20. gs. notikumus, kurus TEV vajadzētu zināt.1
Viktorijas laikmeta beigas
1901. gadā nomirst Anglijas karaliene Viktorija (Victoria), kura devusi vārdu veselam laikmetam. Gandrīz 64 gadus viņa vadījusi Lielbritānijas likteni. Šajā laikā ir bijuši apvērsumi un pārmaiņas gan saimnieciskajā, gan politiskajā ziņā. Valsts attīstību raksturo industrializācija un kolonizācija. Bez Lielbritānijas Viktorija valdījusi arī Indijā un īsi pirms savas nāves bijusi arī Austrālijas pārvaldniece. Viktorijas vadībā britu kronis iemanto autoritāti.
Lidojošie brāļi
Jau 1899. gadā brāļi Vilbers (Wilbur) (1867-1912) un Orvils (Orville) (1871-1948) Raiti (Wright), turpinot aviācijas pioniera Oto Līlientāla (otto Lilienthal) aizsākto, izdara izmēģinājuma lidojumus ar planieri. Viņi smagi strādā, lai uzlabotu savu divplāksni, un izlido vairāk nekā 1000 reižu, ikreiz veicot attālumu līdz pat 600 m. Līdz šā gada decembrim brāļi strādā pie motora un tehnikas uzlabošanas, lai stabilizētu lidojuma apstākļus, līdz Orvils uzdrošinās veikt pirmo motorizēto lidojumu: 17. decembrī viņš paceļas gaisā ar 12,3 metru spārnu izpletumu un 340 kilogramiem starta masas. Flyer I pēc pirmā starta veic 50m, tālākais lidojums taisnā līnijā šajā dienā ir vairāk nekā 255 m un ilgst gandrīz minūti. 1904. gadā brāļi Raiti ar Flyer II izdara pirmos lidojumus, izpildot virāžas. Bez kādām stūrēšanas problēmām viņi tagad jau pārvar līdz 45 km attālumus – vadāmais lidaparāts ar motoru ir izgudrots.
Pikaso un kubisms
Spāņu glezonotājs, grafiķis, keramiķis, dzejnieks un tēlnieks Pablo Pikaso (Pablo Picasso) (1881-1973) uzskatāms par vienu no visu laiku dižākajiem māksliniekiem. Viņš atstājis iespaidu uz vesela gadsimta mākslas norisēm kā neviens cits mākslinieks pirms viņa. Ap 1901. gadu Pikaso atrod ceļu uz savas mākslinieciskās gribas izpausmi grūtsirdīgi izteiksmīgajā, tā sauktajā zilajā periodā, kam seko gaišais, tā sauktais rozā periods. 1907. gadā pērkona spērienam līdzīgu efektu izraisa viens no ietekmmīgākajiem darbiem mākslas vēsturē – “Aviņonas meitenes”, ar kuru aizsākas jaunas virziens glezniecībā – kubisms. Attēlotie priekšmeti ir reducēti līdz to telpiskajām pamatformām, saskaldīti stūrainās un kantainās formās. Dažādi priekšmetu rakursi tiek attēloti vienlaikus. Visbeidzot tiek pilnīgi atmestas vizuāli priekšmetiskās formu sakarības. Pie kubisma galvenajiem pārstāvjiem blakus Pikaso pieskaitāmi Huans Griss (Juan Gris) (1887-1927), Žoržs Braks (George Braque) (1882-1963) un Fernāns Ležē (Fernand Leger) (1881-1955).
E = mc2 – Einšteina relativitātes teorija
Ebreju izcelsmes vācu fiziķis Alberts Einšteins (Albert Einstein) (1879-1955), vēl būdams Bernes patentu iestādes līdzstrādnieks, publicē trīs ievērojamus darbus: “Brauna kustības teorija”, “Par kustīgo ķermeņu elektrodinamiku” un darbu, kurā aprakstīta elemntārdaļiņu duālā – viļņu un daļiņu – daba. Laikā starp 1914. un 1915. gadu viņš formulē pasaulslaveno relativitātes teoriju, kura iepriekš paredz gaismas novirzīšanos gravitācijas ietekmē. Cita starpā no viņa teorijas izriet, ka ķermeņa ātrum tuvošanās gaismas ātrumam izraisa laika palēnināšanos.
Revolūciju Ķīnā gāž ķeizaru
Sākumā šķiet, ka tie ir tikai militāru vienību nemieri Vuanā, tomēr vēja ātruma tie pāraug revolūcijā, kas gāž no troņa sešgadīgo ķeizaru Pu Ji (1906-1967). Revolūcijas uzvarošais spēks norāda uz pamatīgu sagatavošanos. Tās vadītājs Suns Jatsens (1866-1925), kurš 1905. gadā nodibināja nacionālu līgu Tun Men Hui, grib izveidot centralizētu valsti ar demokrātiskām iezīmēm. Tomēr pie viņa mērķiem pieskaitāma ne tikai varas pārdalīšana, bet arī vienmērīga zemes īpašumu un kapitālu sadale. Vienlaikus ar pēdējā Ķīnas ķeizara atkāpšanos no troņa beidz pastāvēt arī 800 gadus valdījusī Činga dinastija.