«Stranger Things» seriāls jau no pirmās sezonas ir kļuvis par absolūtu grāvēju «Netflix» platformā. Šo seriālu, neskatoties uz asiņainajiem un brutālajiem skatiem tajā, skatās ļoti liels skaits cilvēku. Tā, piemēram, 1. jūlijā, kad pie skatītājiem nonāca šova ceturtās sezonas otrā daļa, serveru pārslodzes dēļ uz laiku nevienam abonentam nebija pieejams «Netflix».
Konspirācija vai patiesība: Montaukas projekts, kas iedvesmoja «Stranger Things»1
Kas tad ir «Stranger Things»?
Seriāla darbība notiek ASV pagājušā gadsimta astoņedsmitajos gados izdomātā pilsētā Hovkinā, Indiānas štatā. Mazajā pilsētiņā notiek pārdabiski notikumi, kurus papildina vēl maza meitene ar psihokinēzes spējām.
Kā jau internetam pienākas, tad strauju popularitāti gūstošais seriāls tika saistīts ar kādu konspirāciju teoriju, kas, jāteic, ja ir patiesība, ir kaulus stindzinoša.
Montaukas projekts
Ir pieņemts domāt, ka ASV vienmēr ir mīlējušas dīvainus eksperimentus ar dzīvniekiem, cilvēkiem un visu citu, kas vien pakļaujas manipulācijai. Montaukas projekta ietvaros ASV valdība ir mēģinājusi veikt dažādus eksperimentus. Mērķi ir bijuši vairāki - radīt psiholoģiskas kara stratēģijas vai pat ceļošana laikā.
Neviens nezina, vai Montaukas projekts bija īsts, vai tikai konspirāciju teorija, bet baumas cirkulē jau kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem.
Par šīs konspirāciju teorijas autoru tiek uzskatīts Prestons Nikols, kurš apgalvo, ka ir atklājis apspiestas atmiņas sevī no laika, kad viņu periodiski nolaupīja un piespieda līdzdarboties šajos eksperimentos.
Nikols piedzima 1946.gadā Longailendā, Ņujorkā. Savas dzīves laikā viņš apgalvoja, ka ir ieguvis izglītību parapsiholoģijā, psiholoģijā un eketroinženierijā. Viņš ir arī slavenās grāmatu sērijas «Montaukas projekts» autors.
Šīs grāmatas patiesībā arī kalpo kā iemesls tam, kāpēc cilvēki arvien vairāk sāka runāt un baumot par šo it kā ASV valdības necilvēcīgo projektu. Grāmatās Nikols stāsta par dažādiem militārajiem eksperimentiem - ceļošanu laikā, prāta kontroli, ārpuszemes kontaktu un, protams, arī tiek pieminēta «Apollo» misija, kas pēc viņa vārdiem, nav bijusi īsta operācija uz Mēness.
Kā Montaukas projekts iedvesmoja «Stranger Things»?
Kvēlākie šova fani noteikti zina, ka šī konspirāciju teorija ir kalpojusi kā iedvesma populārājam šovam. Sākotnēji šova veidotāji plānoja to saukt par «Montauku», viņi bija sarakstījuši pirmo epizodi. Laika gaitā «Montauka» pārtapa par «Stranger Things» un notikumi no Longailendas pārcēlās uz notikumiem Hovkinā.
Kāpēc «Stranger Things» nevis «Montauka»?
Izrādās, ka 2018. gadā šova veidotāji brāļi Daferi tika iesūdzēti tiesā par autortiesību pārkāpumiem. Viņus tiesā iesūdzēja Čārlis Keslers, kurš apgalvoja, ka Daferi ir nozaguši konceptu savam «Netflix» šovam no viņa 2012. gadā veidotās filmas «Montauka». Kā arī filmu veidotājs apgalvoja, ka bija dalījies ar ideju par šo šovu Daferu brāļiem 2014. gada Tribekas filmu festivālā.
Brāļi Daferi joprojām klusē un nekomentē nedz to, kāda saistība «Stranger Things» patiesībā ir ar Montaukas projektu. Vienīgais, ko viņi šo gadu laikā ir atzinuši, ka viņiem ir ļoti sāpējis tas, ka ir bijuši spiesti mainīt oriģināli domāto šova norisi Ņujorkā.
Vai «Stranger Things» ir atspoguļoti reāli notikumi no Montaukas projekta?
Tie, kuri būs pētījuši, kas «lācītim» vēderā, zinās, ka sava veida saistība šīm divām lietām ir. Savā grāmatu sērijā par Montaukas projektu Nikols stāsta par savu pieredzi strādājot «Camp Hero». Viņš atklāj, ka ir piedalījās Montaukas krēsla izveidē. Krēsls, kas izmantots, lai palielinātu psihiskās spējas.
Nikols savā gramātā stāsta arī par to, ka izmeklējumos izmantoti jauni puikas, no kuriem daži pat tikuši sūtīti cauri kādam portālam.
Nolaupītos puišis Prestons Nikols dēvēja par Montaukas puišiem. Interesanti, ka kopš tā laika, kad Nikols sāka runāt par atgūtām atmiņām, arī citi vīrieši no Longailendas esot «atcerējušies», ka viņus arī laiku pa laikam no mājām ir nolaupījuši «Camp Hero» zinātnieki, lai «salauztu» viņus psiholoģiski un varētu viņus izrīkot.
Savā grāmatu sērijā Nikols raksta arī par to, ka pēc vairāku gadu testēšanas ar Montaukas krēslu, viņi bija spējīgi ceļot laikā uz dažādām ērām un vietām - pat uz Marsu. Kā arī autors raksta, ka vienā reizē viņam priekšnieks licis ieslēgt Montaukas krēslu un neslēgt to ārā līdz pat 1983. gada 12. augustam.