Kokaīns pret klepu ir tikai sākums...
10 mūsdienās bīstamas lietas, kas dažus gadus atpakaļ bija pilnīgi normālas9
Ārstēšana ar kokaīnu
Pirms 100 gadiem cilvēki vēl nezināja, ka kokaīns var būt bīstams. Tieši otrādi – tas tika pārdots aptiekās bez receptes kā līdzeklis klepus un zobu sāpju ārstēšanai. Kokaīnu pozicionēja arī kā nomierinošu līdzekli bērniem. Tāpat kā jebkuras plaši pielietotas zāles arī kokaīnu uzskatāmi reklamēja VISUR.
Bērnu sūtīšana pa pastu
Varbūt izklausās pēc joka, bet patiesībā divdesmitā gadsimta sākumā bērnus pilnīgi legāli varēja sūtīt pa pastu. Ja bērns svēra vairāk nekā standarta paciņa, tad bija jāmaksā 15 centus. Tolaik vārdi «Aizsūtīšu bērnu pie omītes» bija uztverami burtiski.
Bērnu būri mājokļa ārpusē
Ap 1930. gadu šādi būri bija ļoti populāri Anglijā. Pielietojums bija vienkāršs – kamēr mamma rosās pa virtuvi, bērnu varēja ielikt būrītī, lai viņš elpo svaigu gaisu.
Vientuļnieks dārzā
Turīgiem cilvēkiem vienmēr ir bijuši savi dīvainie veidi, kā padižoties ar savu bagātību. Astoņpadsmitajā gadsimtā bagātie ļaudis dārzā ierīkoja paštaisītu būdu, kurā lika dzīvot vientuļniekam. Šim cilvēkam nebija ļauts mazgāt un griezt ne matus, ne nagus. Ģimene, kuras pagalmā vientuļnieks bija spiests dzīvot, viņu izrādīja viesu priekšā.
Apšaubāmas ārstēšanas metodes
Ne tik ilgu laiku atpakaļ cilvēki nesaprata, ka lietas vajag dezinficēt, tāpēc attīstījās nu ļoti savādas ārstēšanas metodes. Asins noliešana bija brīnumlīdzeklis pret teju visām vainām. Mēles nogriešana esot palīdzējusi pret stostīšanos, tāpat kā lobotomija (kādas smadzeņu daivas atdalīšana vai pat izņemšana) un elektrošoks. Šīs metodes piekopa pat ļoti atzīti un vispārzināmi ārsti. Jāatzīst, ka daļa pacientu pēc šīm izdarībām mira.
Radioaktīvas rotaļlietas
Ap 1950. gadu radioaktivitāte tika uztverta kā normāla un droša. Tirgū parādījās minilaboratorijas bērniem, kuru sastāvā bija īsts polonijs un urāns.
Cilvēku zoodārzi
Agrāk zoodārzos mita ne tikai dzīvnieki, bet arī cilvēki. Piemēram, Berlīnē bija zoodārzs, kurā tika izrādīti cilvēki no Āfrikas un Āzijas, lai it kā apliecinātu Darvina teorijas patiesumu. Attēls no 1958. gada, uzņemts Berlīnē.
Izklaidējošas ekskursijas pa psihiatriskajām slimnīcām
Vairākus gadus atpakaļ pret cilvēkiem, kuri ārstējās psihiatriskajās slimnīcās, izturējās šausmīgi. Viņus reti baroja un no radiniekiem prasīja bargu naudu par nakšņošanu. Bet ar to nebija gana. Lai nopelnītu vairāk naudas, šādu iestāžu īpašnieki piedāvāja interesentiem ekskursijas, kuru laikā viņi varēja vērot nabaga slimniekus un pat bakstīt viņus ar koku.
Cilvēka ķermeņa daļu kolekcijas
Mūsdienās tikai jukušie savās mājās glabā cilvēku ķermeņa daļas. Tomēr agrākos laikos tā tika uzskatīta par tieši tādu pašu nodarbi kā, piemēram, pastmarku kolekcionēšana. Augstākas klases kungiem mājās bija savas privātās pataloganatomiskās istabas. Kareivji mēdza pārvest mājās savu ienaidnieku galvaskausus.
Ārsta izrakstīta smēķēšana grūtniecības laikā
Pirms apmēram 70 gadiem ārsti ieteica grūtniecēm smēķēt, lai cīnītos pret… aizcietējumiem. Arī tikko pēc dzemdībām sievietes mēdza uzsmēķēt slimnīcas telpās. Un nevienam tas nelikās dīvaini vai nosodāmi.