12% cilvēku redz melnbaltus sapņus. Interesanti, ka lielākā daļa cilvēku no 1920tajiem līdz 1950tajiem gadiem redzēja tikai melnbaltus sapņus. Zinātnieki uzskata, ka tas varētu būt mainījies krāsu televīzijas ieviešanas dēļ.
Smadzenes nespēj izdomāt jaunas sejas un cilvēkus tavos sapņos. Tātad tu esi saticis katru cilvēku ko tu redzi sapnī, vienalga, vai tas ir tavs labākais draugs, vai svešinieks ko tu redzēji uz ielas pirms pāris gadiem.
Vismaz 95% no sapņiem tiek aizmirsti. Smadzeņu daļiņas, kas atbild par to, lai pārvērstu īstermiņa atmiņu par ilgtermiņa atmiņu nedarbojas, kad cilvēks sapņo.
Cilvēks nespēj precīzi un detalizēti atcerēties sapņus, jo 95% no tiem tiek aizmirsti pirmajās 5 minūtēs pēc pamošanās. Laba ideja ir kaut kur pierakstīt sapni tiklīdz tu pamosties, jo tad sāk darboties ilgtermiņa atmiņa un vēlāk to būs daudz vieglāk atcerēties.
Ir zinātniski pierādīts, ka pastāv gaišie sapņi (lucid dreams). Šos sapņus var atpazīt pēc tā, ka cilvēks apzinās, ka sapņo un tam parasti ir daļēja vara pār notiekošo, piemēram, spēja mainīt notikumu gaitu vai lietu un cilvēku izskatu u.c.
Reklāma
70% vīriešu savos sapņos redz tikai sava dzimuma pārstāvjus. Sievietes turpretim redz gan vīriešus gan sievietes vienādi bieži.
Viens sapnis ilgst aptuveni 1-2 stundas, taču vienas nakts laikā var redzēt no 1 līdz pat 7 dažādiem sapņiem. Šī iemesla dēļ, dažkārt, no rīta, ir grūti saprast sapnī redzēto un tas var likties mazliet haotisks, tāpēc, ka daži sapņi nemaz nesaistās viens ar otru.
Par viltus pamošanos sauc sapni, kurā tu redzi kā tu pamosties un veic savas ikrīta nodarbes, dzer kafiju utt. , vai arī tad kad tu sapnī redzi, ka tu sapņo.
Reklāma
Ļoti bieži cilvēki domā, ka viņi sapņos var redzēt nākotni. Tomēr psihologi uzskata, ka tas visbiežāk ir saistīts ar cilvēka zemapziņu un vēlmēm, nevis reāliem nākotnes pareģojumiem.
Pastāv vesels mākslas žanrs veltīts gleznojumiem, kas tapuši pamatojoties uz sapnī redzeto. Šis mākslas veids ir diezgan populārs, un aptver visu veidu plašsaziņas līdzekļus.