Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
174

Kad tu iedomājies kaķi, ballīšu dzīvnieka attēls diez vai būs pirmais, kas ienāks prātā. Prētēji suņiem, kuri dievina būt daļa no ģimenes un seko sava saimnieka - bara vadoņa norādījumiem, kaķis vairāk atbilst individuālistam un patstāvīgai būtnei. Dažādi pētījumi par dzīvnieku uzvedību arī norāda kaķu dzimtu kā vientuļās slepkavas, kas knapi pacieš citu kaķu atrašanos viņa teritorijā. Pateicoties jaunākajiem pētījumiem, šie un vairāki citi stereotipi ir lauzti. Marija Grācija Kalore (veterinārā ķirurģe un eksperte dzīvnieku uzvedībā) skaidro:

Tāpat kā suņi, arī kaķi ir pielāgojušies dzīvei pie cilvēka ilgā domestizācijas procesā. Jaunākie pētījumi par kaķu uzvedību, kuros tika izpētīti mājas kaķi un ielu kaķu kolonijas pilsētās, ir norādījuši nepieciešamas izmaiņas mūsu sapratnē par kaķiem: Kaķis nav sociāls dzīvnieks, bet gan attiecību dzīvnieks. Tas ir tāpēc, ka kaķis izveido emocionālas attiecības gan ar savas sugas pārstāvjiem, gan ar citām sugām, tajā skaitā cilvēkiem. Tāpat kaķi necieš no vientulības, tāpēc, ja mājas kaķa mājas vide būs piepildīta ar stimulējošām lietām, gluži kā dabā, kaķis jutīsies lieliski arī telpās. Šo iemeslu dēļ kaķiem nav vajadzīgs cilvēks, lai izdzīvotu (ar retiem atsevišķu šķirņu, piemēram, Persiešu vai Sfinksu izņēmumiem). Dzīve ar cilvēku kaķim ir pilnībā praktiska "noruna", līdz tam brīdim, kamēr dzīvnieku apmierina dzīves vides apstākļi.

Kā tad kaķis izvēlās saimnieku?

Kaķis var izdzīvot teritorijās kopā ar citiem kaķiem tikai tad, ja ir pietiekami daudz resursu, piemēram, ēdiena, teritorija, kur pabūt vienam, un vietas, kur nokārtoties. Tajā pašā laikā vairāku gadsimtu garumā ēdiens ir vilinājis kaķi pie cilvēka, kamēr cilvēks ir izmantojis kaķus, lai tiktu vaļā no pelēm un čūskām. Neskaitot šo abpusējo sadarbību, kaķis arī tuvosies personai, lai izveidotu draudzību, kas bāzēta uz vienlīdzīgu apmaiņu.

Neatkarīgi no tā vai kaķis par savu "kompanjonu" izvēlās cilvēku vai citu kaķi, šis "kompanjons" tiek izvēlēts pēc vienādiem kritērijiem - uzvedības, attieksmes un smaržas. Piemēram, augsts basa tembrs, kliedzieni un straujas kustības kaķa virzienā var tikt interpetētas kā draudi. Toties mierīgs balss tembrs, relaksētas kustības un puspievērtas acis radīs pretēju efektu, iegūstot dzīvnieka uzticību un draudzību.

Kaķi arī var just cilvēka garastāvokli pēc redzes un ožas. Ja mēs padarīsim viņus nervozus, viņi var mēģināt bēgt. Ja kaķis piespiedu kārtā nonāks tam neērtā situācijā, viņš var izrādīt agresiju, šņācot uz mums. Ja mēs būsim bēdīgi, kaķis tāpat kā labs draugs, ļoti iespējams pienāks, piedāvās samīļot vai mēģinās novērst uzmanību no bēdām, taisot smieklīgus trikus. Ģimenē, kur katrs uzvedās citādāk, kaķis pret katru izturēsies atbilstoši tā uzvedībai. Turpinot, ja ģimenē tiek ievests jauns dzīvnieks, ja kaķis, tā dēļ nejutīsies ērti, vai jutīs, ka jaunā iemītnieka dēļ vairs nav uzmanības centrā, kaķis var izlemt doties prom un meklēt jaunas mājas.

