Un kādā krāsā ir tavas acis?
Ko par tevi stāsta tavu acu krāsa?4

Brūnas acis bija pašas pirmās
Lai cik jocīgi tas neizklausītos, līdz kādam noteiktam brīdim vēsturē pilnīgi visiem cilvēkiem bija brūnas acis. Tad kādā jaukā dienā radā mutācija gēnā, kurš nosaka acu krāsu. Mutācijas rezultātā samazinājās melanīna daudzums acī, neļaujot tām iekrāsoties brūnām un tādējādi radot zilu acu krāsu.
Brūnās acis joprojām ir visizplatītākās pasaulē. Pateicoties augstajam melanīna daudzumam, brūnās acis ir izturīgākas pret noteiktām acu slimībām. Gaiši brūnas acis ir izplatītas Amerikā, Rietumāzijā un Eiropā, bet tumši brūnas – Āfrikā, Dienvidaustrumāzijā un Austrumāzijā.
Visiem zilacainajiem cilvēkiem ir kopīgs sencis
Iepriekšminētā mutācija, kuras rezultātā samazinājās melanīna daudzusm acī, ir atbildīga par to, ka mūsdienās sastopami zilu, zaļu, pelēku un lazduriekstu krāsas acu īpašnieki. Visi šie cilvēki cēlušies no viena senča, kurš, zinātniekuprāt, bija eiropietis no Melnās jūras reģiona pirsms 6000 -10 000 gadiem.
Zilo acu īpašnieku īpatsvars Eiropā mūsdienās svārstās no 20 līdz 40 procentiem, kamēr pasaulē šis rādītājs sasniedz vien 8-10%. Zila acu krāsa ir visizplatītākā Ziemeļeiroopā. Diezgan liela daļa Amerikas iedzīvotāju (27%) ir ar zilu acu krāsu, jo lielai daļai no viņiem ir Austrumeiropas, Īrijas un Britu saknes.
Zinātniekiem ir teorija, ka acu krāsa saskan ar mūsu senču migrāciju no karstākiem uz vēsākiem klimatiem. Visplašākais acu krāsu spektrs atrodams tieši Eiropā – no gaiši zilas līdz pat tumši brūnai. Tumšas krāsas acis ir plaši izplatītas karsta klimata zonās, piemēram, Āzijā un Āfrikā, jo tajās esošais melanīns pasargā aci no saules un UV staru bojājumiem.
Mazāk nekā 1% cilvēku ir pelēkas acis
Bieži vien pelēkas acis sākumā izskatās zilas, tomēr tajās manāmi brūni un/vai zelta krāsas gabaliņi. Mazāk nekā 1% pasaules cilvēku ir pelēkas acis, kas šo acu krāsu padara par visretāko pasaulē. Visvairāk to ir Ziemeļeiropā un Austrumeiropā.
Zaļas acis visbiežāk sastopamas Ziemeļeiropā un Centrāleiropā
Tikai 2% pasaules iedzīvotāju ir zaļas acis, padarot šo krāsu par ļoti retu. Zaļa acu krāsa atrodama visu rasu pārstāvju vidū, tomēr 16% no tiem ir vācu vai ķeltu pēcnācēji. 86% īru un skotu ir zaļas acis.
Dzintara krāsas acis ir unikālas
Bieži mēdz saukt par ‘’zelta acīm’’. Dzintara acis pieder brūno acu grupai, tomēr tām ir dažas unikālas īpašības. Atšķirībā no lazduriekstu krāsas un brūnām acīm tām nav brūnas, oranžas vai zaļas nokrāsas. Lazduriekstu krāsas acīm raksturīgi vairāku krāsu atspīdumi, kamēr dzintara krāsas acis ir skaidrā zelta krāsā. Cilvēkiem ar dzintara krāsas acīm ir spāņu, dienvidamerikāņu, dienvidāfrikāņu un aziātu senči.
Lazduriekstu krāsas acis bieži jauc ar dzintara krāsas acīm
Atkarībā no apgaismojuma lazduriekstu krāsas acis var šķist gaiši brūnas. Šajās acīs redzams brūnas, zaļas un dzintara krāsas juceklis, kas var izpausties kā nelieli plankumiņi acīs. Aptuveni 5% pasaules iedzīvotāju ir šāda acu krāsa. Visbiežāk sastopama Tuvu Austrumu, Brazīlijas, Spānijas un Ziemeļāfrikas iedzīvotāju pēctečiem. Šī acu krāsa reti sastopama Āfrikas un Āzijas iedzīvotājiem. Cilvēkiem ar šo acu krāsu, visticamāk, ir kaukāziešu saknes.
Mazāk nekā 1% pasaules iedzīvotāju ir dažādas krāsas acis
Oficiāls nosaukums ir heterohromija. Tā rodas tāpēc, ka katrā acī ir savādāks melanīna daudzums. Heterohromija var rasties gan slimību un traumu rezultātā, gan būt klātesoša jau no dzimšanas.
Tev patiks šie raksti
