Sveiciens visai spoku saimei!
Šodien ir 10.novembris, vārda dienas svin Mārtiņi, kas liecina arī par seniem latviešu svētkiem - Mārtiņdienu un Mārtiņa nedēļu. Mārtiņdiena liecina par klusā veļu laika beigām, ir kā vidusspunkts starp rudens saulgriežiem - Miķeļiem un ziemas saulgriežiem - Ziemassvētkiem.
Šis laiks man vienmēr asociēsies ar Mārtiņdienas gaiļa kaušanu, lai saimniecības zirgi būtu brangi un veseli, kā arī ar skolas laiku - Mārtiņdienas gadatirgus, mārtiņbērnu (masku) gājiens, kurš daudzviet Latvijā, atkarībā, no reģiona, tiek saukts par budēļos iešanu, čigāniem, kaladniekiem un ķekatām. Tā kā veļu laiks ir beidzies, var uzvesties skaļāk, iet rotaļās, līdz Meteņiem vai pat līdz Ziemassvētkiem. Tiesa gan, ikdienā, reti kur redzēsim ķekatniekus, ja neskaita skolās, folkloras kopās un kultūras namos, kur šīs parašas tiek turpinātas un iedzīvinātas no gada uz gadu. Tā vietā, biežāk nākas redzēt Helovīnu bērnus ar saukli "Saldumus vai izjokosim". Bet ja tā skatamies, mārtiņbērni ir latviešu "Helovīns", kurš, manuprāt, pat ir dzīvīgāks, jautrāks un emocionāli spēcīgāks. Arī mārtiņbērni staigā pa mājām, lūgdami saldumus, bet viņiem ir privilēģijas, var vēl kādu mājinieku nopērt ar žagariem, līdzīgi kā Lieldienās.
Lai nu kā, ne par pašiem Mārtiņiem vēlējos runāt, bet ieraugot šī mākslinieka darbus, tā vien atmiņā uzausa Mārtiņdienas izdarības skolas laikā.
Vēlos Jūs iepazīstināt ar angļu dizaineri - Stīvu Vinterkroftu (Steve Wintercroft), kurš ir izveidojis 3D papīra masku kolekciju, kurā ir gan galvaskausi, dažādi dzīvnieki un citi tēli. Šīs maskas ir pieejamas mākslinieka mājas lapā un viņa Etsy profilā, kur izvēloties atbilstošo masku, paši varam to mājās izprintēt un salikt kopā un būt gatavi doties vienalga, helovīnos, ķekatās, budēļos vai mārtiņos. Lai būtu vēl labāks ieskats tajā, par ko runāju, piedāvāju nelielu foto ieskatu šī mākslinieka darbos, tepat uz vietas: