Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
274

Cilvēki, kuriem nav bailes lidot, bieži vien uzskata, ka debesis ir parāk plaša telpa, lai divas lidmašīnas šķērsotu viena otras ceļu un nonāktu tiešā sadursmē. Iespēja, ka tas notiks ir niecīga, tomēr tā pastāv. Visbiežākais gaisa sadursmju iemesls, kas arī izraisīja pašu pirmo reģistrēto divu lidmašīnu sadursmi gaisā 1922.gadā virs Francijas, ir slikta redzamība (migla). Gadiem ejot un neskatoties uz attīstītajām tehnoloģijām, kas ļauj lidaparātiem izmantot precizitātes instrumentus, piemēram, radaru un GPS, šāda veida negadījumi notiek joprojām. Šajā rakstā par 10 lielākajām gaisa sadursmēm komerciālo aviokompāniju vēsturē, skatoties pēc bojāgājušo skaita.

10 vietaSadursme gaisā virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
1.

10. vieta

Sadursme gaisā virs Lielā kanjona. 1956.gada 30.jūlijā aviosabiedrības United Airlines lidmašīna Douglas DC-7 sadūrās ar Trans World Airlines lidmašīnu Lockheed Super Constellation virs Lielā kanjona Arizonā, izraisot 128 cilvēku nāvi. Tā bija pirmā katastrofa visā aviācijas vēsturē ar vairāk nekā 100 bojāgājušajiem. Abas lidmašīnas lidoja nekontrolētā gaisa telpā, un sadūrās viena ar otru, mēģinot manevrēt cauri biezajiem mākoņiem.

9 vietaSadursme virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
2.

9. vieta

Sadursme virs Teherānas. Šī sadursme, kurā bija iesaistītas aviosabiedrības Iran Air Tours lidmašīna Tupolev 154 un Irānas Gaisa spēku iznīcinātājs Su-17, notika 1993.gada 8.februārī virs Irānas galvaspilsētas Teherānas. Bojā gāja 131 cilvēks Iran Air Tours aviolainerī un abi iznīcinātāja piloti.

8 vietaSadursme virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
3.

8. vieta

Sadursme virs Ņujorkas. 1960.gada 16.decembrī debesīs virs Ņujorkas 1520 metru augstumā sadūrās aviokompānijas UAL lidmašīna DC-8 ceļā no Čikāgas uz Ņujorku un TWA lidmašīna Lockheed 1049 Super Constellation ceļā no Ohaio uz Ņujorku. Gāja bojā visi 128 cilvēki abās lidmašīnās, kā arī 6 cilvēki uz zemes. DC-8 nokrita Bruklinā un radīja milzīgus postījumus, savukārt otrā lidmašīna nokrita lidlaukā. Avārijas cēlonis bija saistīts ar sliktajiem laikapstākļiem, proti, miglu un puteni.

7 vietaSadursme virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
4.

7. vieta

Sadursme virs Sandjego. 1978.gada 25.septembrī Kalifornijas štatā virs Sandjego pilsētas saskrējās divmotoru lidmašīna Cessna 172 ar ASV aviokompānijas Pacific Southwest Airlines lidmašīnu Boeing 727-214, kura tobrīd gatavojās nolaisties. Saskaņā ar Nacionālās transporta drošības padomes (NTDP) ziņojumu, galvenais sadursmes iemesls bija Boeing apkalpes kļūdas - viņi pazaudēja no skata vieglo lidmašīnu un par to nepaziņoja dispečeram. Tāpat vainojams bija arī vieglās lidmašīnas pilots, kas neieturēja noteikto kursu un neinformēja dispečeru par kursa maiņu. Saskaņā ar ziņojumu, sekundārie faktori, kas noveda pie sadursmes, bija arī gaisa satiksmes vadības dispečera kļūdas. Sadursme prasīja 135 cilvēku dzīvības Boeing lidmašīnā, 2 cilvēki gāja bojā Cessna lidaparātā, bet 7 cilvēki gāja bojā uz zemes, kad viņiem uzkrita atlūzas. Sadursme ievainoja arī deviņus cilvēkus un iznīcināja 22 mājas, padarot to par tobrīd lielāko avionelaimi ASV vēstuŗē.

6 vietaSadursme virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
5.

6. vieta

Sadursme virs Brazīlijas. 2006.gada 29.septembrī traģiska divu lidmašīnu sadursme notika virs Matugrosu štata Brazīlijas vidienē. Aviokompānijas Gol Transportes Aereos lidmašīna Boeing 737-8EH sadūrās ar biznesa lidaparātu Embraer Legacy. Visi 154 pasažieri un apkalpes locekļi uz Boeing 737 borta gāja bojā, kad tā gaisā sadalījās vairākās daļās un nokrita Amazones džungļos. Savukārt Embraer Legacy pilots par spīti nopietniem bojājumiem kreisajam spārnam un astei, veica sekmīgu ārkārtas nosēšanos. Neviens no septiņiem biznesa lidaparātā lidojošajiem amerikāņiem nebija cietis. Šī kļuva par vistraģiskāko aviokatastrofu Brazīlijas vēsturē. Katastrofu izraisīja nepietiekams dialogs starp diviem gaisa satiksmes kontroltorņiem. Abi torņi nebija apspriedušies par lidmašīnām, kuras ielidoja vienā gaisa telpā, un katrs savai lidmašīnai bija iedevis vienādu lidojuma augstumu.

