Nākamajā rītā
Mērfija likums
Vēsture klusē, par to kādā veidā cisternā tika ūdens. Vieni saka, tas palika caurulēs pēc plānotās skalošanas. Kaut kāds vēl uzskata, šlangas vietā ar vajadzīgo slāpekli tika pielikta šlanga ar ūdeni - ne jau tīšuprāt, bet strādnieku stulbuma un neizglītotības dēļ. Junion Karbīd palika pie sava patiesā viedokļa, ka tā bija sabotāža un ūdeni pielaida kāds strādnieks, kuram nesen sadeva pa ausīm un padzina kā suni. Apvainojies strādnieks it kā gribēja aiziet ar blīkšķi, paraujot līdzi polimērus par miljonu ar mirušajiem prezidentiem, vienkārši čuķ-čuķ neaprēķināja sekas. Uzskatot to, ka beigās netika atrasts NEVIENS sabotāžas pierādījums, un dafigā nolaidības pierādījumu, ir vairāk nekā acīmredzams, ka stāstu ar ar atriebīgu darbinieku, priekšniecība vienkārši ņēma un izdomāja, lai piesegtu savu kapitālistisko pakaļu. Totālās haltūras teoriju apstiprina arī neatkarīgs eksperts, kurš pagrīdē veica pētijumus un pateica, ka rūpnīca tika pakļauta pārplānošanai, pievienotas vēl dažas trubas, atvieglojot fabrikas funkcionēšanu, bet nevāji iespaidojot drošības iespējas. Un dienu pirms katastrofas tika veikta trubu skalošana ar hā-divi-õ, lieki piebilst, ka pārkapjot darba drošību. Nebija aizvērts šīberis, kuram vajadzēja ierobežot ūdeni un laist to tur, kur vajag (inženierim, kuram, pa-hodu vajadzēja tam visam sekot, tika izsniegta vilka pase). Bez tam ventilis cisternā, spriežot pēc visa, bija salūzis un nevarēja noturēt ūdeni sistēmā, neļaujot tam nokļūt cisternā. Uz to, ka ventilim pienāca kirdikt, norāda tāds fakts, ka pēdējajās divdesmit dienās pirms avārijas darbinieki, iepumpējot tur slāpekli, nevarēja cisternā noturēt vajadzīgo spiedienu - tas bija zem normas. Slāpekli viņi ielaida, bet spiediens nepacēlās. Tā vai savādāk sanāca, ka mēsli trāpīja ventilatorā:
23:00. Pilsēta liekas čučēt, kad dežūrējošais operators pultī ieraudzīja neparastu spiediena paaugstināšanos cisternā. «Sviests kaut kāds...» - flegmātiski nodomāja operators un pasauca pārinieku. Pāris minūtes abi blenza uz manometra bultiņu. Spiediens tikai par pāris iedaļām pārsniedza normu. Par to, ka tvertnē sākās īstākā pekle, varēja paziņot tikai speciāli apmācīts datčiks, bet viņš, kā visi pārējie tajā rūpnīcā, nolēma pamazītēm noklāties.
0:15. Dispečeram ziņo, ka cehā no kaut kurienes noplūst MIC. Lai gan tādas noplūdes agrāk bija notikušas, operatori nedaudz aizdomājās. Vajadzēja kaut ko lietas labā darīt. Beidzot tika pateikta gudra doma: «Rīts ir gudrāks par vakaru... Rīt iečekosim!». Un viņi apsēdās un dzēra tēju ar cepumiem
0:16. NEGAIDĪTI spiediens pacēlās, pārsniedzot maksimāli pieļaujamo līmeni. Viens no operatoriem, daudz stiprāk nekā parasti, aizdomājās un sāka pīpēt manuāli. Tas turpinājās kādu brīdi
0:18. Spiediens palēcās vēl par divām reizēm, un no ceha skan nepatīkama šņirkstēšana. Operators jož uz turieni un redz kā plaisā cisternas betona pamati. Tur pat visstulbākajiem idiotiem prātā ienāk, ka draud kas nelāgs. Grib ieslēgt skrubbleri, bet tas ir remontā. Grib ieslēgt saldētāju, bet tas sen jau kā naudas un freona ekonomijas dēļ amputēts. Grib piešķilt dedzināšanas skursteni, bet... nu jūs jau sapratāt. Neraža...
0:20 Dežuranti panikā zvana bugoram. . Bugors gandrīz vai atdod savu garu Krišnai, minot caur piegāzēto cehu, no kurienes nāk nelabas skaņas, pie dispečeriem. Peldoties pie tuvojošajā kirdik biezajā atmosfērā, visi turpmākās pāris minūtes tērē, pieņemot kopīgu lēmuma pieņemšanu. Reakcija uzņem apgriezienus un sākas ļoti ātrs RUN-AWAY (nekontrolēta ķīmiska reakcija)
0:25. Mēģina aplaistīt draudīgo cisternu ar ūdeni no šļūtenēm. Nepalīdz. Uz atbildīgo misiju aizsūtītie darbinieki krīt viens pēc otra. . Spiediens jau ir tik liels, ka manometri jau veic otru rinķi un fiziski nespēj parādīt, kāds tas ir. Parādas sajūta, ka tūlīt viss uzies gaisā. Daudz maz gudrākie, jau nometuši kaskas, tin fraku uz visām debespusēm, bet optimisti no visiem spēkiem tic, ka tomēr paveiksies.
0:30 Cik nu jocīgi, bet tvertne iztur. Tai tikai izblieza drošības vārstu, ļaujot vairāk nekā 40 tonnām gāzes, caur visām bezjēdzīgajām drošības sistēmām, doties brīvsolī pa naksnīgajām Bopālas debesīm, pa ceļam paķerot līdzi nedaudz uzmundrinošā fosgēna no atdalīšanas tvertnes. Dzīvi palikušie strādnieki ieslēdz sirēnu, uzmet skumju skatienu uz savu meistardarbu un veiklā solī min prom, galvenais, ka pret vēju.
Pēdējais drošības posms – ūdens duša – aizvieto visas pārējās bezjēdzīgās drošības sistēmas, bet veltīgi: strūklas no pažarnieku šļūtenēm izrādas pārāk vājas, lai paceltu ūdeni līdz nepieciešamajam augstumam, aizsniedzot to skursteni, no kuras mutuļiem nāk ārā gāzes vāli. Ap diviem naktī, izvirdums beidzas. MIC – cianīda ūdeņraža – fosgēnu maisijuma mākonītis tiek līdz pilsētas centram, kondensējas un sāk nolaisties.
Principā viena dzirkstele varēja izmainīt situāciju: MIC deg tik pat labi zippo benža, un BIG-BANG rezultātā tā koncentrācija, pat pēc pesimistiskāko dīvānspecu aplēsēm, būtu pamatīgi samazinājusies (tieši tā iemesla dēļ tika uzbliezts tas salūzušais skurstenis).
Fakts, ka mirušo indusu skaitu tas neietekmētu, bet tikt momentāni nobeigtam no sprādzienviļņa šķiet patīkamāk un humānāk, nekā turpmākās pāris dienas pa gabaliem atkrēpot plaušas. Saprotams, ka Mērfija likums atkal sevi pierādīja, un milzīgais un viegli uzliesmojošais mākonis tā arī nesprāga.