Tā kā biju uzmaucis rakstu par nacistu labumiem http://spoki.tvnet.lv/vesture/10-nacistu-labumi/802150, bija jau sen laiks arī par komunistu labumiem uzcept rakstu! Esmu vēstures mīlis nevis nacists vai komunists, tā kā bez apvainojumiem lūdzu!
Tā kā biju uzmaucis rakstu par nacistu labumiem http://spoki.tvnet.lv/vesture/10-nacistu-labumi/802150, bija jau sen laiks arī par komunistu labumiem uzcept rakstu! Esmu vēstures mīlis nevis nacists vai komunists, tā kā bez apvainojumiem lūdzu!
Sieviešu aktivitāte politikā
Padomju Savienība bija vairākus soļus priekšā Rietumiem, sieviešu tiesību ziņā. Lai gan lielākā daļa tiesību tika dotas dēļ nepieciešamības, padomju sievietēm bija lielāka iespēja tikt pie darba un rosīties politikā nekā tas bija Rietumos, tas bija novērojams līdz pat PSRS sabrukumam. Pēc likuma, PSRS sievietēm bija vienādas iespējas kā vīriešiem iegūt darbu, kā arī strādāt tādos amatos, kuros Rietumos sievietēm nebija iespēju. Tomēr, tas bija abpusēji, PSRS tradīcijas noteica, ka pēc darba sievietēm bija arī jārūpējas par mājas uzkopšanu un bērnu pieskatīšanu. Tā rezultātā sievietēm bija vairāk darba nekā vīriešiem.
Sievietes arī tika labāk reprezentētas politikā, nekā tas notika Rietumos. Piemērs, 1920-tajos, ierēdņu amatos bija aptuveni 600 sieviešu, un politiski aktīvas bija aptuveni 6.5 miljoni sieviešu.
Izceļams ir tas, ka PSRS daudz sieviešu bija militāraja sastāvā, Otrajā Pasaules karā ir daudz sieviešu, kuras izpelnūjušās atzinību, īpaši snaiperu un pilotu lomās. Rietumos turpretīm sievietēm bija atļauts uzsākt militāro karjeru daudz vēlāk.
Vēlēšanu tiesību piešķiršana sievietēm PSRS 1917. gadā, bija liels pavērsiens, lai gan balsot varēja pārsvarā tikai par vienu partiju. Sievietes rietumos uz to skatījās ar apbrīnu, īpaši tas bija populārs temats feministu vidū. Simpātiju izrādīšana PSRS bija viens no iemesliem kāpēc arī Rietumos tika dotas vēlēšanu tiesības sievietēm.
Efektīvs sabiedriskais transports
Lielākajai daļai cilvēku PSRS nebija mašīnu, tādēļ tika radīts milzīgs sabiedriskā transporta tīkls, dēļ nepieciešamības, protams. Tas pārsvarā bija ļoti lēts, ja ne pat par brīvu, kas deva iespēju cilvēkiem nokļūt līdz saviem galamērķiem. Lai gan padomju transporta sistēma bieži vien bija lēna un neērta, tā kļuva par neatņemamu PSRS sastāvdaļu. Pilsētās kā Maskava bija ļoti viegli izmantojami metro, ar pasaulē skaistākajām pieturām/stacijām. Padomju vilcienu sliežu sistēma arī bija lieliska. Tā pārvadāja krietni vairāk kravas nekā tā laika ASV. Un tā kā PSRS sliežu ceļu sistēma bija blīvāka nekā ASV, bija daudz vieglāk ceļot pa valsti.