5 vietaSadursme virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
6.

5. vieta

Sadursme virs Tripoles. 1992.gada 22.decembrī Lībijā Tripoles Starptautiskās lidostas tuvumā saskrējās aviokompānijas Libyan Arab Airlines lidmašīna Boeing Advanced 727-2L5 ar Lībijas gaisa kara spēku iznīcinātāju MiG-23. Visi 157 lidmašīnā Boeing esošie cilvēki gāja bojā. Iznīcinātāja pilots un instruktors paspēja katapultēties - vēlāk abi tika atzīti par vainīgiem katastrofas izraisīšanā un ieslodzīti. Šī ir Lībijas vēsturē traģiskākā aviokatastrofa.

4 vietaSadursme virs Japānas... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
7.

4. vieta

Sadursme virs Japānas. 1971.gada 30.jūlijā aviokompānijas All-Nippon Airways Boeing 727-281 izlidoja no Čitoses lidostas Saporo uz Tokijas Starptautisko lidostu, kad tā sadūrās ar Japānas gaisa kara spēku iznīcinātāju North American F-86F Sabre, kuru vadīja nepieredzējis treniņpilots. Gāja bojā visi 162 pasažieru lidmašīnā esošie, bet kara lidmašīnas pilotam izdevās katapultēties un izglābties. Tobrīd tā bija upuru skaita ziņā lielākā aviokatastrofa vēsturē.

3 vieta Sadursme virs... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
8.

3. vieta

Sadursme virs Zagrebas. 1976.gada 10.septembri milzu traģēdija notika noslogotajā gaisa telpā virs Dienvidslāvijas galvaspilsētas Zagrebas. Tajā rītā Londonā no Hītrovas lidlauka pacēlās aviokompānijas British Airways pasažieru lidmašīna Hawker Siddeley Trident 3B ar galapunktu Stambula. Gandrīz vai tajā pašā laikā no Splitas lidlauka pacēlās aviokompānijas Inex-Adria Aviopromet DC-9 ar galamērķi Ķelne. Abas lidmašīnas šķērsoja Zagrebas gaisa satiksmes kontroles reģionu, kas tobrīd bija ļoti noslogots sektors. Ekstremālā slodze uz gaisa satiksmes dispečeriem noveda pie nepareizu norādījumu sniegšanas abām ienākošajām lidmašīnām, kuru dēļ tās nonāca sadursmē viena ar otru, izraisot 176 cilvēku nāvi un padarot to par tobrīd pasaulē nāvējošāko aviokatastrofu. Sadursme notika apmēram 25 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Zagrebas. Lidmašīnas viena no otras nokrita apmēram sešu kilometru attālumā. Izmeklēšanas komisija vainoja dispečerus un abu lidmašīnu apkalpes. Septiņi dispečeri saņēma 11 gadu cietumsodu, bet par galveno vainīgo atzītais dispečers saņēma 17 gadu cietumsodu.

2 vieta Sadursme... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
9.

2. vieta

Sadursme virs Dņeprodžeržinskas. Šī sadursme notika 1979.gada 11.augustā virs Dņeprodžeržinskas Ukrainā. Dispečeru kļūdu dēļ sadūrās divas aviokompānijas Aeroflot Tu-134A tipa pasažieru lidmašīnas. Viena lidmašīna bija ceļā no Taškentas uz Minsku. Tajā atradās arī Taškentas "Pahtakor" futbola komanda. Otra lidmašīna bija ceļā no Voroņēžas uz Kišiņevu Moldovas PSR. Satiksmes dispečers pamanīja, ka abi lidmašīnu ceļi krustojas vienā augstumā un pavēlēja vienai no tām pacelties līdz 9000 metru augstumam uz ko saņēma neskaidru atbildi. Atbilde patiesībā nāca no citas lidmašīnas un abas Aeroflot lidmašīnas sadūrās, nogalinot visus uz borta esošos 178 cilvēkus, to skaitā 17 Padomju futbola komandas spēlētājus.

1 vietaSadursme virs Čarki... Autors: Vangs Čingčangčongs 10 traģiskākās lidmašīnu sadursmes gaisā aviācijas vēsturē
10.

