriģinālu – ar visiem tauciņiem.
Televīzijas raidījumu... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
5. Televīzijas raidījumu vadītāja Opra Vinfrija (Oprah Gail Winfrey) laikam nebija sašutusi, kad 1989. gadā ieraudzīja sevi šādā pavedinošā paskatā uz žurnāla „TV Guide” vāka. Īstenībā attēlā redzamais augums piederēja aktrisei Annai-Margaretai Olsonei (Ann -Margret Olsson), bet kolāža tikusi izveidota žurnāla redakcijā.
Microsoft I Katoliskais... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
6. Microsoft I: Katoliskais Microsoft. 1994. gadā Internetā parādījās „Microsoft preses relīze”, kurā bija apgalvots, ka Microsoft kompānija ir iegādājusies katoļu baznīcu. Dokumentā bija citēti it kā Bila Geitsa (William Henry "Bill" Gates III) sacītie vārdi: „Microsoft un katoliskās baznīcas apvienotie resursi ļauj mums padarīt reliģiju vienkāršāku un jautrāku plašākam ļaužu lokam”. Šī ziņa ieguva tik plašu skanējumu, ka Bilam Geitsam nācās publicēt atsaukumu. Šis incidents iegājis vēsturē, kā pirmā, plaša mēroga interneta mistifikācija.
1972 gadā Minhenes... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
7. 1972. gadā Minhenes olimpiādes laikā kāds vācu students Norberts Sudhauss ( Norbert Sudhaus) veikli iejuka starp sportistiem, kuri skrēja 42 kilometru garo maratonskrējienu. Kad līdz beigām bija palicis nedaudz mazāk par kilometru, viņš viegli apsteidza piekusušos sportistus un nonāca pie finiša pirmais. Sudhauss, protams, nokļūst vispārējas uzmanības centrā kā „olimpiskais čempions”. Krāpnieka slava gan nebija ilga, jo olimpiādes amatpersonas viņu diezgan ātri atmasko. Taču vēsturē kā jokdaris viņš ir iekļuvis.
Tomass Edisons Thomas Alva... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
8. Tomass Edisons (Thomas Alva Edison) zināms, kā „pats ražīgākais izgudrotājs”. Viņš ir saņēmis 1093 patentus. Ja kāds puisis staigājot pa apkārtni nolaupītu lielu daudzumu bērnu, tas tomēr nenozīmētu, ka viņš kļuvis par daudzbērnu ģimenes galvu. Līdzīgi esot arī ar Edisonu. Visi fakti pret šo zinātnieku sen jau ir pierādīti, tomēr dažās skolās vēl māca, ka elektrisko spuldzīti, kinofilmu, elektrību un daudzas citas svarīgas lietas izdomājis tieši Edisons. To lietu saraksts, ko Edisons nav izdomājis ir diezgan liels. Pakavēsimies tikai pie viena – elektriskās lampiņas. Kurš tad īsti to izdomāja? Ideja par kvēlspuldzītes radīšanu bija daudziem zinātniekiem – Žanam Fuko (Jean Foucault), Hemprijam Deivijam (Humphrey Davy) un vēl citiem, tomēr pirmais to izstrādāja vācu izgudrotājs Heinrihs Gēbelss (Heinrich Goebel). Gēbelss centās to pārdot Edisonam, bet tas neredzēja šī izgudrojuma praktisko pielietojumu un atteicās. Drīz pēc tam Gēbelss mira un Edisons nopirka spuldzītes patentu no nelaiķa nabadzīgās atraitnes par krietni zemāku cenu. Edisons nopirka vēl vienu lampiņas patentu, kuru bija izgudrojis Džozefs Svons (Joseph Swan) pēc Gēbelsa, bet gadu pirms Edisona. Tomēr par elektriskās lampiņas „tēvu” tiek saukts Edisons.
Bruklinas tilta celtniecība... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
9. Bruklinas tilta celtniecība savā laikā izmaksāja 16 miljonus dolāru, prasot 26 cilvēku dzīvības. Tad tiltam radās ne visai laba slava, jo no tā Īstriveras (East River) ūdeņos metās daudz pašnāvnieku. Taču pirmais lēciens no tilta izrādījās visai „sekmīgs”. Kāds jauns cilvēks Stīvs Brodijs (Steve Brodie) it kā nolēca no tilta ūdenī, kas atrodas 42 m zemāk, par lieciniekiem bija viņa draugi. Taču vēlāk izrādījās, ka Stīva drauģeļi no tilta nometuši butaforisku lelli, bet viņš vienkārši īstajā laikā piepeldēja vajadzīgajai vietai. Taču atmaskošana netraucēja Brodijam vēl ilgi ekspluatēt savu varonīgā nirēja un lecēja no Bruklinas tilta slavu.
Sids Finčs Sidd Finch tika... Autors: AndOne Fakti II. Nepatiesības un viltojumi.
10. Sids Finčs (Sidd Finch) tika nodēvēts par fenomenālu sportistu. 1985. gada aprīlī amerikāņu žurnāls “Sports Illustrated” publicēja stāstu par beisbola komandas “New York Mets” jaunieguvumu. Tika paziņots, ka jaunais spēlētājs Sids Finčs, kurš metot bumbiņu ar ātrumu 270 km stundā (tas bija gandrīz 2 reizes ātrāk par citiem spēlētājiem), nekad nekļūdoties. Turklāt Sids nekad iepriekš neesot spēlējis šo spēli. Šādu rezultātu viņam esot palīdzējušas iegūt nodarbības tibetiešu klosterī lamas vadībā. Kā tas parasti notiek, daudzi noticēja šim stāstam un laikrakstu pārpludināja lasītāju vēstules, lūdzot pastāstīt ko vairāk par šo unikālo spēlētāju. Raksts, izrādās, bija 1. aprīļa joks, kuru bija izdomājis žurnālists Džordžs Plimtons (George Ames Plimpton).
3
564
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
MakeMeBad avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoks
  MakeMeBad 15.11.10 11:21
 
