local-stats-pixel

Drusciņ par cilvēka labāko draugu - ODU!5

32 1

Sveiki!
Šodien tā padomāju un izdomāju, ka varētu uztaisīt rakstu par visiem cilvēkiem mīļo kukaini, ODU! Šie sīkie dzēlējkukaiņi visā pasaulē ir pazīstami, jo sūc asinis. No asinīm pārtiek tikai mātītes, tēviņi sūc augu sulu un ir absolūti nekaitīgi. Odi ir vieni no visvairāk nīstajiem kukaiņiem pasaulē. Cilvēks vienmēr ir centies viņus iznīcināt, bet tie joprojām sūc cilvēku un dzīvnieku asinis. Vispārējā sasilšana var izraisīt tādu sugu izplatīšanos, kas pārnēsā slimības.

Ods ir neliels divspārnis, kas radniecīgs mušai un spindzelei. Lielākajai daļai lidojošo kukaiņu ir divi pāri spārnu. Pakaļējie spārni ir samazinājušies, tie ir īsi un kustas reizē ar priekšējiem spārniem. Var fiksēt kustības un kalpo līdzsvara notorēšanai. Divspārņu kukaiņi nevar uzņemt cietu barību, viņiem jāpārtiek no šķidruma, kuru tie sūc ar mutes aparātu, kas ir caurulītes formā. Odu mutes aparāts ar kuru mātīte sūc asinis, atgādina sļirces adatu. Nav patiess uzskats, ka visi odi sūc cilvēka asinis, Lielākā daļa asinssūcēju odu meklē tikai konkrētu mugurkaulnieku sugu asinis. Eiropā visizplatītākais ir pagraba ods (Culex pipiens), kas dod priekšroku putnu asinīm un cilvēkam vispār neko nedara. No cilvēka asinīm pārtiek ods (Culiseta annulata). Tas ir viens no lielākajiem šīs ģints pārstāvjiem. Viņu viegli var pazīt pēc baldi svītrainajām kājām.
Oda tēviņs, ko var atpazît pēc pūkainajiem taustekļiem, pārtiek no augu sulas. Tikai mātīte sūc asinis, ko izmanto oliņu radīšanai. Mātīte atrod upuri pirms olu izdēšanas, taču var tās izdēt arī bez asins uzņemšanas. Mātīte barības avotu atrod ar īpašu paņemienu. Paaugstināts ogļskābās gāzes sastāvs gaisā viņai signalizē, kur atrodas elpojošs siltasiņu mugurkaulnieks. Ods lido pa vējam un vadās pēc gaisa temperatūras un mitruma. Pēc tam klusi nosēžas. Iekārojamajam mērķim vienmēr ir kaila āda, kaut gan izsalkušiem odiem netracē arī apģērbs. Kad dērējsnuķi ielaiž ādā, rētā iešļāc siekalas ar vielu, kas novērš asins recēšanu.
Dažas odu sugas pārnēsā smagas un pat nāvējošas slimības, piemēram dzelteno drudzi un malāriju. Malāriju pārnēsā (Anopheles) ģints ods, kas sastopams tropos. Šajos reģionos cilvēki mēģina odus iznīdēt, nosusinot vietas, kur tie vairojas un lietojot insekticīdus, taču visbiežāk negūst panākumus. (Anopheles) ģints odi, kas sastopami Eiropas centrālajā daļā un ziemeļos, nav tik bīstami. Ziemeļu sugas, tādas kā (Theobaldia annulata), nepārnēsā slimības. Iespējams, ka globālās sasilšanas ietekmē sugas, kas pārnēsā malāriju, izplatīsies arī Eiropā, kur pagaidām ir sastopamas tikai dažviet dienviddaļā, siltās un mitrās vietās.
Tāpat kā visiem divspārņu kukaiņiem, odu attīstīnas cikls norit četrās stadijās : no oliņas izšķiļas kāpurs, kas pārveidojas kūniņā, no kuras izšķiļas pieaudzis un jau dzimumgatavību sasniedzis kukainis. Mātīte stāvošu vai lēni tekošu ūdeņu virspusē izdēj oliņas, kas savienotas laiviņas formā. No peldošām oliņām apmēram pēc divām nedēļām izšķiļas bezkājaini kāpuri, kas pielāgoti dzīvei ūdenī. Tie pārtiek no mikroorganismiem, ko ūdenī filtrē ar daudzveidīgu mutes aparātu, vītņveidīgu vai filtrējošu. Kāpuram jāelpo gaiss, šim nolūkam paredzēta caurulīte ķermeņa pakaļgalā. Atverei elpvada galā ir nemirkstoši matiņi, tāpēc tā var noturēties virs ūdens. Kāpurs karājas zem ūdens ar galvu uz leju. Iztramdīts ienirst dziļumā. Kad kāpurs ir pietiekami nobarojies, tas pārveidojas par kūniņu,.. stadiju,... kurā veidojas pieauguša indivīda pazīmes. Kūniņa ir līdzīga kāpuram ar lielu galvu un vēderu. Paliek kustīga, bet neuzņem barību. Pēc dažām dienām kūniņas apvalks pārplīst un ods atbrīvojas no tās, pēc tam nosēžas uz ūdens virsmas. Pēc apmēram stundas jau spēj lidot un dodas partnera meklējumos. Parasti tas notiek spietos, ko paši savas sugas odi izveido izšķilšanās vietu tuvumā.

FAKTI PAR ODIEM...
Oda mātīte savus spārnus kustina 500 reizes sekundē.
Tēviņi to dara vēl ātrāk.
Odu mātītes vienā reizē spēj izdēt 30-300 olas.
Tēviņi dzīvo tikai dažas dienas.
Odi dzīvo vieni, izņemot pārošanas periodu.
Pastāv apmēram 1600 odu sugas.
Odu tēviņi pārtiek tikai no augu sulas.
Oda garums 8mm.
Odi ir sastopami pilnīgi visur, kur būs silts un taipat laikā mitrs.

Atvainojos par drukas kļūdām. Ceru, ka patika mans raksts un neliekas, ka esi izniekojis laiku lieki.

32 1 5 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 5

0/2000

Sanāk, ka mātītes ir asinssūcēji kas noved pie tā,ka tēviņi dzīvo tikai pāris dienas! emotion

5 0 atbildēt

NĀVI ODIEM!emotion

2 0 atbildēt

Es tiešām biju šokā, kad IRL uzzināju - Ēģiptē nav odu! 3 nedēļas novazājos pa visu to valsti - saule, karsti, forši un NAV odu!!! reāls kaifs! žēl, ka tie ir pe mums.

0 0 atbildēt