14

 434  0

Rakstot likteņstāstu par Lietuvas latviešiem, man radušies vairāki jautājumi, kam nevaru atrast atbildes. Zinu, ka spokos ir daudz zinošu cilvēku, tamdēļ izklāstīšu ko un kāpēc meklēju. Jautājums ir par baltvācu izbraukšanu (repatriāciju) no Lietuvas 1939.-1941. gados. Ceru, ka kāds spoku lasītājs ir zinošāks par mani un dalīsies savās zināšanās. Man šis jautājums kļuva steidzīgs tāpēc, ka vasarā Vācijā sirmā vecumā nomira kāds radinieks. Pusgada laikā viņa mazdēlam jāpiesaka mantošanas tiesības. Radniecības pierādīšanai obligāta vectēva laulības apliecība. Kā pierasts, lielākā daļa jaunībā par senčiem neinteresējas. Arī viņš par vectēvu nezina vai tas dzīvojis Latvijā vai Lietuvā, kurā gadā notikušas laulības arī nezina. Uzsāk bezcerīgi meklēt laulības ierastu gan Latvijas, gan Lietuvas valsts arhīvos. Nesekmīgi, jo nav nekādas piesaistes. Zinot, ka es esmu taisījusi mūsu dzimtas radurakstus, viņš sakontaktējas ar mani. Viņam par pārsteigumu es esmu šo laulību lieciniece un biju arī kāzās, man ir pat jaunlaulāto fotogrāfija. Sāku domās restaurēt visu, ko vien atceros. Kā neapgāžamu faktu zinu, ka laulāja Lietuvā, Alkišķu baznīcā mācītājs G. Rauskiņš vai nu Ziemassvētku vai Vecgada vakarā. Vēl zinu, ka pēc laulībām viņi neilgi dzīvoja Lietuvā, bet ļoti drīz repatriējās kā baltvācieši. Te sekos piemērs kā loģiska domāšana dažreiz ir nevietā. Tik daudz presē lasīts par to, ka pirms kara uzsākšanas Hitlers visus baltvāciešus no Baltijas izsaucis uz Vāciju. Neiedziļinoties vēstures faktos sīkāk izsecināju, ka laulības notikušas 1938.g. nogalē, jo 1939. g. 1. septembrī Vācija pieteica karu Polijai.

Vēl atcerējos, ka kāzās bija arī mana māsīca Laura, krietni vecāka par mani, viņa vēl dzīvo Lietuvā. Laura arī atceras kāzas, pat sīkumos, bet apgalvo, ka tās notikušas 1939. gada 31. decembrī. Mani šis fakts samulsina pavisam, bet Lauras teiktajam gribas ticēt, jo viņai šādās lietās vienmēr bijusi fenomentāla atmiņa. Latvijas arhīvam atsauc apliecības meklēšanu, bet Lietuvas arhīvam precizē iespējamo gadu un datumu. Laipnie Lietuvas arhīva darbinieki jau saka pārlūkojuši visus laulību ierakstus kopš 1937. - 1940. gada 25. novembrim, bet tada laulību ieraksta nav. Vēl piezīme, ka ierakstu grāmata beidzas, turpinājumu meklēt vietējā baznīcā. Lai nekļūtu garlaicīgi lasīt, sīkumos nestāstīšu kā un kur meklējām it kā esošu vai neesošu baznīcas laulību ierakstu grāmatu un atradām to ar meklēto ierakstu. Tas bija vislielākais pārsteigums šajā meklēšanas sērijā, proti, laulība reģistrēta 1940.g.31 decembrī. Nu šis it kā nelegālais dokuments jālegalizē, bet tā vairs nav mana rūpe.

***

Mani interesē vēsturiskie fakti par baltvāciešu repatriāciju no Lietuvas. ļoti detalizēti ir aprakstīta repatriācija no Latvijas, Igaunijas. Arī Lietuvas dokumentos neko nevaru atrast. Pievienošu dažas saites par Latviju , kur minētas tikai dažas vispārīgās frāzes par Lietuvu.

Par Latvijas vāciešu izceļošanu ļoti plaši raksta
Inesis Feldmanis, profesors, habilitētais vēstures doktors. Arī tur neatradu nevienu konkrētu frāzi par vāciešu izceļošanu no Lietuvas.

Ir piejams Valdības Vēstnesis, Nr.247 (30.10.1939)

Līgums par vācu tautības Latvijas pilsoņu pārvietošanu uz Vāciju

Ja šāds līgims ir par vācu tautības Latvijas pilsoņu pārvietošanu, gribētos domāt, ka tāds līgums ir arī par vācu tautības Lietuvas pilsoņu pārvietošanu. Kur to meklēt?

Komentāri 14

0/2000

"Ja esmu pareizi sapratusi, tad no LIetuvas baltvācieši izbraukuši 1941.g. janvārī - martā, iespējams bez divpusēja valstu līguma?"

Tekstā rakstīts, ka 1941.g 10. janvārī PSRS un Vācija vienojās par Lietuvas vāciešu pārcelšanos aiz reiha robežām, un pārvietošana noslēdzās 25. martā.

 0  0 atbildēt

Lietuvā varēja nebūt sevišķi daudz vāciešu, kam izceļot. Varbūt tāpēc šis fakts netiek sevišķi uzsvērts vēstures literatūrā.

 0  0 atbildēt

Īsti nevaru saprast, rasik, priekš kam mantojuma saņemšanai tas ir vajadzīgs. Vai tad nepietiek ar laulības apliecību, vienalga kurā gadā izsniegtu? Vectēvs paliek vectēvs, neatkarīgi no starpvalstu līgumiem.

Pierādīšana gan ir vajadzīga kam citam-ja esi baltvācu pēctecis (un šajā gadījumā ir svarīgi tie gadi), vienkāršoti var saņemt Vācijas pilsonību, dzīvot Vācijā utt. Par to gan ir jāinteresējas Vācijas iestādēs. Mani senči pārceļoja daudz ātrāk un uz mani diemžēl neattiecas

 

 0  0 atbildēt

Es apstulbu pie teikuma, kur rakstīts, ka tu piedzīvoji kāzas no 30. gadiem. Laikam ceļošana laikā tomēr pastāv, vai arī tu esi ļoti ļoti vecs

 7  8 atbildēt