local-stats-pixel

Beverīnas pils.0

39 0

Beverīnas staltā pilī

Tālivaldis valdīja,

Viņa slava tālu, tālu

Visā zemē izpaudās.

A u s e k l i s.

Viena no Latvijas valsts teritorijas lielākajām vēsturiskajām mistērijām- dziesmās un hronikās daudz apdziedātās Beverīnas pils atrašanās vieta.

Beverīna bija nocietināta letgaļu pils, kas atradusies pilskalnā un līdz savai bojāejai 1216. gadā bija letgaļu pilsnovada Tālavas valdnieka Tālivalža rezidence. Pils izmantota arī apkartnes karavīru sapulcēm

Pats pils valdnieks Tālivaldis kopā ar dēliem karoja Livonijas krusta karu laikā kā bīskapa Alberta vasalis pret ugauņiem Sakalas un Ugaunijas zemēs, kā arī bija spiests atvairīt Tālava iebrūkošos lietuviešus, kuru nagos tas gandrīz nonāca 1213. gadā, tomēr nelabu un ļoti sāpīgu galu tas ņēma 1215. gadā, kad Beverīnā iebruka ugauņu sirotāji, sagūstīja Tālivaldi un uzcepa viņu uz sakarsētiem pirts akmeņiem, cerība, ka viņš atdos tiem savu naudu.

Par senās Beverīnas pils iespējamo dislokācijas vietu bijuši vismaz seši varianti, bet neviens nav sevi īsti pierādījis kā derīgu. Te pilskalns neatbilst aprakstam, te attālumi nesakrīt. Senvietas meklejumi ilgst jau vairāk kā 200 gadu un tam veltītas vairākas grāmatas, publikacijas un pētnieku nervi.

Galvenie minējumi par pilskalna atrašanās vietu:

· * -Beverīna atradās pie Burtnieku ezera- hipotēze izvirzīta 1753. gadā. Šī versija bija īsts šāviens uz dullo, jo beigu beigās Indriķa hronikā sniegtajam aprakstam neatbilda tikpat ka nekas.

· -Beverīna atradās pie Vaidavas ezera- versija radusies 1877. gadā, diezgan ilgi likās ticama. Teritorija likās visnotaļ piemērota, bet... Vaidavas pilskalns izrādījās nepiemērots, jo tam bija latgaļu kultūrais neraksturīgs vairākkārtīgu aizsargvaļņu nocietinajums.

· - Beverīna atradās Trikātā- versija radusies 1867. gadā. Nācās atmest, jo visā Trikatas novadā neizdevās atrast nevienu latgaļu nocietinājumu, kaut gan hronikā minets pats Trikātas vārds.

· - Beverīna atradās pie Valmieras- 1911. gadā tika atklāts Kauguru Pekaskalns, kas atradās pie Valmieras un likās, ka nu Beverīna būs rokā, bet tad atkal- kalns par mazu un atrodas pie Gaujas, kas nekad nav minēts hronikās.

· -Beverīna atradās pašā Valmierā- 1910. gadā tika izvirzīta hipotēze, ka Valmieras ordeņa pils uzcelta Beverīnas pilsvietā, taču izrakumi apgāza arī šo teoriju.

· - Beverīna atradās Vijciemā- teorija radusies 1924. gada, taču vēlak apgāzta kalna vājo nocietinājumu un nelielā kultūrslāņa dēļ.

No Indriķa hronikas izriet, ka Beverīnas pilsvieta meklējama:

1. Tagadējā Vidzemes teritorijā;

2. Trikātas novada dienvidos

3. ievērojamu ceļu mezglā;

4. Tā ir bijusi grūti ieņemams cietoksnis;

5. pilskalna plakums (virspuse) ir vismaz vienu pūrvietu liels;

6. kalnam vismaz 10 m augsti uzbedumi un ērtas ieejas vietas;

7.no Beverīnas līdz Cēsīm ir samērā neliels attālums, kuru jātnieks var veikt vēla rudens nakts laikā turp un atpakaļ;

8.Ar Igauniju saistītie attālumi ir ievērojami lielāki — līdz Ugaunijas dienvidu robežai jāiet dienu un nakti (50-60 km), bet līdz Sakalai — 2 dienas un nakts (70- 80 km).

Ja nu siltos vasaras vakaros aptrūkstas ko darīt, varam sapakot mugursomu un doties meklēt aprakstam atbilstošu vietu un, iespējams, iekļūt Latvijas vēstures lappusēs. :)

Reklāma
39 0 0 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 0

0/2000