Šķiršanās var tiešām sagraut sieviešu sirdis. Taču kāda izcilu prātu grupa nesen izpētīja, ka vīrieši pēc šķiršanās var būt vairāk sāpināti nekā sievietes. Vīrieši arī ir emocionālāki runājot par viņu sirdsāķīšiem (jā, viņi par to runā.) Šie intriģējošie secinājumi ir daļa no psihologu veiktā attiecību pētījuma.
Kāpēc šķiršanās vīriešus var ietekmēt sliktāk nekā sievietes?1
Vīrieši padomus par attiecībām visdrīzāk meklēs internetā
Lai apkopotu datus, zinātnieki pārskatīja vairāk nekā 184 000 cilvēku Reddit ierakstus, kas tika apzīmētas ar tagu “r/relationships”. Viņi atklāja, ka aptuveni 55% lietotāju, kuri lūdza palīdzību saistībā ar savām mīlas problēmām, bija vīrieši, bet tikai aptuveni 45% bija sievietes. Rezultāti arī atklāja, ka “sirdssāpes” bija visizplatītākā tēma ierakstos. Forumā tika apspriestas arī citas tēmas, piemēram, laiks, personiskās īpašības, uzticības jautājumi un tuvība.
Pētnieki uzskata, ka interneta piedāvātā anonimitāte ļāva vīriešiem vieglāk runāt par svām jūtām
Novecojušais vīrišķības stereotips jeb tas, ka “zēni neraud”, ir kaut kādā veidā ietekmējis to, kā vīrieši tiek galā ar savām jūtām.
Kā viens Reddit lietotājs izteicās forumā: "Puiši nedrīkst paust skumjas vai būt satraukti, tāpēc mēs parasti to paturam pie sevis, jo mums tas ir jādara. Neviens no mūsu draugiem nevēlas dzirdēt par to, cik tas ir nepatīkami un ka mēs vēlamies, lai mēs būtu varējuši darīt lietas savādāk utt."
Pēc pētnieku uzskata Reddit “anonīmais, ērtais un plaši pieejams raksturs” ļāva kungiem (kas galvenokārt bija jauni vīrieši) atklāt savas pārdžīvojumus. Savukārt sievietes biežāk meklē palīdzību klātienē vai dodas uz terapiju.
Vīrieši bija emocionālāki par savām sirdssāpēm nekā sievietes
Tas var likties pārsteidzoši, taču, pamatojoties uz komandas zinātniskajiem datiem, puiši apsprieda tēmas par sirds sāpēm, randiņiem, ballītēm un personiskajām īpašībām.
Tikmēr dāmas vairāk runāja par savām bažām saistībā ar sliktu izturēšanos, finansēm, attālumu un mājas darbiem.
Šarlote Entvisla, pētījuma vadošā autore, izteicās, ka "Fakts, ka sirdssāpju tēmu biežāk apsprieda vīrieši, uzsver, ka vīriešus attiecību problēmas ietekmē vismaz tikpat emocionāli kā sievietes."
Pētnieki arī novēroja, ka lielākā daļa zēnu meklēja atbalstu, kamēr problēma vēl bija agrīnā stadijā. Savukārt meitenes bija sliecas lūgt palīdzību, kad krīze jau bija smaga.
Vīrieši bija vairāk pārliecināti par savām attiecībām
Katra dzimuma lietotā valoda tāpat atklāja noteiktus uzvedības modeļus. Sievietes savos ierakstos vairāk izmantoja uz sevi vērstu valodu (“es” vārdus) un viņām bija vairāk negatīvu emociju. Tāds stils liek domāt, ka sievietes lielākoties atradās noteiktā pieķeršanās stāvoklī — pieķeršanās stilā, ko raksturo šaubas par sevi, kas parasti izraisa nedrošību un trauksmi.
Turpretim vīrieši vairāk lietoja vietniekvārdu “mēs” kopā ar piederības vārdiem un pozitīvām emocijām. Pazīmes, kas atbilst drošas pieķeršanās stāvoklim, kas ietver uzticību un pozitīvas sajūtas attiecībās. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka lietotāji, kuri tika identificēti ar noraidošu pieķeršanās stāvokli vai kuri nenovērtē attiecības, lielākoties bija vīrieši.
Pētnieki cer, ka atklājumi ļaus labot negatīvus stereotipus par vīriešiem
Vadošais pētnieks Dr. Raiens Boids uzskata, ka pētījums apstrīd izplatītās idejas par dzimumu atšķirībām attiecībā uz heteroseksuālām attiecībām.
Viņš izteicās, ka tad "Kad jūs noņemat tradicionālās sociālās stigmas, kas ir vērstas pret vīriešiem attiecība uz palīdzības meklēšanu un dalīšanos ar emocijām, viņi, šķiet, iegulda tik pat daudz pūļu strādājot pie sliktiem posmiem savās attiecībās kā sievietes."
Ko jūs domājat par pētījuma secinājumiem? Kādi vēl dzimumu stereotipi, jūsuprāt, būtu jālauž vai jāpārskata?