Spams
Lai gan mums ir savi vārdi, ar ko aizstāt spamu (un tie ir surogātpasts un mēstules), domāju, ir vērts apskatīt tieši spama rašanos. Šis vārds tomēr ir biežāk lietots, kā arī tā vēsture ir daudz interesantāka.
Angļu valodā vārdam spam ir divas nozīmes. Pirmā - konkrēts gaļas izstrādājums, ko bieži dēvē arī par neīsto vai viltus gaļu, jo no gaļas tur nav ne smakas, gluži kā ir ar mūsu krējuma vai siera izstrādājumiem. Otrā, mums vairāk pazīstamā, nozīme varētu būt radusies no pirmās, jo tāpat kā spams ir viltus gaļa, otrs spams ir viltus vēstules. Tomēr izrādās, ka tur slēpjas kas cits. 1970. gadā populārs bija kāds komēdijseriāls ar nosaukumu Montija Paitona Lidojošais Cirks. Šeit darbība bieži noris restorānā. Interesanti, ka viss restorāna ēdienkartē piedāvātais sastāvēja no spama - neīstās gaļas. Vēl interesantāk ir tas, ka ikreiz, kad tika atkārtots vārds spam, bariņš stūrī sēdošu vikingu saka skaļā balsī dziedāt "SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM!", tādējādi, protams, traucējot apkārtējo sarunas. Un, lūk, pamazām šī kaitinošā traucēšana pārgāja uz agrīnajām čata sistēmām, kā Bitnets's Relay un TRS-80, kur lietotāji kaitināja cits citu jau 1980os.
Jāpiemin, ka laikā, kad internets bija vēl pamperos, spamošana bija īpaši kaitinoša, jo lielāki teksta gabali varēja sabremzēt visu padarīšanu, un vienkāršas ASCII bildītes vispār bija nāve. Smieklīgi, bet situācija, kad Star Trek un Star Wars fani bombardē viens otra čata istabas, bija bieži vērojama. Pavisam ātri uzplauka arī spamošana e-pasta vēstulēs, un mūsdienās tā ir kļuvusi par tik pat neatņemamu, cik nevēlamu, ikdienas sastāvdaļu. Piemēram, 2009. gadā izsūtīti tika apmēram 90 triljoni e-pastu. 81% no tā bija spams jeb surogātpasts.
Lūk, video, kurā redzama spama dzimšana :D