Sveicināti ! Šis, ir mans pirmais raksts, tāpēc ceru, ka nemetīsiet daudz ar tomātiem. Tātad šajā rakstā tiks apkopoti 10 svarīgi fakti par uzturu.
Trekns (īpaši piesātināts ar taukiem) un sāļš uzturs palielina risku saslimt ar koronāro asinsvadu un sirds slimībām.
Ir aprēķināts, ka vidēji trešdaļa vēža slimnieku būtu pasargāti no ļaunās kaites, ja laikus būtu mainījuši savu ēdienkarti. Veselīgs uzturs spēj novērst ļaundabīgo audzēju risku, ieskaitot resnās zarnas, kuņģa un krūts dziedzera vēzi.
Daudzi ginekoloģijas eksperti uzskata, ka neveselīgs uzturs – trekni un saldi ēdieni, kā arī rūpnieciski pārstrādāti produkti, kuriem ir zema uzturvērtība, - var izraisīt neauglību un palielināt spontāno abortu risku.
Ēdiens ar augstu tauku saturu, bagātīgi papildināts ar cukuru vai sāli, ievērojami palielina ķermeņa svaru un aptaukošanās risku. Liekais svars ne tikai veicina sirds slimību, diabēta, vēža un neauglības attīstību, bet arī izraisa nogurumu, rada zemu pašvērtējumu un būtiski samazina mentālo un fizisko aktivitāti.
Neveselīgs uzturs veicina depresiju un garastāvokļa svārstības. Tas izraisa arī ar PMS, apetītes pieaugumu un trauksmes sajūtu.
Reklāma
Uzturs, kas bagātīgi papildināts ar dažādām piedevām, konservantiem vai rafinētu cukuru, var mazināt koncentrēšanās spējas, kā arī izraisīt hiperaktivitāti un agresiju. Tā iemesls ir hroma trūkums rūpnieciski pārstrādātā, rafinētā pārtikā. Hroms palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs. Kad cukura līmenis asinīs neatbilst normai, cilvēkam var rasties uzvedības problēmas.
Uzturs, kurā trūkst kalcija, palielina osteoporozes risku. Kalcijs ir nepieciešams pilnvērtīgai kaulu attīstībai. Ja šīs vielas organismā trūkst, kauli kļūst vāji un trausli.
Produkti, kuriem ir zema uzturvērtība, liek aknām strādāt ar pārpūli. Tā kā aknas pilda ļoti būtisku lomu vērtīgo vitamīnu un minerālvielu sagremošanas un absorbcijas procesā, tām vajadzētu funkcionēt nevainojami. Taču aknas nespēj tikt galā ar lielu daudzumu piesātināto tauku un alkohola, tādēļ šāda veida uzturs var izraisīt dažādas aknu un nieru slimības, piemēram, cirozi (dzīvībai bīstams stāvoklis, kad atmirst aknu šūnas).
Reklāma
Ar cukuru pārbagāts uzturs var izraisīt strauju glikozes (cukura veids, kurš cirkulē asinsvados) līmeņa celšanos asinīs. Savukārt pārāk liels glikozes daudzums asinīs var veicināt cukura diabēta attīstību. Par to liecina šādi simptomi: bieža urinēšana, redzes problēmas, nogurums un atkārtotas infekcijas.
Ja uzturs ir nepilnvērtīgs vai nepietiekamā daudzumā, tiek novājināta cilvēka imūnsistēma un organisms kļūst uzņēmīgs pret saaukstēšanos, gripu un citām slimībām. Lai imūnsistēma būtu spēcīga un nodrošinātu aizsardzību pret infekcijām un slimībām, cilvēkam ik dienu jāuzņem sabalansēts uzturs, nepieciešamie vitamīni un minerālvielas.