Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
260

Mūsdienās Džonstaunas masu pašnāvību, kas prasīja vairāk kā 900 cilvēku dzīvības, atceras kā laiku, kad naivi "Cilvēku tempļa'' biedri izdzēra ar cianīdu saindētu dzērienu un gandrīz vienlaicīgi gāja bojā. Šis stāsts ir tik savāds, ka bieži tiek aizmirsts notikuma traģiskums. Ir grūti aptvert, ka gandrīz 1000 cilvēkus tik ļoti aizrāva kulta līdera sazvērestības teorijas, ka viņi devās uz Gajānu un izolēja sevi no sabiedrības, bet vēlāk atņēma sev dzīvību.

Kā tik daudz cilvēku varēja zaudēt saikni ar realitāti? Kādēļ viņus tik viegli apmuļķoja? Patiesība sniedz atbildes uz šiem jautājumiem, taču tā arī izceļ notikuma skumjo pusi. Šie cilvēki izolēja sevi no sabiedrības tādēļ, ka vēlējās septiņdesmitajos gados to, kas mūsdienās daudzviet ir pašsaprotams: efektīvu resursu sadali un sabiedrību, kas neatbalsta rasismu un veicina toleranci. Viņi ticēja Džimam Džonsam, jo viņam bija vara, ietekme un sakari ar tā laika līderiem, kuri gadiem ilgi Džonsu publiski atbalstīja. 1978. 18. novembrī šie cilvēki izdzēra vīnogu limonādi, kas kļuva par pēdējo viņu dzīvē. Līdz pat šai dienai pastāv dažādi viedokļi par to, vai tā tiešām bija pašnāvība, nevis slepkavība.

Trīsdesmit gadus pirms... Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
1.

Trīsdesmit gadus pirms Džonstaunas notikumiem Džims Džonss bija sabiedrībā cienīts vīrs. Četrdesmito gadu beigās un piecdesmito gadu sākumā viņu pazina labdarības dēļ. Tāpat viņš izveidoja baznīcu, kurā pieņēma dažādu rasu pārstāvjus. Labie darbi palīdzēja viņam iegūt lojālus atbalstītājus cilvēktiesību aizstāvju vidū. Vēlāk viņš devās uz Kaliforniju, kur kopā ar savu baznīcu turpināja veicināt līdzjūtību. Viņi uzsvēra palīdzību nabadzīgajiem. 

Aiz slēgtām durvīm viņi bija pieņēmuši sociālismu un cerēja, ka kādreiz arī valsts būs gatava darīt to pašu. Tad Džonss atklāja ticības dziedināšanu. Lai pulcētu lielākus pūļus un iegūtu vairāk naudas savu mērķu realizēšanai, viņš sāka apsolīt brīnumus, piemēram, sakot, ka spēj no cilvēka izraut vēzi. Kopā ar komandu viņš centās attaisnot sevi, stāstot, ka šī ir maldināšana laba mērķa vārdā, taču šis bija sākums garam, tumšam ceļam, kas noveda pie aptuveni 900 nāvēm.

Drīz vien lietas kļuva... Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
2.

Drīz vien lietas kļuva savādākas. Džonss kļuva paranoisks par apkārtējo pasauli. Savās runās viņš sāka pieminēt pastardienu, kas radīsies kodolieroču apokalipses dēļ, ko izraisīs nepareiza valsts pārvalde. Lai arī Džims turpināja baudīt labas attiecības ar līderiem, mediji sāka vērsties pret viņu. Vairāki svarīgi ''Cilvēku tempļa'' locekļi to pameta, izraisot konfliktu ar baznīcu un kritizējot to. Arī baznīca raidīja apvainojumus bijušo biedru virzienā. Tā kā tika domātas aizvien sarežģītākas naudas iegūšanas shēmas, vadošo biedru tikšanās kļuva noslēpumainākas. Tobrīd daudziem kļuva skaidrs, ka Džonsu neinteresē reliģiskie aspekti un kristietība ir ēsma, nevis mērķis. Džonsu interesēja tas, ko viņš spēj sasniegt ar lojālu aizmuguri. Viņa uzskati kļuva arvien radikālāki, viņš piesaistīja marksisma un kreisās politikas piekritējus, kuri bija vardarbīgi. Baznīca kļuva plaši uzskatīta par kultu. Tā kā sāka izplatīties stāsti par skandāliem un ļaunprātīgu rīcību, Džonss aizbēga kopā ar savu baznīcu.

Viņi apmetās Gajānā kas... Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
3.