Bezmaksas atvaļinājumi
PSRS īpaši popularizēja ceļošanu valsts robežās. Pēc likuma, katru gadu strādniekiem/darbiniekiem bija dotas 2 nedēļas brīvas, tika dotas speciālas brošūras, lai ceļotu uz konkrētu galamērķi. Viena no tām bija gulags, labi daļēji jokoju! Bet, ja nopietni, populāri galamērķi bija Soči, Krima u.c. Diemžēl, korupcija ātri vien ņēma virsroku. Ierēdņi sāka izmantot šo dāsno sistēmu, lai vasarā rezervētu vietas ceļojumiem. Protams, šiem ceļojumiem bija arī liela propogandas piegarša, lai cilvēki jūsomtu par labvēlīgo valdību. Tas arī deva tādu kā brīvības sajūtu, lai cik dīvaini tas arī neizklausītos. Pozitīvi bija tas, ka parastajiem strādniekiem tika dota iespēja labi atpūsties un atgriezties darbā ar lielāku efektivitāti.
Arī jaunās māmiņas saņēma īpašu atvaļinājumu, ko noteica pēc likuma, vienlaicīgi saņemot medicīniskos pakalpojumus.
Filmu montāžas teorijas
Padomju filmas bija viens no šī režīma augstumiem. Tam bija ļoti lieka ietekme uz filmu attīstību un kā norisnās filmu veidošana mūsdienās. Ļoti svarīgs bija Sergejs Eizenšteins, kura filmās izmantotās rediģēšanas teorijas atstāja iespaidu uz to kā mūsdienas ražo filmas.
Tieši tas kā tika filmēts, kādi krāsu filtri izmantoti lika skatītājiem aizrauties elpai, kad viņi skatījās filmas. Tas ļāva attīstīties plašai eksperimentēšanai veidojot filmas. Tādas lietas kā emociju attēlošana, mūzika, skaņu efekti tika perfekcionēti. Labs piemērs ir Ļevs Kulešovs, kuru pat uzslavēja rietumu filmu industrijas pārstāvji. Vienā no jaunākajām filmām Star Wars: The Force Awakens pat tiek izmantota Kulešova tehnika, kurā noteiktās ainās tiek virzītas emocijas, tās pastiprinātas un uzsvērtās tā, ka skatītāji arī sāk just līdzi.
Pirmā valsts Eiropā, kura akcpetēja reproduktīvās tiesības
1920. gadā PSRS bija pirmā valsts, kura pilnībā legalizēja abortu. Līdz pat 1936. gadam tā bija vienīgā Eiropā. Lai gan, pēc Staļina tīrīšanām aborts tika aizliegts, tas atgriezās 1955. gadā, lai gan sākumā tikai noteiktos gadījumos, ka piemēram mātes dzīvības apdraudējuma gadījuma, nedaudz vēlāk tika legalizēts pilnībā.
Padomju aborta politika tika uzskatīta kā sekošana Ļenina idejām, ka sievietēm ir tiesības atteikties no nevēlama bērna. Ar laiku tas kļuva masveidīgi, lielākajai daļai sieviešu bija vismaz viens aborts savā dzīves laikā. Tomēr, PSRS bija šīs politikas priekšgalā visā Eiropā.
Efektīva atkritumu pārstrādes industrija
Tik lielai valstij noteikti bija problēmas ar dabas piesārņošanu, tāpēc jau agri bija pieejama liela šīs industrijas pārstrādes sistēma. 1970-tajos PSRS līderi realizēja šo masīvo sistēmu vēl vairāk, kas bija iespaidīgi tiem laikiem, un cilvēkiem bija grūti tik ātri pie tā pierast.
20 PSRS lielākajās pilsētās bija lielas papīra pārstrādes rūpnīcas. Tas bija redzams salīdzinot ASV un PSRS papīra izmantošnu uz vienu cilvēku gada laikā. PSRS tas bija vairākas reizes zemāks. Tas bija pateicotie stam, ka izmantotie materiāli tika pārstrādāti atkal jaunai izmantošanai. Un, piemēram, tāda lieta kā plastmasa vispār tika sākta izmantota masveidā tikai 1980-tajos. Plastikātu maisiņu trūkums līdz tam cilvēkiem lika izmantot parastos maisiņus no auduma/papīra vairākkārtēji. Arī pudeles pārsvarā bija no stikla, kas atviegloja atkritumu pārstrādi.
