9 lielākie ezeri!!!5
Ņasas ezers ir liels ezers Āfrikā, vistālāk dienvidos esošais no Lielā Rifta ielejas ezeriem. Retumis ezers tiek saukts arī par Livingstona ezeru.
Platība ir 30 000 km2 bet dziļums 706 m.
Atrodas Malāvijā, Mozambikā, Tanzānijā.
Ņasas ezers apgādā ar pārtiku plašas apkaimes iedzīvotājus. Ezerā ir liela zivju sugu daudzveidība, no kurām daudzas ir populāras akvārija zivtiņas. Ezerā dzīvo arī krokodili un zivju ērgļi, kas pārtiek no zivīm.
Greitbērleiks ir liels ezers Kanādā. Lielākais Kanādas teritorijā pilnībā esošais ezers, astotais lielākais pasaulē. Ezers atrodas aiz polārā loka. Krasta līnijas garums - 2 719 km. No ezera iztek Greitbēras upe, kas ietek vienā no lielākajām Ziemeļamerikas upēm — Makenzi. Pie ezera nav pilsētu, tikai divi ciemati.
Platība ir 31 100 km2 bet dziļums 446 m.
Atrodas Kanādā.
Ezers veidojies, ledājam erodējot lielas pirmsleduslaikmeta upju ielejas. Vidējā gada temperatūra pie ezera ir —7.2 °C. Ūdens apmaiņas laiks — 124 gadi.
Baikāls ir viens no pasaulē unikālākajiem ezeriem, atrodas Krievijā. Pasaules dziļākais un vecākais ezers, septītais lielākais ezers pasaulē, pēc tilpuma lielākais saldūdens ezers pasaulē. Satur vairāk nekā 20% no pasaules virszemes šķidrā saldūdens krājumiem un vairāk nekā 90% no Krievijas šķidrā virszemes saldūdens krājumiem. Otrs lielākais ezers Krievijas teritorijā.
Platība ir 31 500 km2 bet dziļums ir 1741 m.
Atrodas Krievijā.
Baikālā atrastas 1085 augu sugas un 1550 dzīvnieku sugas un pasugas. Vairāk nekā 60% šo dzīvnieku sugu ir endēmas, tai skaitā endēmas ir arī 27 no ezerā sastopamajām 52 zivju sugām. Vienīgais ezerā sastopamais zīdītājs ir endēmais Baikāla ronis.
Tangaņikas ezers ir otrs lielākais ezers Āfrikā, tiek uzskatīts, ka tas ir otrs lielākais pasaulē pēc tilpuma un otrs dziļākais pasaulē pēc Baikāla.
Ezera platība ir 32 900 km2 bet dziļums ir 1435 m.
Atrodas Burundī, Kongo Demokrātiskā Republikā, Tanzānijā un Zambijā.
Ezerā dzīvo ap 400 sugu zivis. Lielākā daļa šo zivju sugu dzīvo tikai Tangaņikas ezerā un citur pasaulē nav sastopamas. Lielākā sugu daudzveidība ir piekrastē, savukārt lielākā zivju biomasa - ezera centrālajā rajonā (pelaģiāle). Endēmiskas ir arī daudzu citu Tangaņikas ezerā dzīvojošu organismu sugas — moluski (kuri šeit bieži ir radniecīgi jūras moluskiem), vēžveidīgie, medūzas, dēles u.c.
Mičigans ir piektais lielākais ezers pasaulē.
Ezera platība ir 58 000 km2 bet dziļums ir 281 m.
Atrodas ASV.
Ezera nosaukums cēlies no odžibvu indiāņu vārda mishigami — ‘lielais ūdens’. Ezers atrodas vienā līmenī ar Hūronu, ar kuru tas ir savienots. Ģeoloģiski un hidroloģiski Hūrons un Mičigans ir viens ezers, būtībā — pasaulē lielākais ezers. Mičigana krastos dzīvo ap 12 miljoni cilvēku.