Tāpat kā cilvēku draudzībā, arī draudzībā starp kaķiem un cilvēkiem viss bāzējās uz pieņēmumiem. Ja kaut kas nav tā kā vajag, saites var vājināties un lūzt. Lai izvairītos no šādām situācijām, mums vajadzētu pamest uzskatu par cilvēka-mājdzīvnieka attiecībām, kurās dzīvnieks ir otršķirīgs un pieņemt variantu, ka mājdzīvnieks ir draugs un līdzvērtīgs.

 Autors: Latvian Revenger Vai kaķi izvēlas savus saimniekus?
1.
Attēls no: pixabay.com
0
174
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [8]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
abolzinis avatars
Medaļa RainisMedaļa RainisMedaļa Dienas doma
  abolzinis 09.02.19 00:22
12
0

Nav gluži pareizi teikt, ka kaķim ir saimnieks. Kaķim ir savs cilvēks. Un jā, ja pret kaķi izturēsies ar zināmu cieņu, tad vari nopelnīt tā cieņu un uzticību. Mums pavisam nesen pieklīda veca kaķene, kas lielu daļu mūža bijusi riktīga caca, bet apstākļu spiesta dažus gadus klaiņojusi. Mēs viņu savācām izbadējušos, nosalušu un novārgušu. Un arī tad mums bija jāpapūlas, lai iegūtu viņas uzticību. Toties tagad mums ir super pūkaina kaķu caciņa, kas stundām var sēdēt klēpī un murrāt. Kad viņa iet ārā ikdienas apgaitā, tad viņa ņemas gaiņāt prom citus kaķus no 'savas' teritorijas. Turklāt pret katru no mums viņa izturas savādāk. Un visu laiku mācās mūsu sadzīves nianses.

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa AutoklikerisMedaļa Rainis
  SAMSS 09.02.19 10:05
1
0

  

mežabrāls avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa Aģents 0/7Medaļa Aģents 0/7
  mežabrāls 09.02.19 09:09  
0
0

kaķis 

197403 avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārs
  197403 09.02.19 10:18
0
0

  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 09.02.19 11:33
0
0

Interesanti    

Eldorado avatars
Medaļa RainisMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Līgo 2012
  Eldorado 09.02.19 21:25
0
0

Nepareiza a vai ā lietošana   

S W I S T S avatars
Medaļa ZeltrocisMedaļa ZeltrocisMedaļa Spoks
  S W I S T S 17.02.19 21:47
0
0

atbildot uz abolzinis komentāru " Nav gluži pareizi teikt, ka kaķim ir sa... "

Ikviens dzīvnieks spēs novērtēt kā cilvēks pret viņu izturas Man pašam ir divi kaķi un suns. Neaizmirsīsim ka dzīvnieki ir mūsu mazie brāļi

abolzinis avatars
Medaļa RainisMedaļa RainisMedaļa Dienas doma
  abolzinis 17.02.19 21:57
0
0

atbildot uz S W I S T S komentāru " Ikviens dzīvnieks spēs novērtēt kā cilvēks p... "

Suņi un arī kaķi ir zvēri paši par sevi, un noteikti nav cilvēku mazie brāļi. Tās tomēr ir pilnīgi atsevišķas sugas.   Turklāt suņu un kaķu attiecības ar cilvēku arī ir atšķirīgas. Suns ir bara dzīvnieks, ar savu izpratni par attiecībām. Kaķis ir vairāk individuālists, kam ir pavisam citāds attiecību un hierarhijas izpratnes modelis. Un protams, ka kā par suni vai kaķi ir jānes atbildība. Jo mēs esam atbildīgi par tiem, kurus esam pieradinājuši.