Liela pretestība Rietumu koloniālismam
PSRS viens no svarīgākajiem lozungiem bija pret koloniālismu. Līdz pat PSRS sabrukšanai, tā deva atbalstu valstīm, kuras vēl bija zem savu koloniālo saimnieku vadības. Lielāka palīdzība tika sniegta Āfrikas valstīm, piegādājot ieročus un tehniku, arī industriālo. Liels sasniegums bija PSRS palīdzība Indijas neatkarības izcīnīšanai.
Daudzi spekulē, ka PSRS to darīja, lai vājinātu Reitumus. Tomēr, tas daļēji ļāva daudzām valstīm iegūt neatkarību, kuras pašas to nevarētu to tik viegli izdarīt. Smieklīgi ir tas, ka pret savām Eiropas okupētajām teritorijām PSRS attiecās tāpat, kā Reitumi pret savām kolonijām.
Efektīva industralizācija
Pirms PSRS izveidošanās, Krievija bija pārsvarā agrāra valsts bez lielas industrijas. Viss mainījās Staļina laikā, kad tika veikti masīvi industralizācijas projekti. Tas tika skaidrots ar vēlmi modernizēties, un apsteigt Rietumus. Vien no 1929. gada līdz 1934. gadam PSRS sasniedza 50% pieaugumu smagajā industrijā, konkurējot ar Rietumu valstīm. Lai gan liela daļa ražoto produktu bija zemas kvalitātes, tas neizslēdz faktus, ka tam bija liela ietekme uz pasaules ekonomiku un industrijas pasauli.
Bezmaksas izglītība
PSRS lika milzīgu uzsvaru uz izglītību, nosakot, ka visiem ir tiesības uz bezmaksas izglītību, neņemot vērā sociālo statusu. Pretēji kā citās valstīs, PSRS izglītība turpinājās pat augstskolās un līdz pat darba vietai. Apmaksātas tika pat vajadzīgie resursi kā grāmatas un materiāli. Arī universitāšu būvniecība citās PSRS republikās bija ievērojams. Piemēram, Baltkrievijā tika uzceltas veselas 22, pirms tam šajā teritorijā nebija nevienas.
PSRS izglītības sistēmas efektivitāta ir skaidri redzama cik daudz lielisku zinātnieku un matemātiķu bija tajā laikā.
Narkotiku brīvi rajoni
Visas PSRS vēstures laikā bija ļoti strikti pretnarkotiku likumi, kuru kļuva arvien stingrāki. Pretēji Reitumiem PSRS nepiedāvāja rehabilitācijas un palīdzību tiem retajiem, kuri izmantoja narkotikas. Tā rezultātā problēmas ar narkotikām bija minimālas.
PSRS vadītāji un rakstnieki vispār popularizēja narkotikas kā Rietumu izgudrotu līdzekli kā vājināt PSRS. Protams, PSRS tika izmantotas narkotikas, bet ļoti zemā līmenī, jo tās iedaubūt pāri robežai bija ļoti grūti. Tomēr, ar laiku tās kļuva arvien pieejamākas, kā piemēram Afganistānas kara laikā, kad karavīri atgriežoties no kara ievazāja tur iegūtās narkotikas.
1. Ja vien vispār padomijā var runāt par cilvēktiesībām
2. Apakšpunkta virsraksts ir "Efektīvs sabiedriskais transports", bet tālāk rakstīts, ka "Lai gan padomju transporta sistēma bieži vien bija lēna un neērta". Kaut kā nelīmejas kopā
3. Vai tad tagad ir maksas atvaļinājumi? Un neatminis gan, ka maniem vecākiem tiktu dota atpūta kūrortos, pat par maksu tos nevarēja dabūt parastiem mirstīgie.
