izskatās visai baisi vai ne? nabaga bruņinieks iešprotots konservu kārbā un bez ieroču nesēja palīdzības nav spējīgs pat pakustēties? Bet! Labais jautājums- vai tā patiesi bija? Vai bruņinieki tiešam bija divkājaini tanki, kuri ar mokām kustējās un-ir dzirdētas versijas- aiz nespējas izrāpties no sedliem kārtoja dabiskās vajadzības tur, kur vajadzības brīdī atradās un neko nevelkot nost?
Bruņinieki - mīti un patiesība44
Šādi priekšstati ir apbrīnojami noturīgi un ļoooti daudzi cilvēciņi ir pārliecināti, ka viduslaikos cilvēki bija kaut kādi jocīgi ērmi,kuri labprāt bija ar mieru ko tādu varonīgi paciest un kara laikā- pat gadiem ilgi!
Kad apskatām bruņas muzejā, šis iespaids nostiprinās- un liekas, kas gan par karotājiem varēja būt tie, kas izskatījās tik...tik...smgnēji,neveikli un lempīgi!
Šādi izskatās labāk,vai ne? Tas ir dr Tobiass Kepvels, ģērbts precīzā 1450. gadā darinātu bruņu kopijā, kuras viņš izgatavoja precīzi savam augumam. Precīzi pielāgotā "otrā āda" lieliski der,lai pasargātu savu īpašnieku gan turnīros, gan kaujās gan kājnieku divcīņās. Un ir labi redzams,cik draudīgi var izskatīties piemērotas bruņas- liekas, ka to īpašnieks var pat bez ieroča atvairīt veselu armiju!
.
Pareizi izgatavotas bruņas vispār praktiski neierobežo sava nēsātāja kustības. Vēl vairāk- zinātnieks nāca pie secinājuma, ka- tieši otrādi!- šīs konkrētās bruņas pat palīdz cilvēkam palielināt kustību amplitūdu! Bruņas arī nebija tik pārdabiski smagas- bruņinieki parasti neatzina par labām esam bruņas,kuras svera vairāk kā 30 kilogramus. Mūsdienīgs kājnieks nes uz sevis 25-30 kg, tā ka to laiku karotāji īstenībā varēja būt tērpti pat vieglāk.
.
Tolaiku bruņu svars bija daudz vienmērīgāk sadalīts pa visu ķermeni,kas atļāva trenētam cilvēkam skriet un brīvi ielēkt sedlos. Veiktā precīzā rekonstrukcija parādīja,ka,lai arī ar grūtībām, bet šādās bruņās bija iespējams pat peldēt! Nemaz nerunājot par to, ka tam apmācīts cilvēks bruņās spēja noķert un padarīt nekaitīgu kādu uzmācīgu loka šāvēju.
Papildu priekšrocības deva arī tas, ka militārā apmācība sākas jau bērnībā un turpinājās visu atlikušo mūžu, tāpēc prasmē lietot gan ieročus,gan bruņas, tolaiku karotāji talu pārspēja visazartiskāko mūsdienu rekonstruktoru...
No kurienes radās leģenda,ka pilnīgi apbruņotu bruņinieku cēla uz zirga ar vinču? To jau pavisam jaunos laikos radīja Marks Tvens savā romānā "Jeņķis karaļa Artūra galmā"...
Senos attēlos var redzēt, cik veikli spēja cīnīties bruņinieki pilnā apbruņojumā...
Ja nevarēja pretiniekam tikt klāt ar zobena asmeni- bet bruņas taisīt tolaik mācēja- tad bija paņēmiens, kuru sauca "Mordschlag"- nāvīgais sitiens- ar kuru varēja uz labu laiku izslēgt pretinieku...
Un te redzam, kā no tā izvairīties!
Kad NASA tika projektēts pirmais amerikāņu kosmiskais skafandrs, zinātnieki nopietni un cītīgi pētīja viduslaiku bruņutērpus...