AI - Artifical intelligence - pārspējis cilvēku mikroshēmu projektēšanā.
“Tā” radītās mikroshēmas daudzējādā ziņā ir labākas un pats radīšanas process ir krietni ātrāks.
AI - Artifical intelligence - pārspējis cilvēku mikroshēmu projektēšanā.
“Tā” radītās mikroshēmas daudzējādā ziņā ir labākas un pats radīšanas process ir krietni ātrāks.
Nesen veiktais kompānijas Google pētījums (tika publicēts žurnālā Nature), kuru vadīja Azalia Mirhoseini (attēlā), parādīja, kā mākslīgo intelektu ir iespējams izmantot, lai uzlabotu šībrīža pielietojamās metodes pusvadītāju produkcijas izstrādē un projektēšanā.
Šī nozare ir vairāk nekā 60 gadus ilgs inženierzinātņu un fizikas pētījumu rezultāts.
Pētījumā ir aprakstīts mašīnmācīšanās “aģents”, kurš var projektēt mikroshēmas, secīgi izvietojot makroblokus, no kuriem tā sastāv.
“Aģents”, kurš faktiski ir Deep neural network (dnn) tiek apmācīts, izmantojot paradigmu, ko sauc par pastiprināšanas apmācību, kur pozitīvas iemaņas tiek reģistrētas kā iespējamie risinājumi un negatīvās iemaņas tiek izmestas, ļaujot izveidot sava veida lēmumu pieņemšanas algoritmu, kas tiek optimizēts katrā solī.
AI vēl netiek izmantots visos mikroshēmas izstrādes posmos, taču tuvākajos gados situācija, visticamāk, mainīsies. Tagad mēs runājam par izkārtojuma plānošanas posmu, kas faktiski ir viens no visskurpulozākajiem.
Mikroshēmu dizainerim ir jāizvieto makro bloki - iepriekš sagatavoti tranzistori, kuru izvietojumam attiecībā vienam pret otru un pārējām mikroshēmu sastāvdaļām ir būtiska nozīme veiktspējas un efektivitātes mērķu sasniegšanā.
Cilvēki var ievietot makroblokus, tikai ievērojot noteiktu viņiem saprotamu sistēmu, savukārt AI nav šī ierobežojuma. Tā rezultātā AI var izskaitļot vairāk iespēju. Piemēram, ilustrācijā kreisajā pusē redzams cilvēku veidots izkārtojums, bet labajā pusē - AI.
Turklāt dizaineru darbs ir rūpīgs un laikietilpīgs process, kas var ilgt nedēļas vai pat mēnešus. Pētījumā aprakstītais AI var izveidot dizainu, kas ir labāks nekā cilvēku speciālistu izstrādāts, mazāk nekā sešās stundās - un tas ir milzīgs laika ietaupījums (attiecīgi arī $$$).
Papildus ir arī veiktspējas un jaudas uzlabojumi, kā arī daudz īsāks kopējais mikroshēmu izstrādes laiks.
AI ir pat parādījis spēju atrisināt bloku izvietošanas problēmas, ar kurām pats vēl nekad nav iepriekš saskāries. Pētnieki to izskaidro ar to, ka sistēma tika apmācīta uz ļoti lielu gatavu struktūru bāzes. Programmas radītās iespējas pēc apmācības izrādījās labākas nekā cilvēku sākotnēji izstrādātās.