Cilvēki pazīst vīna īpašību apklusināt sirdsapziņas balsi un apzināti to šim mērķim izmanto.
/ Ļevs Tolstojs/
Nerunāšu par politiku, bet tā laika iekšējo vidi. Pacentīsimies vizualizēt laikmetu, kas saucas 60-tie gadi PSRS.
Cilvēki pazīst vīna īpašību apklusināt sirdsapziņas balsi un apzināti to šim mērķim izmanto.
/ Ļevs Tolstojs/
Nerunāšu par politiku, bet tā laika iekšējo vidi. Pacentīsimies vizualizēt laikmetu, kas saucas 60-tie gadi PSRS.
Kopš beidzās Otrais Pasaules karš, līdz aptuveni 1960. gadam padomijas darbspējīgo iedzīvotāju vairākums nodarbojās faktiski ar vienu lietu – ļoti smagu darbu, ēdiena gatavošanu un gulēšanu. Retu reizi piedaloties oficiālās svinībās un izklaidēs, tomēr kopumā - lielākā daļa iedzīvotāju dzīvoja tikai iztikai un minimālam komfortam. PSRS lielākajā daļā, lauku iedzīvotājiem pat nebija pases, tie bija piesaistīti dzimtajiem kolchoziem, kā dzimtcilvēki. Vienīgās iespējas izrauties no laukiem bija jauniešiem, parādot izcilas sekmes mācībās, iekļūstot augstskolās vai militārajās skolās. Izcilība un sportiska attieksme bija PSRS jaunatnes audzināšanas stūrakmens no 30-jiem līdz 60-to gadu sākumam.
Sešdesmitajos, pie varas nākušais Ņikita Hruščovs, izmantojot mazliet sakārtoto ekonomiku, atlaida vaļīgāk cenzūras sviras un atļāva plašāku individuālo darbību. Ne gluži uzņēmējdarbību, bet, pieverot acis uz privātu tirgošanos, mūsdienu ss.lv un tirgus plaču vietu privātas mikrokomercijas līmenī.
Komunistu vadība izjuta reālus draudus jaunās sabiedrības brīvākās dzīves blaknes dēļ – izveidojās jauni inteliģences strāvojumi un informatīvā apmaiņa pagrīdē. Pats fakts, ka intelektuāļi kaut ko musina, ir bijis un vienmēr būs jebkurā sabiedrībā. Problēmas būtība bija tajā, ka tautas informētība, izglītotība un domātspēja, palielinoties labklājībai, uzlabojās visur – kā armijā, tā zemnieku un rūpnīcu strādnieku vidū.
Tas draudēja ar ''nepareizo'' cilvēku ieplūšanu varas struktūrās, līdz čekistu lēmums bija tāds, ka brīvdomāšanas gars bija jāapspiež.
Tautas domu totālai manipulēšanai un izmaiņai variantu nebija daudz.
Masveida represijas un terors lielā mērā nozīmētu jaunu varas pārdali, ko jau ērti iekārtojušos partijnieku klana paaudze atkārtot nevēlējās.
Jauna ''ģeniāla'' ideja par gaišo nākotni – tāda darbojās līdz sešdesmitajiem - solījums sasniegt īstu Komunismu 1980. gadā, bet tas strauji zaudēja realitātes ilūziju.
Jauns globāls karš vai reāla kara draudi – tika uzsākts Aukstais Karš un paziņots plāns visās jomās apsteigt ASV, Aukstā Kara sākumā militāristi gandrīz pārcentās, un 1962. gadā gandrīz reāli sākās kodolkarš.
Jauna iekšējā konfrontācija pēc skaldi un valdi principa nozīmētu iekšēja kara riskus, kas jaunajai Komunistu Impērijai nederēja. Jau tā 1966. Ungārijā un 1968. gadā Čehoslovākijā PSRS bija spiesta militāri apspiest nacionālos dumpjus. Pēc Čehoslovakijas dumpja apspiešanas lielāko daļu iesaistītās armijas personālsastāva, pārsvarā – tieši krievu tautības kareivju daļu, demobilizācijas vietā, nācās nosūtīt uz ''pāraudzinošu'' pagarinātu dienesta termiņu Austrumvācijā, Tālajos Austrumos un Sibīrijā, jo armijā sākās personālsastāva ideoloģiska demoralizēšanās – čehi, atšķirībā no ungāriem, dumpja apspiešanas laikā necīnījās ar ieročiem, bet centās pārliecināt katru kareivi individuāli, kas radīja pamatīgu, līdz šim nepieredzētu ideoloģisku robu PSRS armijā, arī virsnieku vidū.
Sabiedrības ideoloģiska vai reliģiska zombēšana līdz fanātiskam līmenim kļuva maz reāla, tieši pateicoties pašu izaudzinātās jaunās paaudzes cilvēku augstajam izglītotības un sabiedriskuma līmenim.
Atlika pēdējais variants - lielas sabiedrības daļas deģenerēšana ar narkotisku vielu ietekmi, izvēloties vispārēji attīstīt pusoficiālu vīna un degvīna lietošanas kultu. Tāds solīja vairākus labvēlīgus varas noturēšanas efektus – vispārējā tautas inteliģences vidējā līmeņa pazemināšanos, tautas pagrīdes strāvojumu folkloras nomaiņu pret vispārēju ''svētkos mazliet jau var - iedzeršanas kultūru''. Iztikas minimumu pārsniedzošās naudas pārpalikuma iekasēšanu caur alkohola tirdzniecības monopolu. Iespēju radīt jaunu iedzīvotāju kontroles mehānismu – struktūras cīņai pret dzeršanu un sabiedrībai kaitīgo personu ārstēšanai.