1. vieta

Sadursme virs Čarki Dadri. Pasaulē traģiskākā lidmašīnu sadursme gaisā notika 1996.gada 12.novembrī virs Čarki Dadri ciemata Indijā, kad Saudi Arabian Airlines Boeing 747-100B ietriecās Kazakhstan Airlines Ilyushin II-76, jo piloti neprata sazināties viens ar otru angļu valodā. Abas lidmašīnas lidoja pa vienu maršrutu, bet dažādos virzienos. Šī nesaprašanās bija iemesls, kāpēc 349 cilvēkiem todien bija jāmirst. Līdz pat šai dienai tā joprojām ir nāvējošākā gaisa sadursme aviācijas vēsturē. Tāpat, tā ir lielākā aviācijas nelaime, kas notikusi Indijā. Tas ir labs atgādinājums mums visiem, ka komunikācija ir viens no svarīgākajiem elementiem, lai izvairītos no traģēdijām.

0
274

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [13]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
improve.all.life avatars
Medaļa Tēvocis SemsMedaļa Patīk rakstsMedaļa SEO
  improve.all.life 14.09.18 16:41  
 
3
0
atbildot uz Vinnīts komentāru " Nez kàda ir sajûta zinot, ka lidmašīna ... "

Es pjeļauju ka ir liela iespēja atslēgties, ja lidmašīna krīt tik strauji. Tāpēc arī ir skābekļa maskas.
improve.all.life avatars
Medaļa Tēvocis SemsMedaļa Patīk rakstsMedaļa SEO
  improve.all.life 14.09.18 16:42  
 
2
0
Labs raksts, bet dēļ tava nika negribas ticēt rakstam
Vangs Čingčangčongs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Vangs Čingčangčongs 14.09.18 20:13
 
1
0

atbildot uz mindkiller komentāru " Pasaule traģiskākā aviokatostrofa ir šī... "

es zinu, bet tā sadursme notika uz skrejceļa nevis gaisā

Vinnīts avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa BakalaursMedaļa Doktorants
  Vinnīts 14.09.18 16:38  
 
1
0
Nez kàda ir sajûta zinot, ka lidmašīna krīt un tu faktiski par 99% esi miris...
SabuļZvērs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RainisMedaļa Spoks
  SabuļZvērs 20.09.18 12:51  
 
0
0

Pēdējā sadursme notika, jo kazahi apjēdzās, ka lido nepareizā augstumā. Mirklī, kad viņi izdomāja pacelties līdz pareizajām augstumam, lidmašīna ietriecās otrā. Ja šie pēkšņi nebūtu izdomājuši pacelties, visticamāk būtu veiksmīgi izlidojuši Saudi lidmašīnai pa apakšu to neaizskarot. 

Vangs Čingčangčongs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Vangs Čingčangčongs 17.09.18 11:19  
 
0
0
atbildot uz kakasy komentāru " 1. Kāpēc tad bildē ir KLM? "

Nezinu.
kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 17.09.18 09:01
 
0
0

atbildot uz Vinnīts komentāru " Nez kàda ir sajûta zinot, ka lidmašīna ... "

Arī sajūta, kad esi virs okeāna lidmašīnā un ka līdz jebkurai sauszemei ir vairāku stundu lidojums, ir visai neomulīga

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 17.09.18 08:58
 
0
0

1. Kāpēc tad bildē ir KLM?

Vangs Čingčangčongs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Vangs Čingčangčongs 16.09.18 22:41  
 
0
0
atbildot uz bekalV komentāru " kur ir KLM un PAN AM reisa sadursme uz ... "

Šis raksts nav par sadursmēm uz zemes. Par to varu izveidot atsevišķu rakstu.
bekalV avatars
Medaļa IntelektuālisMedaļa SpoksSpēja Mana Latvija!
  bekalV 16.09.18 22:28
 
0
0

kur ir KLM un PAN AM reisa sadursme uz zemes Tenerifē tā bojā gājušo ziņā ir lielākā pasaulē.

 

mindkiller avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Zoles recidivistsMedaļa Duraks recidivists
  mindkiller 14.09.18 20:07
 
0
0

Pasaule traģiskākā aviokatostrofa ir šī https://en.wikipedia.org/wiki/Tenerife_airport_disaster

Viens Zeks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorīts
  Viens Zeks 26.09.18 16:43
 
0
5

Reiz es pēc piedzeršanās atnācu mājās, redzu - sieva guļ. Domāju - iestumšu ka es savu lidmašīnu viņas lidostā. Palienu zem segas - stumju, - bet tad - bāc - tur jau cita lidmašīna!!!

Tā arī sadūrās divas lidmašīnas.

pecbucis avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Dienas domaMedaļa Students
  pecbucis 15.09.18 07:56
 
0
5

Līdz pat šai dienai tā joprojām ir nāvējošākā gaisa sadursme aviācijas vēsturē. Tāpat, tā ir lielākā aviācijas nelaime, kas notikusi Indijā. ???