Viņi apmetās Gajānā, kas Džonsu piesaistīja ar noziedzinieku neizdošanas statusu un sociālisma politiku. Gajānas varas iestādes sirsnīgi uzņēma kultu, ļaujot viņiem būvēt savu ciematu. 1977. gadā ''Cilvēku templis'' tur apmetās. Tagad, kad viņi bija izolēti, Džonss varēja beidzot realizēt savu vīziju par ideālu sabiedrību. Gaišo diennakts laiiku aizpildīja 10 stundu darbs, bet vakaros Džonss sniedza lekcijas. Filmu vakaros izklaidējošās filmas aizvietoja padomju stila dokumentālie sižeti par pārējās pasaules briesmām, galējībām un netikumiem. Vienīgais veids kā sazināties ar ārpasauli bija radio.

Gajānā izplatījās baumas, ka cilvēki Džonstaunā tiek pakļauti stingrai disciplīnai, iekaustīti, ieslēgti zārka izmēra cietumos vai pat atstāti nakšņošanai sausās akās. Pats Džonss esot sācis zaudēt saikni ar realitāti. Viņa veselība pasliktinājās, ārstēšanās laikā viņš ieņēma gandrīz nāvējošu devu ar amfetamīna un pentobarbitāla sajaukumu. Viņa runas, kas tika atskaņotas gandrīz visu laiku, kļuva nesakarīgas. ''Viņš mums teica, ka ASV afroamerikāņi tika ievietoti koncentrācijas nometnēs, ka pastāvēja genocīds. Cilvēki no ASV esot ceļā uz šejieni, lai nogalinātu un spīdzinātu mūs tādēļ, ka izvēlējāmies sociālistu ceļu. Viņš teica, ka viņi jau ir ceļā,'' atminas viens no izdzīvojušajiem. Džonss sāka izplatīt revolucionāras pašnāvības ideju, ko viņš kopā ar draudzi izpildītu kā pēdējo glābiņu, kad pie Džonstaunas vārtiem ierastos ienaidnieki. Viņš pat lika saviem sekotājiem iestudēt savu nāvi, dzerot no šādam gadījumam paredzētās tvertnes. Nav zināms, vai cilvēki bija informēti par to, ka tas ir tikai mēģinājums. Izdzīvojušie stāstīja, ka ticējuši tam, ka pēc dzeršanas ies bojā. Kad ar viņiem nekas nenotika, tika paziņots, ka tā bija tikai pārbaude un tie, kuri bija dzēruši, ir pierādījuši, ka ir cienījami. 

 

Tas kas notika vēlāk nebija... Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
4.

Tas, kas notika vēlāk, nebija politiķa Leo Raiena vaina. Džonsa paranojas dēļ Džonstauna atradās uz katastrofas robežas. Kad Raiens parādījās Džonstaunā, izraisījās haoss. Raiens bija draugs ''Cilvēku tempļa'' loceklim, kura ķermenis pirms 2 gadiem tika atrasts sakropļots. Kopš tā laika viņš kopā ar citiem ASV pārstāvjiem sāka interesēties par kultu. Kad ienāca ziņas par to, ka Džonstauna ne tuvu nav no rasisma un nabadzības brīva ideālā zeme, Raiens izlēma pats visu pārbaudīt.

Piecas dienas pirms traģēdijas Raiens devās uz Gajānu. Delegācijas sastāvā bija 18 cilvēki, ieskaitot dažus preses pārstāvjus. Ciemats nebija tik traģisks, cik Raiens bija gaidījis. Lai arī apstākļi nebija tie labākie, lielākā daļa cilvēku vēlējās šeit būt. Kaut arī daži kulta locekļi vēlējās doties atpakaļ ar delegāciju, Raiens neuzskatīja, ka ir pamats satraukumam. Džonss gan bija satraucies. Lai gan Raiens apgalvoja, ka ziņojums būs pozitīvs, Džonss bija pārliecināts, ka ciemats nav izturējis pārbaudi un tiks iesaistītas varas iestādes. Viņš aizsūtīja savu apsardzi pēc Raiena un viņa komandas. Tika nogalināti 5 cilvēki, starp kuriem bija Raiens un viens kultu pametušais, bet vairāki guva ievainojumus. Raienu sašāva vairāk kā 20 reizes.

Scaronis noziegums nozīmēja... Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
5.