12
0

pieļauju ir desmitiem un pat simtiem tādu faktu, kas liekas patiesi, bet īstenībā......

Lauveens avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Lauveens 14.11.10 16:07
 
7
0

Par to sportistu un Edisonu ir labs!

SaulsPakne avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  SaulsPakne 16.11.10 12:55
 
3
0

Viena no lielākajām fikcijām - 11. septembris nav iekļauts.

dīva avatars
Medaļa DeputātsMedaļa SensācijaMedaļa Sensācija
  dīva 29.01.11 14:52
 
2
0

Labs. Es par līdzīgu tēmu šogad rasktu zinātniski pētniecisko darbu skolā, interesanti. Tādi gadījumi patiešām ir simtiem.

Raivisz93 avatars
Medaļa Spoks
  Raivisz93 14.11.10 16:30
 
2
0

Normļi.. chau ugunsputn btw

wilkatis avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Sviestmaize
  wilkatis 30.07.12 20:28
 
1
0

Otrā daļa - otrā piesiešanās faktiem :D

1 - Bells nenoliedza ka vienīgais izgatavojis telefonu, vi°ņš vnk to pirmais patentēja & viņa variants patiešām labi strādāja.

6 - tas pat nav fakts, bet gan anikdote :D es labi pasmējos par to

8 - nezinu kā citur, bet man skolā mācīja ka Edisons to visu PATENTĒJA nevis IZGUDROJA.Tika mācīts arī kas ko darīja, kas ko atklāja. Viņi visi (atklājēji) bija jauni zinātnieki kas labprātīgi strādāja pie Edisona par naudu. Protams, ja pēc darba sākšanas pretojās - tika nomelnoti, apmeloti, iespējams - noslepkavoti. Viszināmākais no viiem ir Nikolā Tesla. Nebūtu bijis Edisona, mūsdienu tehnoloģiskās attīstības līmeni varētu uzskatīt par viduslaikiem. Tesla bija dižākais no Edisona "darbiniekiem", pameta Edisonu jo tas bez atļaujas & nemaksājot patentēja Teslas atklājumu. Edisons nomelnoja & apmeloja Teslu - viņš savukārt daudzus savus atklājumus iznīcināja. Pat mūsdienu zinātnieki nevar izveidot daudzas ierīces ko tesla bija uzbūvējis...

Lauveens avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Lauveens 16.11.10 21:59
 
1
0

atbildot uz vendetta komentāru "eu pisec bildi viens nospeeris :D " Nu, pirmkārt, nenospēru. Vienā citā forumā, kur jau esmu vairāk par 3 gadiem, stāvējis šis avatars visu laiku. Dažreiz pamainu, bet tad atpakaļ uzlieku. Jau biju manījis tevi avatara dēļ, bet es neko nesaku. Internets ir plašs un mazs vienlaicīgi. Autortiesību uz avataru, es ceru, tev nav!

kazzuss avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa SpoksMedaļa Bila acs
  kazzuss 16.04.11 12:56
 
0
0

AwesomeOne avatars
Medaļa Bila acsMedaļa RecidīvistsMedaļa Students
  AwesomeOne 15.04.11 13:55
 
0
0

that's life

vendetta avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoks
  vendetta 17.11.10 09:49
 
0
0

atbildot uz Lauveens komentāru "Nu, pirmkārt, nenospēru. Vienā citā forumā, kur... " aj da labi,es jau ar tgd nepieprasīšu lai maini un pats nemainīšu.Tas būtu tāpat kā ja mums būtu vienādi vārdi un es tev teiktu,ka tu man nospēri vārdu :D vnk smiekliigi sanāca :)Nu būs 2 lauvas spokos.

vendetta avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoks
  vendetta 15.11.10 11:43
 
0
0

atbildot uz Lauveens komentāru " Par to sportistu un Edisonu ir lab... " eu pisec bildi viens nospeeris :D

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 15.11.10 09:12
 
0
0

(George Busch) :D:D:D hahaha

Grabonis avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Panda
  Grabonis 15.11.10 02:56
 
0
1

Tā jau interesanti,tik nez cik ticami..