25

 93  1

Andris Orols

No 2014.gada 1.janvārī Rīgas dome ir paredzējusi izmaiņas sabiedriskā transporta lietošanā. Informācija ir zināma – Latvijas iedzīvotāji tiks sadalīti divās grupās ar atšķirīgu maksu par pārvietošanos. ”Rīdzinieka karti” nevarēs iegūt un lietot anonīmi – tā būs 100% personalizēta karte. Vai ir iespējams rīdziniekam izmantot sabiedrisko transportu anonīmi?

Lai to noskaidrotu es tikko (plkst.10.00, 5.12.2013) piezvanīju pa tālruni 80001919 un šo jautājumu uzdevu Rīgas Satiksmes pārstāvim. Atbilde bija – nē. Ja es vēlos braukt anonīmi, tad man ir jāpērk parastā (nerīdzinieka) karte braukšana ar kuru ir dārgāka. Uz jautājumu, ka neviena datu bāze nav 100% pasargāta no datu noplūdes un es nevēlos lai kaut kur parādītos informācija, ka es tādā un tādā laikā esmu iekāpis tādā un tādā transporta līdzeklī, kurš dodas tādā un tādā virzienā (jo tieši tajā laikā man mājās varētu ”pēkšņi” parādīties nelūgti ciemiņi), Rīgas Satiksmes pārstāvis atbildēja, ka tas nav jautājums viņam.Ko tas nozīmē kopēju notikumu kontekstā? Zināmas aprindas visā pasaulē (ieskaitot Latviju) vēlas ieviest tāda veida elektronisku sistēmu, kurā tiks apkopoti visi iespējamie dati par katru no mums. 2017.gadā visdrīzāk tiks ieviesta arī veselības karte. Vairākus gadus Valsts Ieņēmumu Dienests (VID) jau mēģina piekļūt neierobežotiem banku, klientu un dažādu atlaižu karšu lietošanas datiem.Mēs esam pienākuši bīstami tuvu totālas elektroniskas izsekošanas un kontroles stāvoklim. To ievieš nedemokrātiski, bez sabiedrības līdzdalības un piekrišanas. Un visdrīzāk tas tiks īstenots, ja tam netiks likti šķēršļi. Bet kas apturēs šo virzību? Saeimas partijas noteikti nē. Un arī tie politiskie spēki, kuri kādreiz bija pie varas un tagad pārgrupējas zem citiem nosaukumiem. Viens otrs saka, lai Latvijā varu iegūst Saskaņas Centrs – tad viss mainīsies. SC jau ir pie varas Rīgā. Un rezultāts? Rezultātu mēs redzam. E-taloni tika ieviesti caur Rīgas Satiksmes meitas uzņēmumu ”Rīgas Acs” http://www.delfi.lv/temas/rigas-acs/Acs simbols tradicionāli tiek izmantots dažādu slepenu organizāciju simbolikā un simbolizē slepenu varu un informētību par pārējiem sabiedrības locekļiem.

Latvijas Antiglobālisti tam grib likt šķēršļus un tāpēc nākošajā gadā veidos politisku spēku, kurš varētu to visu apturēt. Brīvība un anonimitāte ir vienas no lielākajām brīvas sabiedrības vērtībām. Ko izvēlēsies tu? Kādu dzīvi tu vēlies šeit – Latvijā?

Komentāri 25

0/2000