Šis noziegums nozīmēja kulta beigas, taču Džonss ar to nedomāja arestu. Kultam viņš pateica, ka jebkurā brīdī kāds ar izpletņiem var ierasties ciematā, un uzskicēja neskaidru bildi ar briesmīgo likteni, kas draudzes locekļus sagaida nesavaldīgās un samaitātās valdības rokās. Viņš aicināja aiziet no dzīves tagad, nevis paciest gaidāmo spīdzināšanu. ''Mirstiet ar cieņu. Atlaidiet savu dzīvi ar cieņu, nevis sāpēm un agoniju. Mani neinteresē tas, cik daudz kliedzienu jūs dzirdat, mani neinteresē tas, cik daudz satraukuma asaru... Nāve ir miljoniem reižu labāka par vēl 10 dienām šajā dzīvē. Ja jūs zinātu, kas jūs sagaida, ja jūs zinātu, kas jūs sagaida, jūs būtu priecīgi pārkāpt tam pāri šovakar,'' teica Džonss. Tāpat Džonss teica, ka neredz ceļu uz priekšu, ka ir noguris no dzīves un vēlas izvēlēties savu nāvi.

Kāda sieviete drosmīgi iebilda, ka viņai nav bail no nāves, taču bērniem būtu jādzīvo. Templim nevajadzētu padoties un ļaut ienaidniekiem uzvarēt. Džonss atbildēja, ka bērni ir pelnījuši mieru, un pūlis sievieti apklusināja. Tad atgriezās apsardzes grupa, kura paziņoja par savu uzvaru. Džonss lūdza kādam paātrināt ''dziedināšanu''. Bija cilvēki, kuri izteicās, ka jūtas parādā Džonsam, jo bez viņa tik tālu nebūtu tikuši, tādēļ pašnāvību uzskata par pienākumu. Tie, kuri vēl nebija uzņēmuši indi, prātoja, kādēļ mirstošie mokās sāpēs, kad vajadzētu priecāties. Kāds vīrs bija pateicīgs par to, ka viņa bērnu nenogalinās vai par muļķi neuzaudzinās ienaidnieki. Džonss tikmēr visus steidzina un liek nebūt histēriskiem.

Kad Gajānas varas iestādes... Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
6.

Kad Gajānas varas iestādes ieradās nākamajā dienā, viņi gaidīja pretošanos, taču ciematā valdīja biedējošs klusums. Atrodot Džonsa ķermeni, kļuva skaidrs, ka viņš neiedzēra indi. Skatoties uz citu ciešanām, viņš nolēma iešaut sev galvā. Aptuveni 300 no mirušajiem bija bērni, kuri gulēja blakus saviem vecākiem un mīļotajiem. Vēl ap 300 cilvēkiem bija seniori, kuri bija atkarīgi no jaunākiem kulta biedriem. Nereti šo gadījumu uzskata par masu slepkavību, nevis pašnāvību. Pastāv viedoklis, ka daudzi pat nezināja, ka šis nav izmēģinājums. Taču 19. novembra rītā viņi vairs nepamodās.

Bija gan vairāki izdzīvojušie. Tims un Maiks Kārteri kopā ar Maiku Prouksu tika nosūtīti uz PSRS vēstniecību. Viņiem bija 550000$ un aploksne, kurā bija pases un trīs vēstules ar instrukcijām. Tur bija uzskaitīti konti ar summu 7,3 miljoni dolāru, kas jāpārskaita komunistiem. Viņi drīz atbrīvojās no lielas daļas no naudas un devās pēc laivas, kad tika aizturēti. Nav gan zināms, kā viņiem bija jānokļūst vēstniecībā, jo laiva pirms tam tika aizsūtīta prom. Viņi devās uzdevumā pirms pašnāvībām, taču drīz saprata, kas notiks, un devās atpakaļ. Tims izmisīgi meklēja dēlu un sievu, ieraugot viņus saindējušos. Skats viņu satrieca, tādēļ brālis viņu aizvilka prom. Vēl 4 cilvēkiem izdevās izdzīvot. Grovers Deiviss, kuram bija dzirdes traucējumi, palaida garām paziņojumu, tādēļ pēc tam izlikās par mirušu. Hiacinte Traša saprata, kas notiek, tādēļ parāpoja zem gultas, ārā izlienot tikai tad, kad viss bija beidzies.

 Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
7.
 Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
8.
 Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
9.
 Autors: Sūrais jātnieks Džonstaunas masu bojāeja - pašnāvība vai slepkavība?
10.
1
260
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [5]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Skarleta avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa ZebraMedaļa Sertificēts spoks
  Skarleta 07.09.19 10:38  
12
0
Tik slimi un bezjēdzīgi
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 07.09.19 21:32
5
0

idiotiem turp arī ceļš

Dr. Freeman avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Dr. Freeman 08.09.19 09:39
4
0

Tā notiek, kad ļautiņi nespēj domāšanai izmantot savu galvu..

norlatvija avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa ZeltrocisMedaļa Masons
  norlatvija 08.09.19 08:43  
3
0
Izskaloto smadzeņu sekas!
Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 09.09.19 10:26  
2
0
Jau vairākas reizes bijis Spokos, bet par tulkošanu kā vienmēr +