Ne visi zina, ka 13.augusts ir Starptautiskā Kreiļu diena. Interesanti, ka pirmo reizi šī diena tika svinēta piektdienā.
Ne visi zina, ka 13.augusts ir Starptautiskā Kreiļu diena. Interesanti, ka pirmo reizi šī diena tika svinēta piektdienā.
1572.gada nakts no 23. uz 24.augustu pasaules vēsturē pazīstama kā Bērtuļu nakts. Viena no zvērīgākajām reliģiskajām sadursmēm, kas notika Francijas galvaspilsētā Parīzē. Par ‘’Melno karalieni’’ dēvētā Katrīna Mediči pakļaujas katoļu spiedienam un pierunā dēlu- Francijas karali dot rīkojumu iznīcināt uz hugenotu vadoņa Navarras Henriha un karaļa Kārļa IX māsas Margaritas Valuā kāzām sabraukušos hugenotu jeb protestantu augstmaņus. Kad baznīcas zvani nozvana divus naktī, uz mājām kur apmetušies hugenoti dodas speciālas vienības lai sāktu fizisku izrēķināšanos. Bet ar to viss nebeidzās. Pilsētas ielās sākās briesmīgs murgs. Medīts tiek ikviens, kurš valkā tumšas drēbes. Jo tieši tas tiek uzskatīts par hugenotu atpazīšanas zīmi. Viens otrs pat šo slaktiņu izmantoja, lai atbrīvotos no laulātā vai sena ienaidnieka. Vardarbība izplatās arī uz Francijas nomalēm. Kopā iet bojā līdz pat 30 tūkstošiem cilvēku, tai skaitā arī daudzi katoļi.
1688.gada 25.augustā mūžībā aiziet Henrijs Morgans- viena no odiozākajām personībām jūras laupītāju vēsturē. No zemes īpašnieka dēla kļuva par pirātu Nežēlīgo, bet pēc tam par Jamaikas gubernatoru. Raibs bija viņa mūžs, pilns ar riskantiem un avantūriskiem pasākumiem. Bet kļuvis par gubernatoru, viņš kļūst par vienu no vadošajiem cīnītājiem pret pirātismu un aicina savus bijušos kolēģus kļūt par plantatoriem. Pēc nāves Morgans tiek apbedīts Port Rojālā pie Svētās Katrīnas baznīcas netālu no jūras. 4 gadus vēlāk zemestrīcē sabrūk Morgana kapavieta un jūra paņem kādreizējā pirāta mirstīgās atliekas.
1859.gada 27.augustā sākas naftas ieguve no urbumiem. Edvīns Lorentains Dreiks vai vienkārši Pulkvedis Dreiks, kā viņš pats sevi sauca, veic pirmo veiksmīgo naftas urbumu pēc paša izstrādātās tehnoloģijas. Pirms tam naftu ieguva no akām, kas prasīja daudz laika un izturības racējiem. Savu ideju, naftu meklēt ar urbšanas palīdzību, Dreiks aizņēmās no sāls ieguvējiem. Pēc pirmajiem neveiksmīgajiem mēģinājumiem beidzot 21m dziļumā tiek uzurbts naftas slānis. Un var tikai iedomāties kādas bija gaviles, kad pirmā naftas strūkla sāka šļākties ārā no zemes dzīlēm. Pulkvedis Dreiks nodibina savu naftas kompāniju un dienā spēj izpumpēt 25 barelus naftas.
1865.gada 2.augustā pirmizdevumu piedzīvo Lūisa Kerola grāmata ‘’Alise Brīnumzemē’’. Pats autors ir neapmierināts ar iespiešanas kvalitāti un tā nekavējoties tiek izņemta no grāmatu veikalu plauktiem un iznīcināta. Bet saglabājušies eksemplāri kļuvuši par ārkārtīigi lielu un dārgu retumu. Pēc gada tiek izdots atkārtots izdevums, jau labā kvalitātē. Pēc gadiem- 1871.gadā tiek izdots arī turpinājums, par Alises piedzīvojumiem Aizspogulijā.
1896.gada 27.augustā plkst. 9.40 beidzas pasaulē pats īsākais karš- Anglija pret Zanzibāru. Karadarbība risinās tikai 38 minūtes.
1902.gada 2.augustā amerikāņu žurnālā ‘’Harpers Weekly’’ tiek nopublicēta prognoze, ka tuvākajā nākotnē īpaši ceļi automašīnām netiks būvēti. Kā viņi maldījās…..
1906.gada 24.augustā ASV prezidents Teodors Rūzvelts izdod rīkojumu ar kuru tiek noteikts, ka visus oficiālos dokumentus drīkst publicēt tikai pēc visu pareizrakstības kļūdu izlabošanas. Var tikai pasapņot- ja tā būtu arī spoki.lv!
1913.gada 23.augustā Dānijas galvaspilsēta Hopenhāgena tiek pie Mazās nāriņas statujas, kas turpmākajos gados kļūst par pilsētas simbolu. Šo statuju pilsētai uzdāvina slavenās alus darītavas ‘’Carlsberg’’ īpašnieks Karls Jakobsens, kurš apmeklējot Dānijas Karaliskā teātra iestudēto ‘’Mazo nāriņu’’ sajūsminās par primabalerīnas Elēnas Praisas dejojumu. Un viņš pasūta Eduardam Eriksenam izgatavot Mazās nāriņas skulptūru ar noteikumu, ka par modeli tiks izmantota Praisa. Skulptors pie skulptūras strādā 4 gadus. Primadonna gan atteicās pozēt kaila, tāpēc pēc viņas līdzības tiek izveidota vien galva, bet ķermeņa apveidus viņš veido pēc savas sievas.
Lai arī ‘’sauso likumu’’ Amerikā atceļ 1933.gadā, daudzi štati izmanto savas tiesības pašiem regulēt alkohola tirdzniecību. Arī Teksasa. Lai to mainītu, 1935.gada 27.augustā Teksas štatā (ASV) notiek referendums, lai noskaidrotu iedzīvotāju nostāju pret ‘’sauso likumu’’. Un kā Jums šķiet. Protams, vairākums nobalso par šī likuma atcelšanu.
1936.gada 1.augusts- Berlīnē sākas XI Vasaras olimpiskās spēles. Olimpiskajā stadionā Vācijas reihskanclera un fīrera Ādolfa Hitlera paziņojums ‘’Es pasludinu Berlīnes olimpiskās spēles- pirmo jaunā laikmeta olimpiādi- par atklātu!’’ tiek sveikts ar daudzbalsīgu ‘’Hail!’’. Spēļu sarīkošanai naudas netiek žēlots. Šīs ir pirmās spēles, kas tiek translētas televīzijā. Fīrera protežē- režisore Lenija Rīfenštāle visu notiekošo fiksē arī kinolentē un viņas filma ‘’Olimpija’’ ir ļoti vērtīgs materiāls dokumentālā kino vēsturē. Bet olimpiāde fīreram sagādāja daudz vilšanos. Īpaši viņam nepatika melnādaino amerikāņu uzvaras. 3.augustā, 100m sprintā pārliecinoši uzvar Ouvens un Metkāfs. Bet ar to vēl sarūgtinājums nebeidzas. Augstlēkšanā uzvar vēl viens nēģeris- Džonsons. Hitlers vairs neiztur un pamet stadionu nesagaidot apbalvošanas ceremoniju.
Anglija pret Zanzibāru. Karadarbība risinās tikai 38 minūtes.
Laikam daži džeki izkāvās un viss :D