20. gadsimta notikumi, kuri šokēja pasauli [2]3
Summerhill – atteikšanās no autoritātes un spaidiem
Angļu pedagogs Aleksandrs Sazerlends Nīls (Alexander Sutherland Neill) (1883-1973) nodibina internātskolu Summerhill. Z. Freida (Freud) (1856-1939) un V. Reiha (Reich) (1897-1957) domu iespaidā viņš mēģina tur īstenot no represijām brīvu izglītību. Viņa uzskati par atteikšanos no morālas un reliģiozas audzināšanas izraisa ne tikai plašas diskusijas, bet gan turpmākajos gadu desmitos rod arī plašu izplatību visa pasaulē.
Lindbergs vienatnē pārlido okeānu
Ar savu pārbūvēto 220 ZS jaudīgo limašīnu ASV pasta lidotājs Čārlzs Lindbergs (Charles Lindbergh) (1902-1974), pacēlies gaisā Ņujorkā, pārlido pāri Atlantijas okeānam. 33 stundas un 29 minūtes pēc starta viņš laimīgi nosēžas Parīzē. Cilvēki uzgavilē tikai 25 gadus vecajam varonim, kad viņš lepni kāpj laukā no savas lidmašīnas Spirit of St. Louis. Prese viņu dēvē par Flying fool (“lidojošo nerru”), jo vienīgi ar karti un kompasu – bez radio ierīcēm – pārgalvīgais lidotājs stūrējis pāri okeānam. Lielākā problēma Lindbergam radās noguruma dēļ, ko izraisīja gandrīz 34 stundu ilgais lidojums. Ņujorkā populāro varoni godina ar konfeti lietu.
Aparteīdu apstiprina likums
Tiek ieviesta amorāls likums. Tas aizliedz dzimumsakarus starp melnādainajiem un baltajiem cilvēkiem. Tomēr šis rasu nošķiršanas likums nav vienīgais pasākums, ko veic balto minoritāte Āfrikas dienvidos, lai galvenokārt nodrošinātu savu virskundzību n pastāvīgas diskriminācijas rezultātā saglabātu kontroli pār melnādainajiem iedzīvotājiem. No 1948. Līdz 1993. gadam rasu dalījums pat ir noteikts konstitūcijā: atsevišķi dzīvojamie rajoni, melnajiem atņemtas vēlēšanu tiesības, privilēģijas baltajiem visas kultūras, poltikas un sociālās dzīves jomās.
Staļins kļūst par diktatoru
Josifs Staļins (1879-1953) sagrābis savās rokās visu valsts varu. Komunistiskās partijas ģenerālsekretārs liek izslēgt no PSKP centrālkomitejas abus galvenos pretiniekus Ļevu Trocki (1879-1940) un Grigoriju Zinovjevu (1883-1936). Paiet tikai 4 nedēļas, un abi biedri jau zaudējuši savu partijas piederību. Ja Trockis vēlas nepārtrauktu revolūciju, tātad sociālisma izaugsmi, tad Staļinam prātā tikai viņa patvaldnieka varas nostiprināšana. Trocki izsūta uz Sibīriju
“Melnā piektdiena”
Kad akciju kursi, kas pirms tam pārdrošu spekulāciju rezultātā bija milzīgi kāpuši, 25. Oktobrī sāk dramatiski kristies, Ņujorkas biržā izceļas panika. Akcijas zaudē 90 % no vērtības un dažu stundu laikā tiek pārdoti 13 miljoni vērtspapīru. Neskaitāmi spekulanti pazaudē visu savu īpašumu, un daudzām firmām nākas izsludināt bankrotu. “Melnā piektdiena” dara galu 20. gadu saimnieciskajam uzplaukumam un izraisa ekonomikas krīzi, kas izplatās visa rūpnieciski attīstīajā pasaulē.