Pirmie alkoholisma propogandas soļi tika veikti jau sešdesmitajos gados, dāsni finansējot un laižot cauri cenzūrai daudzās jautrās komēdijas, kur iedzeršana tika parādīta, kā visā visumā pozitīvu emociju pilna pasaule. Piemēram, slavenajā filmā ''Briljanta Roka'', vietējā daudzdzīvokļu nama aktīviste cīņā pret alkoholismu parādīta, kā izteikts nepozitīvais tēls, bet ''Šurika Piedzīvojumos''- tostu vākšana un ikdienas iedzeršanas tika parādīta īpaši jautrā, ļoti kvalitatīvā ekranizācijā.
turpinājums šeit: http://spoki.tvnet.lv/vesture/Brezneva-tautu-nodzirdisanas/688438
raksts, kas arī skar alkoholisma tēmu: http://spoki.tvnet.lv/sports/Legala-narkotika-etanols/682872
1. diskutējams jautājums. vecvecāki par pēckara dzīvi lauku rajonos gan stāsta ko citu. esot bijusi pacilātība, regulāras zaļumballes vasarā un reāli nekādu tiešu padomju varu laukos nav jutuši, ne arī krievu valodu. vismaz zemākajā līmenī nē. iespējams, tas tādēļ, ka tas bija viņu jaunības laiks.
2. piesienos vārdiem - Hruščovs pie varas tika 53. gadā jau un 60to pirmajā pusē tika nosviests.
3. faktiski gan Aukstais karš sākās tūlīt pēc WW2, bet Kubas krīzes laikā sasniedza kulmināciju. Uz to brīdi, pat varētu teikt, ka padomija ballistisko raķēšu ziņā drusku apsteidza ASV.
5.,.6. Es gan neteiktu, ka padomijas gados iedzeršana notiktu biežāk un izteiktāk nekā tas bijis pirms tam un nekā tas notiek citur. Krievi koduši vienmēr, arī cara laikos. Arī Merķelis raksta par 18.gs latviešiem, kas kož bez božno. Arī rietumu pasaule kož un koda, iespējams, gan mazāk un kvalitatīvāk. Tad vēl stāsts par vienu britu paaudzi, kas nokodās džinu līdz baltām pelītēm. Skatījums uz alkoholu gan sāk mainīties tikai tagad, vismaz man tā izskatās, bet alkohola zombēšana strādā joprojām, kaut vai paskatoties mūsu reklāmas - "5dienas vakars un nedzer???"
par rakstu trekns pluss protams. Vai autors cenšas veikt pretalkohola kampaņu?
agraak skolaas staastiija lai izvairamies no svesiem cilveekiem, kuri piedaavaa alkoholu un narkotikas, bet diemzeel neviens taa arii nav neko piedaavaajis.
Mani neviens neturpina nodzirdīt, kā arī neviens nespiež lietot narkotikas, smēķēt.
Ļoti interesants raksts. Noteikti vajag turpinājumu!
Mūsdienās alkoholu nomainījušas narkotikas - gan legālas, gan nelegālas. Protams, mūs turpina arī nodzirdīt, bet vadošais sabiedrības degradēšanas instruments pašlaik ir narkotikas.
Principā tas pats kas mūsdienās, *****ošanās dzeršana zāles pīpēšana tiek attēlota ka pozitīva lieta..
Vēl vairāk pat slavināta, paskatieties kas darās nēģeru klipos ;)
Gaidu turpinājumu ...
Bet tāpat kā persona "wtfs" pamanīju šīs kļūmes par datumiem un dažiem citiem faktiem.
Turklāt, kā man arī stāstīja, kas paši dzīvoja šajā laikmetā, tad tiešām balles esot bijušas dižas vēl Staļina laikā, ar visu miestiņu utt.
Vēl ir zināms fakts, ka daudzās kaujās krievi vienkārši piedzirdīja savus karavīrus, viena no lielākajām nodzirdīšanām bija pirms Berlīnes ieņemšanas, lai kā sakot viņi kļūst par superkaravīriem un aizmirst bailes, bet savā dzērumā droširdīgi nes sarkano karogu.
Protams, vienā mirklī nodzirdīšana sāka uzņemt apgriezienus un tika ieaudzināta, bet tāpat tā ir pastāvējusi vienmēr.
Turklāt neliels daudzums dziras nav nemaz tik slikta, it īpaši vīni, labs alus utml. diemžēl masu ražošana un masu nodzeršanās, ka jādzer līdz vairs nestāv kājās sabojā šo visu faktu un, kas par daudz, tas par skādi.
Un atcerēsimies visu seno Romu, Grieķiju. Šajās civilizācijās bija izcilas. Dzima daudzas labas idejas un darbi, mūsu demokrātijas saknes tika liktas senāj Grieķijā, bet šajās izcilajās civilizācijās, nodzēršanās un vīns bija ļoti lielā cieņā.
Tāpēc tas ir diskutējamas ļaunums par patiesajiem trūkumiem un problēmām. .
mācos vēsturniekos, un izgāju šim laika posmam cauri šajā semestrī
PSRS vienmēr ir bijusi nožēlojama, jebkurā darbībā, un labi, ka viņa sabruka
kad Ungārija bija diktators līdz 56.gada revolūcijai Rakoši, viņš esot veicis represijas savā valstī (līdz 2 milj. gāja bojā), un viņam esot pārmests, kā viņš tā var izturēties pret saviem cilvēkiem no PSRS, kuri paši iznīcināja 20 milj. cilvēku
Es gan reizi mēnesī piekožos,bet tas tā lai nervīši atslābst,at ta visu laiku darbs,darbs.
Raksts labsceru ka par dzeršanu raksti būs ''iz sērijas par Padomju laikiem''.Ka būs arī citas tēmas.+