4. Slēgtā sistēma bija jāprot tikt galā ar ierobežotiem resursiem.
5. Nesmīdiniet mani ar to, kas tika pieņemts uz papīra. PSRS uz papīra varēja pieņemt jebkādu likumu, pat ja vajadzēja tikai paspīdēt pārējās pasaules acīs, jo atšķirība bija tājā, ka PSRS rakstītos likumus varēja neievērot, kamēr demokrātiskajā pasaulē tik vienkārši vis nebija.
6. Ko autors smēķē? Katrā lauku miestā mežos bija N atkritumu bedres, kur gāza visu, kas nebija vajadzīgs. Lielāku noziegumu pret dabu nevaru iztēloties. Nemaz nerunājot par fabriku notekūdeņiem un militārajām bāzēm.
7. Rietumu vai Austrumu koloniālisms? Es labāk izvēlos pirmo.
8. Autor, iedod man arī uzpīpēt to pašu Sūdīgāku ražošanu nevaru iedomāties. Ražoja tāpēc, ka jāražo, 50% saražotā nogulās noliktavās uz necelšanos. 90% labākās produkcijas aizgāja militārismam. Cilvēkiem atmeta pārpalikumus. Fabrikas cēla tur, kur tās ekonomiski nekādi neiederējās. Komandekonomika vēl nebutu nekas traģisks, ja vien nekomandētu totāli atsaldeņi.
9. Un tagad ir maksas? Par augstskolu padomijā varēji aizmirst, ja kāds rads bija melnajā sarakstā. Tāpat diža vajadzība pēc studijām vairumam nebija.
10. Problēmas ar daudzko bija mazākas, jo risināja ar paņēmienu "nav cilvēks, nav problēmu". Līdzīgi ar kreiziķiem, nelabvēligajiem un citiem "sociālajiem atkritumiem". Tos vienkārši izolēja.
Patiesos padomijas labumus autors ne tuvu nav uzsvēris!!
Izceļams arī būtu KGB. Lai cik negatīvas asociācijas LV būtu ar viņiem, taču savu amatu puikas pieprata labi,lai neteiktu ka izcili. Kā iekšēji tā ārēji-cienīgu pretinieku(ieskaitot CIP) viņiem nebija. Diez vai zem viņu modrās acs kādam Ahmedam vai Džamalam izdotos uzrīkot uguņošanu vai pedo saņemt administratīvo sodu.
Pilnībā piekrītu. Tas ka dēļ atpalicības nebija plastmasas maisiņu, neliedza visu pārējo drazu gāzt kur pagadās. Vēl 50 gadi paies kamēr satīrīs to kas samēslots PSRs laikā - kaut vai tie nelaimīgie gudrona dīķi, tas izmaksā simtiem miljonus.
Daži komentāri:
2. Sabiedriskais transports PSRS bija advancēts salīdzinājumā ar ASV, kur sabiedriskais transports NEKAD nav bijusi prioritāte. Attiecībā pret Eiropu diez vai PSRS sabtranss bija TIK efektīvs. Es drīzāk teiktu, ka ne.
6. Ne tik daudz atkritumu pārstrāde, cik otrreizējo izejvielu izmantošana. Tas ir līdzīgi, bet nav gluži viens un tas pats.
7. Par kolonijām nav īsti taisnība. Nu redz, Rietumu kolonijās aborigēni lielākoties tā arī palika aborigēni un, pa lielam, otrās šķiras cilvēki (ar atrunu par to, ka spējīgākie, veiksmīgākie, dižciltīgākie utml. teorētiski arī varēja izsisties uz pācelties uz metropoli). Kamēr PSRS visi PSRS pilsoņi bija vienlīdzīgi, un ja vien `šķiriski pareiza izcelšanās` un `politiski neuzticamu radinieku` klātbūtne, tad jebkurš latvietis vai azers baudīja visas tās pašas tiesības un iespējas, kuras bija pieejamas Maskavas krievam.