Čau spociņi! Jau trešā "Dzīvnieku daudzveidība" daļa. Tagad sākšu nākamo tēmu par Savannnas iemītniekiem. Labu lasīšanu !
Dzivnieku daudzveidība #31
HIĒNAS - Hiēnas ir gaļēdāji, kas dzīvo Āfrikas savannās, kā arī Āzijā. Pārsvarā to ēdienkartē ietilpst beigtu dzīvnieku atliekas. Tas nozīmē, ka hiēnas daudzkārt apēd lielo plēsēju, piemēram lauvu vai gepardu, maltītes pārpalikumus.
Tomēr tās var uzveikt arī lielus dzīvniekus, piemēram, zebras vai bifeļus, kā arī atņemt medījumu lauvām.
Hiēnām ir ļoti spēcīgi žokļi, tāpēc tās spēj pārkost skeleta lielos kaulus. Īsāko pakaļējo kāju dēl dzīvnieka aizmugurējā daļa izskatās smagnēja un nolaidena. Pasaulē mīt trīs sugu hiēnas: svītrainā un brūnā hiēna dzīvo nelielās grupās, bet plankumainā hiēna veido lielus barus.
Tēviņi un mātītes ir līdzīgi, tikai mātītes ir nedaudz lielākas. Bara vadone ir mātīte.
Baros hiēnas rada dažādus kliedzienus un rūcienus. Tās slavenie "smiekli" , kas ir īpaši netīkami cilvēka ausij, ir tikai sauciens, atrodot barību.
Mātītei metienā ir vidēji divi mazuļi, kurus tā zīda līdz apmēram 15 mēnešu vecumam.
ZILONIS - Āfrikas zilonis ir vislielākais sauszemes dzīvnieks. Tēviņš var sasniegt 4 metru augstumu līdz skaustam un svērt 7 tonnas.
Zilonis pārtiek no lapām un koku zariem. To satveršanai dzīvnieks izmanto snuķi. Šis vienlaikus spēcīgais un jutīgais orgāns ļauj ne tikai elpot un uztvert smaržas, bet arī dzert , apšļākt sevi ar ūdeni, izraut kokus un pārnēsāt priekšmetus vai cīnīties ar pretinieku.
Zilonim ir arī divi triekņi, kurus tas izmanto , lai noplēstu koku mizu, raktu zemi vai sevi aizstāvētu.
Ziloņi dzīvo nelielos baros kurus veido mātītes un mazuļi. Baru vada vecākā un gudrākā mātīte. Kad 10 - 12 gadu vecumā mazuļi kļūst pieauguši, jaunie tēviņi pamet baru un veido paši savus barus. Vecākie tēviņi dzīvo vieni.
Otra suga - Indijas zilonis - ir mazāks. Triekņi ir tikai tēviņam. Šai sugai ir mazākas ausis nekā Āfrikas zilonim. Triekņi , kā jau zobi, sastāv no cieta materiāla, ko cilvēki nodēvējuši par ziloņkaulu. Tā dēļ ziloņi tikuši medīti gadsimtiem ilgi. Mūsdienās ziloņkaula tirzniecība ir aizliegta un ziloņus aizsargā likums, tomēr malumednieki joprojām nogalina šos dzīvniekus.
MARABŪ - Marabū ir stārķu radinieks, taču tam nepiemīt stārķiem raskturīgā elegance. Tas ir viens no pasaulē lielākajiem putniem, kura spārnu izpletums var sasniegt pat trīs metrus. Marabū dzīvo Āfrikas savannas reģionos. Tāpat kā stārķis, marabū ir bridējputns, tam ir garas kājas, smagnējāks ķermenis, plecos iespiesta galva un garš, taču daudz masīvāks knābis .
Tas spēj ilgstoši planēt, meklējot barību - mirušu dzīvnieku atliekas. Marabu ir kaila galva un kakls, bet priekšpusē uz kakla ir liels , sārts ādas maiss. Tādējādi putns nenosmērē spalvas, bāžot galvu beigtā dzīvniekā.
Marabū ēd arī termītus, vardes un pat jauniņus krokodilus. Ligzdošanas periodā pāris kokā izveido lielu zaru ligzdu. Mātīte izdēj 2 vai 3 olas, kuras tā perē mēnesi.