Kas bija pirmais - vista vai ola? Kāpēc kaķi blenž tukšumā? Zebras ir baltas ar melnām strīpām vai melnas ar baltām strīpām?
Atbildes uz jautājumiem, par kuriem prātoji jau sen12
Kurš bija pirmais – vista vai ola?
Zinātnieki ir nonākuši pie slēdziena, ka pirmā bija ola. Domu gājiens ir šāds – vista (vai tās priekštecis pirms pāris tūkstošiem gadu) nevarēja rasties no zila gaisa. Tas tāpat radās olā, izšķīlās, izauga un radīja jaunas olas, no kurām tad atkal attīstījās vistas senči. Tātad visa sākums ir ola.
Zebras ir melnas vai baltas?
Zebras ir melni zirgi ar baltām strīpām. Kādu laiku tika uzskatīts, ka melnbaltais krāsojums atbaida plēsējus, tomēr šai teorijai trūka pierādījum. Toties ir izpētīts, ka melni baltais krāsojums palīdz izvairīties no mušām.
Kāpēc kaķi blenž tukšumā?
Nē, atbilde nav spoki. Ja kaķis skatās tukšumā taisni uz priekšu, tad šādi viņš sevi gatavo miegam. Ja kaķis pēkšņi pagriež galvu uz sāniem un vēro neko, tad viņš ir uztvēris skaņu vai smaržu un gaida, kad tā atkārtosies, lai atrastu tās avotu.
Kā hameleoni maina krāsu?
Hameleona āda sevī slēpj daudz krāsas pigmenta. Ādas šūnas ir pietiekami lielas, lai vajadzīgo pigmentu izgrūstu uz āru, kad ta nepieciešams. Interesanti, ka melnās, brūnās, sarkanās un dzeltenās krāsas pigmenti atrodas ādas ārējā slānī, savukārt, zilās krāsas pigments paslēpts dziļākajos ādas slāņos.
Kādēļ mēs mēdzam līdzināties saviem priekštečiem?
Gēni var būt dominanti (spēcīgi) un recesīvi (vāji). Piemēram, ja abiem vecākiem ir brūnas acis, tad ir pilnīgi iespējams, ka viņu kopīgajam bērnam būš zilas acis. Tas nozīmēs to, ka abiem vecākiem būs bijis dominantais brūno acu gēns un recesīvais zilo acu gēns.
Dažās ģimenēs viens no bērniem ir ļoti līdzīgs, piemēram, mātei, bet otrs bērns – tēvam. Tas liecina par to, cik ļoti dažādus gēnu komplektus ir iespējams mantot no vieniem un tiem pašiem vecākiem. Jo vairāk kopīgo gēnu būs bērniem, jo līdzīgāki viņi būs savā starpā.
Kāpēc mēs dažreiz jūtamies svaigi kā gurķīši pēc 4 stundām miega, bet pilnīgi sagrauti pēc 9 stundām miega un otrādi?
To, kāds tu jutīsies no rīta ietekmē vairāki faktori. Miega ilgums ir tikai viens no tiem. Piemēram, ja pirms gulētiešanas būsi ēdis nekvalitatīvu ēdienu, dzēris kafiju vai enerģijas dzērienu, nebūsi padzēries pietiekami daudz ūdens un nebūsi gana daudz izkustējies, tad pastāv liela iespējamība, ka no rīta jutīsies neizgulējies.
Kādēļ jo vecāki paliekam, jo ātrāk skrien laiks?
Laika izpratne ir subjektīva. Jo vecāki paliekam, jo vairāk laika smadzenēm nepieciešams, lai apstrādātu informāciju, tādēļ mums šķiet, ka lietas notiek ātrāk, lai gan patiesībā mēs vienkārši funkcionējam lēnāk.
Kāpēc mēs piedzīvojam Deja-vu sajūtu?
Deja-vu ir sajūta, ka kaut kas jau ir noticis iepriekš, piemēram, ka kādreiz jau esam bijuši šajā telpā vai redzējuši šo attēlu. Freids uzskatīja, ka Deja-vu liecina par atmiņā paslēptu traumatisku pieredzi vai dziļām slēptām vēlmēm.
Mūsdienu zinātnieki uzskata, ka Deja-vu izraisa stress, nogurums vai apreibināšanās. Smadzenes apjūk un reaģē uz jauniem iespaidiem tāpat kā uz kaut ko, ko tās jau ir redzējušas pagātnē.