Fetišiem, amuletiem un talismaniem bijusi ievērojama loma visās kultūrās, un tā nav zudusi arī šodien. Jau Senajā Ēģiptē, Dienvidamerikā un Austrumu kultūrās cilvēki akmeņiem piedēvēja pārdabiskas spējas. Vieni akmeņi valdīja pār dabas spēkiem, savaldīja vējus un padarīja rāmu bangojošu jūru, citi iedarbojās uz ķermeni, veicināja nozīmīgu orgānu darbību un radīja labsajūtu. Bija īpaši akmeņi, kas uztver un atstaro gaismu, piemēram, mēnessakmenes un zvaigznes safīrs, nesot veiksmi. "Sargātājacs" formā izgrebti ahāti, kuros ir balti koncentriski riņķi, spējot atvairīt "ļaunu aci".
Dārgakmeņi6
142
0
Rubīns- Indijā to uzskata par akmeņu karali. Rubīns saistās ar karaliskumu, cienību, dedzību un varu. Birmā uzskatīja, ka rubīni cilvēku padara neievainojamu, sevišķi tad, ja tos ievieto zobā vai miesā, jo tad tie kļūst par ķermeņa sastāvdaļu. Rubīnam piedēvēja spēju pasargāt no šķēpa, zobena un šaujamieroča ievainojumiem. Rubīna rotaslietas pasargājot no nelaimes un slimībām.
Smaragds- Saskaņā ar leģendu smaragdu atrod grifu ligzdās. Smaragdus piedēvē lielu spēku, pret tiem izturas ar bijību. Uzskata, ka smaragdi uzlabo atmiņu, asina prātu un, palīdz pareģot nākotni. Tos lietoja kā pretindi, kā arī epilepsijas, acu slimību, dizenrērijas un lepras ārstēšanā. Krāsas dēļ smaragdi ir pavasara, auglības un lietus simbols.
Reklāma
Acteku Tirkīza Maska- Tirkīzs bija liela cieņa Centrālamerikā. To bieži lietoja, veidojot dievu tēlus vai piesienot pie ieročiem, lai tie trāpītu mērķī. Acteki to sauca par dievu akmeni. Senajā Ēģiptē uzskatīja, ka tirkīzs aizsargā tā valkātāju. Šis akmens simbolizē drosmi, izdošanos un panākumus.
Lazurīts- Mezopotāmijā šis gaišzilais akmens simbolizēja debesis, tāpēc to lietoja tempļu griestu rotājumiem. Ēģiptē lazurītu izmantoja dievu statuju izgreznošanai, bet Eiropā uzskatīja par līdzekli, kas ārstē melanholiju un drudzi. Ķīnā tas simbolizēja redzi un tika lietots acu slimību ārstēšanā.
Safīrs- Līdzīgi lazurītam, safīrs simbolizē debesu zilgmi, kā arī patiesību, šķīstību un apcerīgumu, kas tiek saistīti ar debesīm. Zvaigznes safīrs nes veiksmi. Trīs tā gaismas stari attēlo ticību, cerību un likteni.
Reklāma
Ametists- Tas ir dvēseles miera, dievbijības un padevīgas samierināšanās akmenis. Ametistu saistīja ar vīna dievu Bakhu un domāja, ka šis akmens noņem skurbumu. Ametists kļuva par skaidra prāta simbolu- iespējams tādēļ, ka ametista traukā ieliets ūdens izskatījās pēc vīna, taču nebija reibinošs.
Opāls- Opāls ir Austrālijas nacionālais akmens. Lai gan kristietībā opāls saistās ar uzticību, lūgšanu un reliģisku dedzību, Šekspīrs to dēvēja par nepastāvīguma simbolu. Uzskata, ka opāls nes nelaimi (izņemot oktobrī dzimušajiem). Jādomā, ka šis ticējums radies tāpēc, ka opāls ir ļoti trausls. Juvelieri nevēlējās ar to strādāt, un viņu bažīgā nepatika radīja izplatītu mītu.
Ahāts- Par ahātu domāja, ka tas ārstē bezmiegu, nes patīkamus sapņus, pasargā valkātāju no briesmām un dod cilvēkam drosmīgu sirdi. Tas bija ļoti populārs. Sudānā ahāta amuletu, kas atgādināja aci- nēsāja kā sargātājgarus, lai pasargātu no "ļaunas acs". Melns ahāts simbolizē drosmi, enerģiju un labklājību. Sarkans- ilgu mūžu un garīgu mīlestību.
Reklāma
Nefrīts- Ķīnā to uzskata par visvērtīgāko akmeni. Tas simbolizē skaidrību, pilnību un nemirstību. Līgavaiņi savām līgavām kā mūžīgas mīlestības apliecinājumu pasniedza nefrīta tauriņus. Nefrītu augstu vērtē arī Centrālamerikas indiāņi. Viņi ar to izrotā dievu maskas. Savukārt spāņu konkistadori domāja, ka tas dziedē gūžu locītavas un nieru slimības.
Serdoliks- Uzskatīja, ka sarkani akmeņi veiciba asinsriti. Serdoliku īpaši ieteica tiem, kas bija bikli uz runāšanu vai kam bija klusa balss. Rietumos to uzskata par pašapziņas, drosmes un veselības akmens. Austrumos ticēja, ka tas valkātāju pasargā no citu cilvēku skaudības.