Par Belku, Strelku un vēl daudziem citiem.
Dzīvnieki kosmosā51
943
7
Pirmais kosmosā sūtītais suns bija Laika. Laika bija klaiņojošs suns, kurš pēc milzīgas atlases tika izvēlēts šai atbildīgajai misijai. Kaut arī Laika kosmosā nodzīvoja tikai 7 stundas, plānotās nedēļas vietā, tika pierādīts, ka dzīvas būtnes spēj izdzīvot izplatījumā. Padomju Savienība ilgus gadus slēpa faktu par Laikas pāragro aiziešanu, apgalvodami, ka suns kosmosā nodzīvojis aptuveni nedēļu, bet tad miris no saindēšanās. Patiesais Laikas nāves iemesls bijis pārkaršana un panikas lēkme. Bet lai nu kā tur būtu, Laika vienmēr paliks pirmais kā pirmais suns Zemes orbītā.
PSRS Zinātņu akadēmijā kinologi izrāda savus labākos suņus, lai tie tiktu izvēlēti kosmosa programmām. 20.gs. piecdesmitajos un sešdesmitajos gados Padomju Savienība uzsāka misiju, kurā bija paredzētas 57 vietas tieši suņiem. Protams, ka izplatījumā devās daudz, daudz mazāk dzīvnieku. Savukārt bija suņi, kuri izplatījumā pabijuši vairakkārt.
Reklāma
1958. gadā amerikāņi palaiž kosmosā vāverpērtiķi vārdā Gordo. Pērtiķis pārcietis gan pacelšanās brīdi, gan 8 minūtes bezsvara stāvoklī, gan ieiešanu Zemes atmosfērā, bet tehniskas kļūmes dēļ Gordo izpletnis nav atvēries un kapsula ar drosmīgo vāverpērtiķi iekritusi jūrā.
1959. gadā NASA preses konferencē izrāda divus pērtiķus, kuri pēc kosmosa misijas veiksmīgi atgriezušies uz Zemes. Eibls (pa kreisi) bija 3 kg smags makaks, kurš diemžēl, pāris dienas pēc šīs preses konferences mira operācija laikā. Otrs mazais kosmonauts bija vāverpērtiķis vārdā Beikers, kurš nodzīvoja līdz pat 1984.gadam.
Kamēr amerikāņi kosmosā sūtīja pērtiķus, krievi vēl joprojām sūtīja suņus. 1960.g. ar „Sputņik - 5” kosmosā tek nosūtītas kucītes Belka un Strelka. Ceļojums ilga 25 stundas, kuru laikā tika veikti 17 pilni apgriezieni ap Zemi.
Reklāma
1961. gada sākumā, vairākus mēnešus pēc Gagarina lidojuma kosmosā, NASA Ņūmeksikas štatā, īpašā stimulatorā apmāca 20 šimpanzes. Šimpanzes tiek apmācītas, lai palīdzētu risināt ar „Mercury” projektu saistītās problēmas. „Mercury” bija pirmā ASV pilotējamā kosmisko lidojumu programma, kuras mērķis bija Zemes orbītā nogādāt cilvēku.
Apmācību laikā šimpanzēm mācīja reaģēt uz elektrisku gaismu un skaņu. Fotogrāfijā redzamais šimpanze Džims kļūdījās – viņam bija jānospiež vidējā svira.
Šis „Mercury” programmas dalībnieks gatavojas kapsulas palaišanai kosmosā.
Reklāma
1961.gadā orbītā veiksmīgi tiek palaista šimpanze vārdā Hems. Kosmonauta ceļojums ilga 16 minūtes un 59 sekundes.
Pēc sava īsā ceļojuma orbītā, Hems piezemējās Atlantijas okeānā, kur viņu jau gaidīja glābēju kuteris. Neskaitot mazliet nobrāztu degunu, šimpanzei nekas nekaitēja